Projektowanie opakowań w zgodzie z ekologią i ekonomią
1 Jan 1970 12:02

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) wspólnie z przedstawicielami przemysłu opakowaniowego przygotowała opracowanie „Środowiskowe aspekty projektowania opakowań”, uwzględniając nowe wymagania UE związane z pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i konieczne zmiany prawne dotyczące gospodarowania odpadami oraz trwającą dyskusję na temat ostatecznego kształtu polskiego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Publikacja zawiera eksperckie rekomendacje w zakresie ekoprojektowania dla podstawowych grup opakowaniowych, tj. aluminium, stali, papieru, szkła oraz tworzyw sztucznych. 

Opakowania i odpady opakowaniowe mają ogromne znaczenie dla krajowego systemu gospodarki odpadami. Według GUS w 2019 roku na rynek krajowy trafiało z wyrobami 5,5 mln ton opakowań typu B2B oraz B2C. Obecnie zarówno producenci opakowań, jak i wprowadzający na rynek zapakowane produkty stoją przed licznymi wyzwaniami związanymi z implementacją unijnego pakietu GOZ, szczególnie w zakresie ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producenta. 

Nowy system ROP będzie łączył przydatność opakowania do recyklingu z kosztami za jego wprowadzenie na rynek. W przypadku opakowań, których recykling jest szczególnie trudny, przełoży się to na 20-30-krotny wzrost opłat dla przedsiębiorców wprowadzających te opakowania na rynek. Zgodnie z unijnymi wytycznymi gospodarowanie odpadami opakowaniowymi nie powinno ograniczać się do ich zbierania i ponownego zagospodarowania. Bardzo istotny jest etap projektowania opakowań z uwzględnieniem kwestii środowiskowych oraz zapewnieniem ich przydatności do recyklingu. Autorzy opracowania „Środowiskowe aspekty projektowania opakowań” zgodnie wskazują na fundamentalne znaczenie takiego podejścia. 

W kierunku gospodarki cyrkularnej

Wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) do życia gospodarczego i społecznego w krajach UE jest przesądzone i nieuchronne w najbliższych latach – uważa Krzysztof Kawczyński z KIG. – Ekoprojektowanie jest jednym z filarów GOZ i umożliwia modelowanie całego cyklu życia produktu w sposób korzystny dla środowiska. Opakowania zostały uznane przez Komisję Europejską za jeden z priorytetowych strumieni odpadów, który będzie podlegał systematycznemu ograniczaniu w ramach GOZ. Przewidywane zmiany dotyczą składowania oraz intensyfikacji przygotowań do ponownego użycia, w tym recyklingu. Temu m.in. ma służyć nowe podejście do rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), w tym zwiększenie ich odpowiedzialności finansowej za odpady opakowaniowe powstające z wprowadzanych na rynek produktów w opakowaniach. Dlatego przedsiębiorcy w Polsce winni już dzisiaj wykonać rzetelny audyt stosowanych rodzajów opakowań pod kątem ich przydatności do recyklingu i możliwości zastąpienia niektórych opakowań innymi, dla których recykling nie będzie stanowił problemu. Obecnie przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach łożą w ramach istniejącego systemu ROP na zbiórkę i recykling opakowań około 100 mln zł rocznie. Wstępne szacunki wskazują, że ze względu na konieczność wdrożenia odpadowego pakietu dyrektyw UE związanych z GOZ opłaty te mogą ulec zwiększeniu nawet do kwoty ok. 2-2,5 mld zł od 2023 roku. Przygotowane opracowanie „Środowiskowe aspekty projektowania opakowań” ma pomóc przedsiębiorcom i innym zainteresowanym w podjęciu najlepszych decyzji. Pozwoli to również na przygotowanie się przedsiębiorców do poważnych zmian w ramach ROP za 2-3 lata, w tym w zakresie ponoszenia wysokich kosztów realizacji obowiązków odzysku i recyklingu zużytych opakowań.

