Firma Clariant informuje o dostępności nowych dodatków koloryzujących Clariant CESA-IR, dzięki którym tworzywa barwione na czarno są wykrywane przez czujniki NIR (bliskiej podczerwieni) wykorzystywane w automatycznych systemach sortowania polimerów. Ten oraz inne zrównoważone rozwiązania zostaną zaprezentowane przez firmę na październikowych targach K 2019.
Chociaż wiele firm wykorzystuje czarne opakowania do wyróżnienia swych najbardziej prestiżowych produktów, to z uwagi na ich problematyczność dla systemów recyklingu w strumieniu odzysku surowców nie brakuje głosów, że powinny one zrezygnować z czerni w swej palecie kolorystycznej. Nowe dodatki barwiące rozwiązują ten problem i przyczyniają się do zwiększenia poziomu odzysku materiałów w Europie i na świecie.
Nowa gama produktów stanowi część programu „Design For Recycling” (Projekt dla Recyklingu) firmy Clariant. Zdając sobie sprawę z tego, że recykling stanowi podstawę gospodarki obiegowej, Clariant Masterbatches oraz wchodzący w jego skład dział opakowaniowy gromadzą znaczne środki w ramach kompletnego łańcucha wartości opakowań i starają się zagwarantować, że do recyklingu trafi jeszcze większa część opakowań z plastiku.
W większości zautomatyzowanych systemów sortowania światło podczerwone jest kierowane na materiały opakowaniowe, a wskutek tego, że różne polimery odbijają światło w odmienny sposób, sensory światła podczerwonego (NIR) są w stanie odróżnić od siebie HDPE, LDPE, polipropylen, poliester i inne polimery powszechnie stosowane we współczesnych opakowaniach. Niestety pigmenty czarne (sadze przemysłowe), wykorzystywane przeważnie do produkcji czarnych tworzyw sztucznych, absorbują w całości lub w zdecydowanej większości padające na nie światło NIR; wskutek tego czujniki do sortowania nie tylko nie są w stanie odróżnić jednego polimeru od innego, ale wręcz „dostrzec” jakiegokolwiek czarnego opakowania.
Wskutek tego fenomenu – wyjaśnia Alessandro Dulli, główny dyrektor ds. opakowań w Clariant Masterbatches – nie udaje się odzyskać większości ciemnych materiałów trafiających do strumienia recyklingu. Z tego powodu wielu właścicieli marek poddawanych było presji rezygnacji z czerni ze względów ekologicznych. W bliskiej współpracy z tymi firmami, wykorzystując pozycję lidera w technologiach sortujących, firma Clariant stworzyła metodę produkcji czarnego plastiku przy zachowaniu możliwości jego wykrycia w procesach recyklingu.
W tym celu opracowano specjalne mieszanki substancji CESA-IR, które pozwalają na wykrywanie w świetle podczerwonym czarnego HDPE i LDPE wykorzystywanego w produktach powstających z wykorzystaniem technologii wtrysku oraz wytłaczania; czarnego polipropylenu w foliach oraz produktach formowanych techniką wtrysku; a także czarnego PET i C-PET w arkuszach i folii.
W testach przeprowadzonych przez Tomra Systems ASA, norweskiego lidera produkcji przyrządów do recyklingu, polipropylen zawierający pigmenty czarne był w praktyce niewykrywalny w promieniach NIR na powierzchni tła takiego jak pas transmisyjny. Jednak ten sam materiał, wykonany z użyciem innego systemu barwienia z udziałem dodatków barwiących CESA-IR, był natychmiast wykrywalny, z poziomem odbicia światła zbliżonym do tego, który występuje w przypadku niekolorowanych polipropylenów.
Na podstawie materiałów firmy Clariant opracował TK