Przyjazny system pakowania puszek w papier 
1 Jan 1970 10:53

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa KHS uzupełniła swoją ofertę o nowy, przyjazny dla środowiska system do pakowania: od niedawna jej popularne i sprawdzone pakowarki do tacek Innopack Kisters potrafią pakować zestawy puszek na żywność i napoje w papier. 

Nowa technologia KHS to alternatywne rozwiązanie względem folii kurczliwej i kartonów zawijanych typu wrap-around. Pod względem stabilności produktu opakowania z papieru zapewniają praktycznie takie same rezultaty, za to w porównaniu z opakowaniami kartonowymi generują niższe koszty, zmniejszają zużycie energii oraz materiałochłonność procesu pakowania. Co istotne, po niewielkich regulacjach możliwe jest zaimplementowanie nowych ustawień także we wcześniej używanych maszynach tego typu. 

Pomysł zastosowania papieru w roli opakowania zbiorczego nie jest nowy; KHS eksperymentowała z nim już 20 lat temu. Jednak w tamtych czasach ta technologia nie przyjęła się z uwagi na kosztochłonność papieru jako surowca, a także większą stabilność opakowań foliowych – wyjaśnia Karl-Heinz Klumpe, kierownik ds. pakowania produktów w KHS. – Dzisiaj nasi klienci życzą sobie alternatywnych rozwiązań względem konwencjonalnych systemów pakujących, na przykład w folię. Chcą, by były możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska. To dlatego KHS wspólnie z międzynarodowym producentem napojów opracowała system pakowania w papier. Ten typ opakowania doskonale zastępuje folię kurczliwą lub karton zarówno w trakcie sprzedaży, jak i transportu; system KHS owija nim zestawy puszek (12 lub 24) w tempie do 90 tys. puszek na godzinę. 

Zamiana folii na papier do owijania puszek w pakowarkach KHS Innopack Kisters wymaga wprowadzenia do nich kilku modyfikacji. KHS dostarcza coraz więcej systemów i rozwiązań modułowych, które umożliwiają i ułatwiają właściwą konwersję naszych maszyn. W tym przypadku wystarczy po prostu wprowadzenie modyfikacji w module odpowiadającym za składanie i owijanie – wyjaśnia Klumpe. – Standardowe elementy procesu, takie jak rozdzielanie tacek trafiających z magazynu, klejenie lub podawanie puszek przebiegają identycznie jak w przypadku setek niezawodnych maszyn KHS, które dotychczas trafiły na rynek. W efekcie producenci napojów, którzy używają już w swych zakładach pakowarek KHS, nie muszą ponosić kosztów zakupu nowego modelu; wystarczy ich modyfikacja polegająca na rozbudowie systemu pakującego o określone moduły. 

Owijanie puszek w papier ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami, zauważa Klumpe. Z jednej strony papier jest bardziej przyjazny dla środowiska od folii, co widać choćby po zanieczyszczeniu oceanów. Papier podlega biodegradacji w środowisku naturalnym w ciągu kilku tygodni. Co więcej, do pakowania w papier potrzeba mniej surowca. Jak przekonuje producent, inaczej niż w przypadku sztywnego kartonu wrap-around lub tacek z puszkami owijanymi w folię pakowanie w cieńszy papier wymaga zastosowania wyłącznie płaskich, stabilnych podkładek z tektury falistej. Jeszcze jedną zaletą papieru jest jego niższy koszt w porównaniu z kartonem (rzędu 15%); w przypadku folii koszty obu są niemal identyczne. KHS zwraca również uwagę na wyraźnie niższe wydatki pośrednie związane z ograniczeniem zużycia prądu: system w godzinę zużywa ok. 14 kWh energii elektrycznej pracując w tempie 80 cykli/min. Dodatkowo proces formowania papierowego opakowania został zaprojektowany w taki sposób, by było ono szczelnie zamknięte. W przypadku owijek foliowych z niewielkimi otworami bocznymi istnieje ryzyko przedostawania się do środka zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o stopień zabezpieczenia paczki, papier ma nad folią wyraźną przewagę, zwłaszcza przy transporcie na duże odległości – przekonuje Klumpe. 

Jego zdaniem nowa technologia KHS ma ogromny potencjał. Gdy myślę, jak wiele żywności pakuje się w puszki na całym świecie, dochodzę do wniosku, że nasze papierowe opakowania stanowią oczekiwaną alternatywę dla konwencjonalnego pakowania zbiorczego. Dzięki naszemu systemowi możemy znacząco przyczynić się do zmniejszenia ilości powstających odpadów z tworzyw sztucznych. Jego zdaniem wspomoże on wysiłki podejmowane przez branżę na rzecz ochrony środowiska. Zrównoważony rozwój to zawsze źródło dodatkowych kosztów. W naszym nowym podejściu uwzględniamy oba te aspekty.

Na podstawie materiałów firmy KHS opracował TK