Polska w czołówce europejskiego rynku opakowań giętkich
1 Jan 1970 10:17

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Według najnowszego raportu PCI Wood Mackenzie na temat europejskiego rynku opakowań giętkich w 2017 roku Polska była najszybciej rozwijającym się rynkiem opakowań w Europie, notując wzrost w ciągu roku o ponad 5%.

Podczas gdy ogólny wzrost zapotrzebowania w Europie Zachodniej w 2017 r. nieznacznie spadł i wyniósł nieco poniżej 2%, to popyt w Europie Wschodniej wzrósł do 3%. W skali całej Europy popyt na opakowania giętkie wzrósł w 2017 r. o 2,1%.

Według raportu „Flexible Packaging European Supply Demand Report”, europejski rynek opakowań giętkich o wartości 14,1 mld euro pozostaje jednym z największych i najbardziej rozwiniętych rynków na świecie, stanowiąc w 2017 r. około 17% całkowitej wartości rynku światowego. Europejscy producenci opakowań giętkich eksportują również 10% poza granice Unii Europejskiej.

W porównaniu z innymi regionami świata, europejski rynek opakowań giętkich jest dojrzały i rośnie powoli, a jego udział w światowym popycie będzie w nadchodzących latach malał. Jednak nadal europejski przemysł przetwórczy będzie światowym liderem pod względem innowacji technicznych i know-how, a także głównym eksporterem – ocenił Paul Gaster, dyrektor ds. opakowań giętkich w PCI Wood Mackenzie.

W Polsce branża opakowań giętkich odniosła sukces, będąc w ostatniej dekadzie mocno wspierana przez bezpośrednie inwestycje międzynarodowych marek z branży spożywczej, a także rosnący eksport wyrobów konfekcjonowanych.

Wzrost zapotrzebowania na rosyjskim rynku opakowań giętkich, piątym co do wielkości w Europie, wyniósł w 2017 roku około 3%, do czego przyczyniły się szybko rozwijający się przemysł przetwórstwa spożywczego i związana z nim infrastruktura oraz poprawa ogólnych warunków gospodarczych.

Popyt w Turcji, choć znacznie niższy niż na początku dekady, nadal utrzymuje się powyżej ogólnej tendencji europejskiej, napędzany przez rosnącą gospodarkę krajową, urbanizację i stosunkowo szybki wzrost liczby ludności. Turecki przemysł jest głównym eksporterem, który staje się coraz większym wyzwaniem dla włoskich i innych południowoeuropejskich dostawców na rynkach docelowych.

Jak podaje PCI Wood Mackenzie, w europejskim przemyśle opakowań giętkich działa ponad 700 producentów, wśród nich jednakże 26 największych graczy dzieli pomiędzy siebie prawie 70% udziału w tym rynku. Według raportu wszystkie rynki użytkowników końcowych, z wyjątkiem słodyczy i wyrobów tytoniowych, odnotowały wzrost. Na uwagę zasługuje rynek karmy dla zwierząt, której sprzedaż wzrosła w 2017 r. o 4%. PCI Wood Mackenzie przewiduje, że popyt na opakowania giętkie w Europie nieznacznie wzrośnie w 2018 r., a następnie będzie rósł o 2,2% rocznie, osiągając w 2022 r. wartość 15,7 mld EUR.

Agencja PCI Wood Mackenzie z siedzibą w Edynburgu od 1973 r. zajmuje się analizą rynków: energetycznego, chemicznego, odnawialnych źródeł energii, metali i górnictwa. W 2015 r. została zakupiona za kwotę 2,8 mld USD przez Verisk Analytics, amerykańską firmę zajmującą się analizą danych i oceną ryzyka.

Opracowano na podstawie materiałów Polskiej Izby Opakowań