Sokpol rozlewa aseptycznie
1 Jan 1970 13:29

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zatrudniająca ponad 400 pracowników rodzinna firma Sokpol jest jedną z czołowych polskich marek pakujących i produkujących napoje łatwo psujące się (np. nektary), soki owocowe, warzywne oraz herbaty w opakowaniach kartonowych, szklanych i PET. 

25 lat temu Sokpol rozpoczął produkcję napojów w opakowaniach kartonowych i szklanych – z bardzo popularnych wówczas w Polsce materiałów opakowaniowych. Od tego czasu firma musiała w krótkim czasie dostosować produkcję do zmieniających się wymagań rynku. W związku z dynamicznie zmieniającymi się wymaganiami klientów w ostatnim dwudziestoleciu, w 2008 r. rozpoczęliśmy aseptyczną produkcję napojów w butelkach PET. Chcieliśmy pozbyć się konserwantów z naszych napojów i skorzystać przy tym z przewagi, jaką dają butelki PET pod względem swobody projektowania oraz możliwości marketingowych (…). Wybraliśmy firmę Sidel, ponieważ nikt inny nie był w stanie zaproponować nam takiej samej, aseptycznej technologii napełniania butelek PET. Był to kluczowy moment w historii naszej firmy. Mieliśmy jako pierwsi w Polsce wprowadzić na rynek butelki PET zawierające napoje łatwo psujące się, które pozbawione były konserwantów. Możemy teraz rozlewać do butelek PET każdy napój, który wcześniej trafiał do opakowań kartonowych, bez żadnych ograniczeń – wyjaśnia Roman Sobczyk, prezes Sokpolu.

Dziś Sokpol produkuje około miliona opakowań dziennie i oferuje szeroki wachlarz dostępnych napojów. Wprowadzając wiele różnych smaków i receptur, typów oraz formatów opakowań, które odpowiadają łącznie ponad 500 jednostkom magazynowym (SKU), firma jest w stanie sprostać wymaganiom klientów. Może też sprostać powiększającemu się rynkowi dzięki ogromnym zdolnościom produkcyjnym, zapewnianym przez trzy aseptyczne linie PET zakupione od firmy Sidel w ostatnim dziesięcioleciu. Dwie z nich zapewniają wydajność rzędu 15 tys. butelek na godzinę. Trzecia pracuje z większą prędkością, co przekłada się na produkcję ponad 30 tys. butelek/h. 

W przypadku inwestycji w sprzęt pakujący napoje do butelek PET firma Sokpol zaprezentowała prawdziwie wizjonerskie i innowacyjne podejście. W 2008 roku jako pierwsza pozyskała aseptyczną linię do pakowania butelek PET od firmy Sidel. 

Nie była to jednak pierwsza lepsza linia tego typu. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie linia aseptyczna, która oferowała technologię sterylizacji preform na sucho firmy Sidel – komentuje Błażej Pluta, członek zarządu firmy Sokpol odpowiedzialny za inwestycje. – Dzięki technologii aseptycznej Combi Predis możemy w bezpieczny sposób wytwarzać dowolny napój o wydłużonym okresie przechowywania, bez użycia konserwantów. (...)  Po kilku miesiącach użytkowania i nauki obsługi nowej konfiguracji produkcji przemysłowej firma Sokpol przekonała się o wydajności oraz prostocie tego rozwiązania – bez konieczności korzystania ze skomplikowanego rozdmuchiwania aseptycznego. 

Kierownictwo Sokpolu wzięło pod uwagę także inne korzyści płynące z użycia tej technologii. Tradycyjne odkażanie butelek zużywa ogromne ilości wody, natomiast system sterylizacji preform na sucho w ogóle z niej nie korzysta. Potrzebuje jedynie niewielkiej ilości środków chemicznych. Według nas jest to najlepsze rozwiązanie pod względem zmniejszonej szkodliwości dla środowiska oraz redukcji kosztów. Aby zwieńczyć swoje podejście, firma rozważa wprowadzenie lżejszych butelek. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do redukcji ciężaru butelek. Wszystko dzięki potencjałowi oferowanemu przez Predis. Na naszych trzech aseptycznych liniach wprowadziliśmy także system dozowania azotu, aby zapewnić lepszą wydajność butelek oraz polepszyć odczucia konsumentów podczas korzystania z naszych produktów. Nieustannie polepszając jakość swoich usług i sposób prowadzenia biznesu, Sokpol zaczął korzystać z nowego magazynu na surowce, magazynu automatycznego, automatycznego stanowiska kompletacyjnego oraz mieszalniczego. To jeszcze nie wszystko. W ciągu najbliższych trzech lat planujemy podwoić naszą zdolność produkcyjną. Konkurencja nie śpi, więc musimy być gotowi na zwiększenie i dywersyfikację naszej produkcji w nadchodzących latach, nie zapominając przy tym o zwiększeniu wydajności.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Sidel