Opakowanie to wyzwanie

Opakowania to duże wyzwanie dla zrównoważonej produkcji i konsumpcji – przyznaje dr inż. Agnieszka Sznyk z Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.– Z jednej strony są nam niezbędne do transportu i dystrybucji produktów, z drugiej ich cykl życia jest szalenie krótki. Obecnie nie istnieje opakowanie idealne, które w 100% wpisałoby się w koncepcję GOZ. Dlatego ten sektor wymaga systemowego podejścia, współpracy, wykorzystania symbiozy gospodarczej. Jednym z rozwiązań powinna być implementacja różnego rodzaju cyrkularnych modeli biznesowych, które pomagają w zamykaniu obiegów, przynosząc wymierne korzyści nie tylko dla środowiska, ale i budżetu przedsiębiorstwa.

Mamy nadzieję, że nasze opracowanie pozwoli przedsiębiorcom wprowadzającym na rynek produkty w opakowaniach lepiej przygotować się do czekających branżę w najbliższym czasie zmian regulacyjnych w ramach systemu ROP oraz związanych z tym kosztów, a także umożliwi wdrożenie rozwiązań, które przyczynią się do realizacji wyższych celów recyklingu zgodnych z unijną dyrektywą – podkreśla Jacek Wodzisławski z Fundacji RECAL. – To unikalna publikacja, prezentująca ekspercką wiedzę na temat projektowania opakowań z uwzględnieniem ich pełnego cyklu życia.

Apel o ekodesign

Wspomniana publikacja jest branżową inicjatywą na rzecz zebrania i uporządkowania wiedzy oraz oczekiwań w zakresie projektowania opakowań w oparciu o aspekty techniczne, logistyczne, a przede wszystkim środowiskowe. W opracowaniu przedstawiono wspólne rekomendacje producentów opakowań co do możliwości ekoprojektowania zgodnie z ideą GOZ i przydatności do recyklingu.

Jak podkreślają autorzy opracowania, ekoprojektowanie zakłada dodatkowe planowanie i przygotowanie nowego produktu czy opakowania w sposób zgodny z ideą GOZ, a efektem takiego podejścia powinny być opakowania, które są:

– łatwe w demontażu oraz intuicyjne w segregacji po opróżnieniu ich całkowicie z zawartości;

– na ogół wykonane z materiału jednorodnego, a jeśli nie, to łączone materiały powinny w prosty sposób dać się rozdzielić;

– nadające się w całości do recyklingu, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów ich przygotowania/doczyszczenia;

– wykonane z materiału, który w znacznej części pochodzi z recyklingu.

Planowane zmiany przełożą się na ponoszone koszty i konkurencyjność produktów w opakowaniach. Przedsiębiorcy mają ostatni moment, by dokonać przeglądów swoich opakowań i podjąć decyzje dotyczące zastąpienia niektórych opakowań innymi, bardziej przydatnymi do recyklingu, co pozwoli na uniknięcie poważnych kosztów za 2-3 lata. Najważniejsze decyzje w tym zakresie będą należały do osób odpowiedzialnych za wybór opakowania w procesie tworzenia produktu. 

Autorami i partnerami merytorycznymi publikacji pod auspicjami Krajowej Izby Gospodarczej są:

– Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL – opakowania metalowe,

– Fundacja PlasticsEurope Polska – opakowania z tworzyw sztucznych,

– Stowarzyszenie Papierników Polskich – opakowania z papieru,

– Związek Pracodawców „Polskie Szkło” – opakowania szklane,

– Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Dzięki inicjatywie branży opakowaniowej do przedsiębiorców, firm zajmujących się recyklingiem, odpowiedzialnej administracji rządowej i samorządowej trafia bezpłatny poradnik z rekomendacjami, które pozwalają na lepsze przygotowanie się do realizacji wysokich celów GOZ w najbliższych latach przy optymalnych kosztach ponoszonych przez zainteresowanych producentów.  AN

Elektroniczna wersja „Środowiskowych aspektów projektowania opakowań” dostępna jest na www.recal.pl w zakładce Publikacje.