rlc dla klimatu: kalkulator CO2
1 Jan 1970 08:24
Firma rlc | packaging group wzmaga swoje wysiłki wiodące ku spowolnieniu zmian klimatu. Wspierana przez doceniane w globalnej skali projekty ochrony klimatu, pomaga swym klientom w rekompensowa-niu emisji dwutlenku węgla powstającego w trakcie produkcji na ich zlecenie udziałem w proekologicznych inicjatywach w rodzaju ponownego zalesiania zniszczonych przez przemysł terenów w egzotycznych krajach. Podstawę inicjatywy rlc stanowi kalkulator CO2 stworzony w kooperacji z ekspertami zajmującymi się ochroną klimatu w firmie ClimatePartner.
Ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna oraz zrównoważony rozwój w biznesie to hasła, których realizacją szczyci się rlc. Jako dostawca wszechstronnych rozwiązań dla przemysłu opakowań, firma od ponad 150 lat ma udział w sukcesach osiąganych przez jej klientów. Zgodnie z realizowaną w przedsiębiorstwie koncepcją „odchudzonej produkcji” (lean manufacturing), rlc zintegrował szereg usprawnień zmierzających ku zminimalizowaniu ilości odpadów powstających na wszystkich etapach produkcji. Elementem firmowego „proekologicznego” etosu jest efektywne wykorzystanie cennych surowców w procesach projektowania opakowań oraz produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw.
Działanie i myślenie zgodne z duchem zrównoważonego rozwoju są silnie zakorzenione w naszej strategii korporacyjnej. W ten sposób dodatkowo kreujemy dla naszych klientów ważne wartości dodane – powiedział dyrektor generalny rlc | packaging group Hans-Christian Bestehorn. – Od wielu lat polegamy na nowoczesnych koncepcjach łańcucha dostaw. Nieustannie inwestujemy w bezpieczeństwo naszych pracowników i wdrażamy koncepcję odchudzonej produkcji dla osiągnięcia tak ekonomicznych, jak i ekologicznych celów. Firma przywiązuje dużą wagę do optymalnej utylizacji materiałów. W tym zagadnieniu mieści się wykorzystywanie surowców pochodzących zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i ze zrecyklowanych produktów.
Jako część tego „zielonego” konceptu rlc wdraża technologie uszlachetniania produktów, wykorzystujące choćby technologię laserową. Dzięki niej możliwe jest uzyskiwanie zróżnicowanych efektów holograficznych bez potrzeby używania laminatów foliowych; zastępuje je specjalna folia wielokrotnego użytku o teksturze, która jest wtłaczana w lakier przed jego wyschnięciem. Opakowanie przyciąga uwagę w punktach POS, jednocześnie doskonale nadaje się do recyklingu – a zatem pomaga ograniczać emisję CO2.
Wartość dodana dla klientów i środowiska
W bliskiej współpracy z firmą ClimatePartner rlc opracowała niepowtarzalny kalkulator CO2 oparty na modelu analizy dynamicznej. To narzędzie oblicza skalę emisji gazów cieplarnianych przy konkretnych zamówieniach klientów, podsumowując ilość CO2 wypuszczanego do atmosfery na poszczególnych etapach produkcji. Klienci, którzy tego sobie życzą, mogą podjąć decyzje o skompensowaniu tych zanieczyszczeń – a zatem świadomym przyjęciu odpowiedzialności za swój ślad węglowy – które uwiarygodniają dzięki certyfikatom emisji nadawanym przez najbardziej cenione globalnie projekty ochrony klimatu. Wykorzystując obliczenia kalkulatora CO2, rlc planuje w przyszłości zaoferowanie klientom jeszcze bardziej ukierunkowanej pomocy w zakresie projektowania i produkcji opakowań ekologicznych.
Poprzez wspieranie międzynarodowych projektów ochrony klimatu nasi klienci mogą kompensować nieuniknione emisje dwutlenku węgla w ramach całego procesu produkcji – mówi Bestehorn. Projekty ekologiczne, które mogą wspierać klienci, to powtórne zalesianie obszarów w północnej Kostaryce, budowa fabryk biomasy w Brazylii czy elektrowni wodnych w Indonezji. „Kompensacja dwutlenku węgla” oraz przejrzysta certyfikacja umożliwiają firmie rlc produkowanie całkowicie neutralnych dla klimatu opakowań. Klienci rlc mogą również znakować swoje produkty logo „Climate-neutral Packaging” (Opakowania neutralne ekologicznie), a tym samym jasno komunikować prośrodowiskową postawę swym odbiorcom.
Za pomocą kalkulatora CO2 zbadany – i potwierdzony certyfikatem – został poziom emisji dwutlenku węgla przez zakłady rlc w Hanowerze, Aachen oraz Berlinie. Obecnie poszukujemy innych potencjalnych możliwości dalszej redukcji emisji CO2. To wyraz naszego ciągłego poświęcenia kwestii odpowiedzialności za środowisko – dodał Bestehorn.
Na podstawie informacji rlc | packaging group opracował TK