Przemysł farmaceutyczny stawia na tworzywa sztuczne 
1 Jan 1970 13:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ciągle rosnąca skłonność firm farmaceutycznych do wyboru opakowań z tworzyw sztucznych zamiast konwencjonalnych pojemników ze szkła to główna przyczyna, która odpowiada za rosnące przychody producentów plastikowych buteleczek na leki. Wysoki popyt na opakowania plastikowe wynika z kolei ze stosunkowo dużej rynkowej podaży i z niskiej ceny ich wytwarzania.

W swym nowym badaniu firma Future Market Insights przewiduje obiecujące perspektywy wzrostu globalnego rynku butelek plastikowych dla farmacji. Starszy analityk rynku z FMI wyjaśnia: Po doświadczeniach przeszło 5,5% rocznego wzrostu przychodów w 2018 r. globalny rynek butelek z tworzyw sztucznych powinien przekroczyć w roku bieżącym wartość 25 mld dolarów. Dodaje również: Najbardziej poszukiwanymi rodzajami tworzyw są PET, LDPE oraz HDPE, PP i PVC; kluczowym czynnikiem napędzającym popyt na butelki wykonane z tych materiałów jest to, że nie tłuką się i mają niską masę, co czyni z nich doskonałe rozwiązanie opakowaniowe.

Zgodnie z raportem plastikowe butelki do farmaceutyków gwarantują oszczędności we wszystkich ogniwach łańcucha wartości: producentom, dostawcom, dystrybutorom, hurtownikom i użytkownikom końcowym, kreując korzystny scenariusz rozwoju rynku w różnych jego odsłonach. Innowacje techniczne w rodzaju technologii trójwymiarowej, wytłaczania z rozdmuchem oraz formowania wtryskowego z rozdmuchem umożliwiają dalsze rozszerzanie zastosowań, a tym samym wzrost rynku farmaceutycznych butelek plastikowych.

Analiza tego rynku wskazuje, że do najczęściej używanych butelek na leki należą opakowania na tabletki z szeroką szyjką (tzw. packer bottles), a także butelki z zakraplaczami. Plastikowe buteleczki o owalnych, podłużnych i kwadratowych kształtach są chętnie wybierane przez producentów leków doustnych, suplementów odżywczych lub dietetycznych oraz leków ziołowych. Raport wskazuje również na rosnące użycie butelek z dozownikami przez producentów leków o niskiej lepkości do stosowania miejscowego/doustnego, płynów i aerozoli.

Z myślą o zagwarantowaniu ochrony i bezpieczeństwa oraz zapobieganiu potencjalnym zanieczyszczeniom amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) bezwzględnie wymaga, by leki dostępne bez recepty (OTC) były pakowane w opakowania zabezpieczone przed próbami manipulacji. Takie systemy łatwego wykrywania niedozwolonych prób otwarcia umożliwiają rezygnację z pakowania leków w rękawy termokurczliwe, a tym samym na sporą redukcję kosztów. Te i inne wytyczne prawne wpływają na kierunek światowego rozwoju rynku plastikowych butelek farmaceutycznych. Co więcej, rosnące zapotrzebowanie na leki OTC przyczynia się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i odpowiada za wzrost popytu na butelki z barierami ochronnymi przed wilgocią i tlenem, wyposażone w szczelne zamknięcia. 

Największy udział w produkcji opakowań farmaceutycznych ma obecnie Ameryka Północna, gdzie powstaje ok. 1/3 tych produktów. Popularność wysoce zaawansowanych zabiegów leczniczych w tym regionie stale rośnie i napędza popyt na specjalistyczne produkty opakowaniowe. Jako że plastikowe butelki na leki są synonimem niezawodnej jakości, niskich kosztów wytwarzania oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ich rynkowy udział – zwłaszcza wobec pojawiania się kolejnych innowacji technicznych – powinien rosnąć w najbliższych latach. 

Rosnące tempo odzysku tworzyw sztucznych toruje drogę do zrównoważonego rozwoju. Tworzywa wykorzystywane do produkcji plastikowych butelek na farmaceutyki trafiają do recyklingu, bo tego wymagają stosowne standardy regulacyjne – dodaje analityk FMI. – Producenci plastikowych butelek farmaceutycznych wyraźnie preferują materiały w rodzaju PET i HDPE, które doskonale nadają się do recyklingu.

Współczesny rynek plastikowych butelek na leki stoi pod znakiem intensywnej konkurencyjności; w krajach o dużym potencjale rozwoju branży farmaceutycznej, takich jak Chiny czy Indie, powstają liczne przedsiębiorstwa małej i średniej wielkości produkujące takie opakowania. Jednak kluczowi gracze wolą koncentrować się na wzmacnianiu swego stanu posiadania na kontynencie północnoamerykańskim, który dominuje pod względem poziomu zużycia leków. Część ich produkcji to opakowania zaawansowane technologicznie, w rodzaju multiwytłaczanych butelek plastikowych wykorzystywanych do specjalnych leków bioinżynieryjnych. Raport FMI wymienia głównych graczy rynkowych takich jak m.in.: Gerresheimer AG, Amcor Limited, Berry Global Group oraz ALPLA Werke Alwin Lehner i podkreśla kluczowe znaczenie ich strategii rozwojowych dla sytuacji tej branży.

Na podstawie informacji Future Market Insights opracował TK