Proekologiczne opakowania na bazie kartonu
1 Jan 1970 12:22

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Oferta firmy Koenig & Bauer, uwzględniająca maszynę Rapida 106-8+LTTL, została wybrana w postępowaniu przetargowym, jakie rozpisała w ostatnim czasie grupa Dot2Dot. Dotyczyło ono projektu badawczego związanego z wprowadzeniem przez nią na rynek nowych, proekologicznych rozwiązań opakowaniowych. Maszyna rozpocznie pracę w 1. kwartale przyszłego roku w jednej z drukarń Dot2Dot, zlokalizowanej w Gdańsku. 

Dot2Dot to grupa zrzeszająca trzy zakłady poligraficzne, działające pod mottem „Premium Packaging Group” i specjalizujące się w produkcji opakowań kartonowych. Znajdują się one w Gdańsku, Batorowie k. Poznania i Nowym Koniku k. Warszawy. Klientami grupy są największe międzynarodowe marki z różnych branż, przede wszystkim kosmetycznej i spożywczej, jak również dużej i średniej wielkości przedsiębiorstwa z wielu segmentów rynkowych. Realizowana tu produkcja w coraz większym stopniu trafia na rynki zagraniczne, głównie do krajów Unii Europejskiej.

W zakładzie w Gdańsku realizowany jest obecnie projekt badawczo-rozwojowy związany z wprowadzeniem na rynek proekologicznych rozwiązań opakowaniowych. Przeprowadzone zgodnie z zasadą konkurencyjności postępowanie, jakie zostało przy tej okazji rozpisane, uwzględniało nową maszynę offsetową (niezbędną do realizacji projektu), wyposażoną m.in. w osiem zespołów drukujących, moduł do foliowania na zimno, dwie wieże lakierujące, różne systemy suszenia (konwencjonalny, UV i LED) oraz zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe. Ze złożonych w odpowiedzi na nie ofert wybrana została ta przedstawiona przez firmę Koenig & Bauer, uwzględniająca model Rapida 106-8+LTTL. 

Od wielu lat rozwiązania tego producenta stanowią podstawę parku sprzętowego zakładu w Batorowie k. Poznania, wchodzącego w skład grupy. Pracują tam obecnie trzy maszyny z serii Rapida – w formatach B0 i B1. Reprezentują one bardzo wysoki poziom wydajności i jakości, od lat stanowiąc bazę dla realizowanej tu produkcji. Cieszymy się, że to właśnie rozwiązanie z oferty Koenig & Bauer zostało uznane za najkorzystniejsze w wyniku przeprowadzonego postępowania. Maszyna Rapida 106-8+LTTL spełnia nasze wszystkie oczekiwania względem projektu badawczo-rozwojowego, jaki chcemy realizować w zakładzie w Gdańsku – mówi Andrzej Płatek, dyrektor operacyjny Dot2Dot. 

Jak podkreśla kierownictwo grupy, wdrożone w związku z nowym projektem rozwiązania opakowaniowe będą unikalne nie tylko w skali Polski, ale i całego kontynentu. Maszyna Rapida 106-8+LTTL zostanie uruchomiona w gdańskim zakładzie w 1. kwartale 2021 r. Po finalizacji projektu badawczego ma tu ruszyć produkcja nowej generacji produktów „eko”, dedykowanych opakowaniom premium.

Będą one wizytówką naszej firmy – podkreśla Krzysztof Rosłaniec, prezes zarządu Dot2Dot. – Opakowania uszlachetnione i wysoko przetworzone oraz właśnie produkty „eko” przyciągają bowiem uwagę klientów. Najczęściej wybierają je oni w sposób emocjonalny, niejako „kupując oczami” w supermarketach, drogeriach czy na lotniskach. Już teraz w naszej ofercie znajdują się kompleksowe rozwiązania produktowe oraz szeroko rozumiana pomoc w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Podobne plany mamy w związku z realizowanym obecnie projektem, dedykowanym wspomnianym, proekologicznym opakowaniom. 

Nasz ambitny projekt zakłada stworzenie i wprowadzenie na rynek zupełnie nowych, unikalnych rozwiązań technologicznych w obszarze proekologicznych, biodegradowalnych opakowań na bazie kartonu – dodaje Krzysztof Rosłaniec. – Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFRR w ramach Programu Inteligentny Rozwój, a doprecyzowując – konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Szybka Ścieżka”. Nowa maszyna stanowić będzie jeden z elementów linii pilotażowej, umożliwiając przeprowadzenie badań nad innowacyjnymi opakowaniami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. 

Maszyna Koenig & Bauer, jaka trafi do Gdańska, to część strategicznego projektu – mówi Andrzej Płatek – którego efektem będzie m.in. podział realizowanego przez Dot2Dot asortymentu w ramach trzech drukarń wchodzących w skład grupy. Ich fuzja niesie za sobą coraz bardziej dostrzegalną specjalizację każdego z zakładów w kontekście realizowanej w nich produkcji. Pracujemy używając wspólnego systemu zarządzania, dążymy też do unifikacji sprzętowej i materiałowej, przy czym każda z drukarń koncentruje się na nieco innym asortymencie. Nasz projekt dotyczący produkcji proekologicznych opakowań na bazie kartonu w Gdańsku będzie pewnego rodzaju przełomem, dlatego tak ważna była odpowiednia specyfikacja maszyny drukującej, niezbędnej do jego realizacji.

Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) podsumowuje: Z zapowiedzi kierownictwa Dot2Dot wynika, że zakład w Gdańsku ma być już wkrótce postrzegany przez klientów poprzez pryzmat proekologicznych, biodegradowalnych i odzyskiwalnych opakowań, jakie będą tu wytwarzane. Wychodzi ona tym samym naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, których świadomość w kontekście zagadnień takich jak zrównoważony rozwój, redukcja śladu węglowego, gospodarka o obiegu zamkniętym czy skuteczny recykling jest coraz większa. Cieszymy się, że jako producent najwyższej klasy maszyn offsetowych, które w coraz większym stopniu oferują proekologiczne rozwiązania (np. suszenie LED czy systemy ograniczające ilość odpadów), możemy być partnerem w tym ambitnym przedsięwzięciu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer