Recykling stali w UE bije historyczne rekordy
1 Jan 1970 12:13

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Recykling stali opakowaniowej w Europie po raz kolejny osiągnął rekordowy wynik (79,5%) i jest na najlepszej drodze do spełnienia narzuconego sobie samoistnie przez branżę – do 2020 r. – poziomu 80% odzysku surowca, wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej APEAL. 

Nowy rekord (wyniki opracowano na podstawie danych z 2016 r.) oznacza, że statystycznie na każde 10 opakowań wykonanych ze stali i trafiających na europejski rynek niemal dokładnie 8 zostaje zebranych, poddanych efektywnemu recyklingowi, a następnie wykorzystanych jako surowiec wtórny przy wytwarzaniu nowych produktów. 

Autorzy raportu wskazują, że ponieważ poziom recyklingu opakowań metalowych wzrósł – w stosunku do poprzedniego badania z 2015 r. – o 2 punkty procentowe, tempo odzysku stali opakowaniowej rośnie znacznie szybciej niż jakiegokolwiek konkurencyjnego materiału. Jak przekonuje APEAL, takie osiągnięcie jest najbardziej oczywistym przejawem gospodarki obiegowej. Warto również podkreślić, że stal jako materiał opakowaniowy już 12. rok z rzędu nie ma sobie równych pod względem częstości odzysku. 

Stal, jako materiał o wyjątkowej trwałości, może być poddawana procesom recyklingu praktycznie bez końca i bez utraty swojej jakości. Osiągnięcie do 2020 r. 80% odzysku stali (uśrednionego) było celem producentów od 2012 roku, a zbliżenie się do niego na tak nieznaczny dystans to zasługa połączonych wysiłków branży, ogniw łańcucha wartości oraz konsumentów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. 

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, skomentował te wyniki: Tak znaczne przybliżenie się do celu założonego na rok 2020 to niezwykłe osiągnięcie. Pokazuje ono, że prawdziwie obiegowa gospodarka, która redukuje ilość odpadów, chroni bogactwa naturalne oraz domyka zamknięty obieg materiałów, z pewnością znajduje się w zasięgu Unii. Dzięki nowemu Pakietowi Gospodarki Obiegowej Unia wprowadziła wyższe poziomy odzysku surowców dla wszystkich krajów członkowskich. (...).

Potwierdzeniem słów sekretarza generalnego była niedawna premiera nowego raportu APEAL pt. „Dobre Praktyki w zakresie selektywnej zbiórki, sortowania oraz recyklingu opakowań ze stali”, który został oficjalnie zaprezentowany w trakcie brukselskiej konferencji „Stal opakowaniowa, pionier gospodarki obiegowej”. Raport, wykorzystujący zebrane przykłady dobrych praktyk stosowanych w krajach Unii Europejskiej, prezentuje różnorodne projekty, systemy i procesy wykorzystywane w recyklingu opakowań, które mają na celu wsparcie producentów na drodze do zwiększenia poziomu odzysku oraz osiągnięcia celów gospodarki cyrkularnej.

Metodologia i źródła danych wykorzystanych przez APEAL do obliczenia poziomu recyklingu zostały ocenione, poddane audytowi, a następnie certyfikowane przez eksperta w dziedzinie energii i odpadów, firmę konsultingową Eunomia.

Na podstawie informacji APEAL opracował TK