Przyjazne dla użytkownika zarządzanie danymi w Produkcji 4.0
1 Jan 1970 11:48

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na targach ICE Europe 2023 firma Erhardt+Leimer zaprezentuje nowe narzędzie software'owe zaprojektowane jako centralny punkt zarządzania danymi produkcyjnymi – do prowadzenia i kontroli napięcia wstęgi oraz do pomiaru gramatury i grubości powłok. E+L to firma wyspecjalizowana w automatyce i technice kontroli posiadająca międzynarodową sieć sprzedaży i serwisu.

ELQ: oprogramowanie do zarządzania danymi

To tutaj spotykają się wszystkie dane produkcyjne – centralne oprogramowanie ELQ umożliwia kontrolę i optymalizację wszystkich systemów E+L oraz zarządzanie wszystkimi danymi produkcyjnymi – także tymi pochodzącymi z systemów innych firm – za pośrednictwem standardowych interfejsów. 

Dzięki modułowemu podejściu do oprogramowania istnieje możliwość podłączenia wielu systemów i pojedynczych czujników, np. systemów prowadzenia wstęgi opartych na najnowszej technologii EL.NET, systemów pomiaru naprężenia wstęgi oraz systemów pomiaru grubości i gramatury. W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika wszystkie dane są prezentowane na panelu nawigacyjnym. ELQ udostępnia funkcje analiz statystycznych, automatycznych raportów dotyczących zamówień i rolek, centralnego zarządzania recepturami oraz obsługi i optymalizacji podłączonych systemów. Zakres dostępnych interfejsów klienta obejmuje Ethernet IP/UDP, Profinet, SQL i OPC-UA.

Czujniki i napędy dla Przemysłu 4.0

Czujniki i napędy liniowe/rotacyjne EL.NET po raz kolejny zajmą istotne miejsce na tegorocznym stoisku E+L. Technologia EL.NET optymalizuje procesy produkcyjne na podstawie cyfrowej, internetowej architektury systemu z możliwością pracy w sieci i obsługą IoT.

W systemie kontroli EL.NET cyfrowe komponenty E+L łączą się ze sobą tworząc sieć, którą można szybko i łatwo zintegrować z siecią lokalną. EL.NET umożliwia także nieskomplikowaną integrację czujników innych producentów, z których korzysta firma. Wszystkie urządzenia automatycznie i selektywnie wymieniają istotne dane wymagane do optymalizacji kontroli w zakładzie produkcyjnym.

Dzięki EL.NET można połączyć w sieci maksymalnie 255 systemów sterowania. Automatyzacja procesów zależy tutaj w dużym stopniu od danych pozyskiwanych na wszystkich poziomach procesu produkcyjnego. Dane te zapewniają wysoki stopień przejrzystości i umożliwiają monitorowanie oraz optymalizację procesów w czasie rzeczywistym – a tym samym minimalizację przestojów i błędów.

Każde urządzenie EL.NET jest wyposażone w zintegrowany serwer internetowy, który służy do wymiany danych. Dzięki temu proces uruchamiania jest przyjazny dla użytkownika i umożliwia optymalizację oraz konserwację za pośrednictwem zarządzania sieciowego, tzn. za pomocą standardowej przeglądarki internetowej, bez konieczności stosowania specjalnego oprogramowania. Komponenty EL.NET obejmują również cyfrowe czujniki krawędzi i linii koloru, sterowniki oraz bezszczotkowe – a więc nieulegające zużyciu – napędy wykonawcze. Wykorzystanie technologii PoE zmniejsza ilość okablowania, ponieważ komunikacja i zasilanie występują na jednym kablu. Dzięki filozofii plug & play system jest również niezwykle szybki i łatwy w konfiguracji.

Komponenty elastycznie dostosowują się do nowych wymagań i ograniczają do minimum czasy przezbrojeń, zapewniając efektywność procesów produkcyjnych. Zintegrowane interfejsy Fieldbus oraz opcjonalne moduły Fieldbus ułatwiają podłączenie systemów sterowania E+L do systemów sterowania lub zarządzania danymi klienta.

Napędy obrotowe z wbudowanym sterownikiem

Silniki bezszczotkowe typu AD 11 i AD 12 sprzedawane pod marką EL.MOTION to „inteligentne” napędy ze zintegrowanym sterownikiem. Napędy te mogą być stosowane do regulacji położenia, regulacji prędkości lub regulacji momentu obrotowego i nadają się szczególnie do zastosowań, w których kluczowe są bardzo cicha praca i długa żywotność. Dwa zewnętrzne wyłączniki krańcowe mogą być podłączone bezpośrednio do napędu.

Połączenie rozproszonej inteligencji z koncepcją dedykowanego interfejsu pozwala na wdrożenie zdecentralizowanej topologii napędu, która znacznie zmniejsza wymagania dotyczące okablowania i miejsca w szafie sterowniczej.

Firma Erhardt+Leimer posiada w swojej ofercie szeroki zakres standardów komunikacyjnych dla tych napędów. Seria AD wyposażona jest w technologię EL.NET, która umożliwia realizację zadań kontrolnych bez konieczności stosowania zewnętrznego sterownika. E+L ma do dyspozycji wiele czujników i modułów wejścia/wyjścia. Wszystkie napędy są standardowo wyposażone w zarządzanie sieciowe. Oznacza to, że po podłączeniu silnika przez Ethernet można go zaadresować z przeglądarki komputera PC, co pozwala na sprawdzenie i dopasowanie ustawień lub wysłanie zapytania o aktualny stan. Ale to nie wszystko: E+L przykłada również dużą wagę do otwartej łączności i dlatego oferuje otwarty dostęp poprzez Ethernet/UDP lub certyfikowane protokoły standardowe takie jak Ethernet/IP, Profinet i Powerlink.

Na targach ICE 2023 E+L zaprezentuje również swój system ultradźwiękowy ELTIM do pomiaru gramatury i grubości powłoki, ramę wychylną ELGUIDER DRB33 z mo-

torycznym pozycjonowaniem czujników VS 80, jak również różne komponenty do pomiaru i kontroli naciągu wstęgi.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer

Tłumaczenie: TK