Targi K, czyli kauczuk i plastik w centrum uwagi
1 Jan 1970 15:23

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 16-23 października w niemieckim Düsseldorfie ponad 3 tys. wystawców z branży tworzyw sztucznych i kauczuku pokaże swoje produkty i rozwiązania na 21. edycji targów K. Z tą wyjątkową imprezą nie może się równać rangą i wielkością żadne wydarzenie wystawiennicze o zbliżonej tematyce.

Targi K odzwierciedlają aktualny stan i perspektywy całej branży tworzyw sztucznych i kauczuku, stanowiąc globalny rynek wymiany informacji na temat tego, co w niej najnowocześniejsze i szczególnie innowacyjne. W Düsseldorfie spotykają się branżowi eksperci, aby zaprezentować swój potencjał wytwórczy oraz pokazać aktualne i wizjonerskie możliwości zastosowań kauczuku i plastiku profesjonalistom z sektorów opakowań, motoryzacji, elektrotechniki, elektroniki i komunikacji, budownictwa, techniki medycznej oraz lotnictwa i lotów kosmicznych.

Na odbywających się w cyklu 3-letnim targach K prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologiczne, rozwiązania przetwórstwa przemysłowego i różnorodne aplikacje tworzyw sztucznych, kauczuku, materiałów polimerowych, techniki maszynowej, przetwórczej oraz narzędziowej. W tym roku większy nacisk będzie położony na kilka przekrojowych tematów. W centrum uwagi znajdą się więc: tworzywa sztuczne w gospodarce zrównoważonej i obiegu zamkniętym; Przemysł 4.0 i cyfryzacja produkcji tworzyw sztucznych; integracja systemowa (funkcjonalność zapewniana przez materiały, procesy i wzornictwo); a także nabór nowych kadr dla przemysłu tworzyw sztucznych. 

Poprzednią edycję z 2016 r. odwiedziło 232 tys. gości ze 161 krajów. 71% spośród nich przyjechało na targi K z zagranicy; najliczniej reprezentowane – naturalnie nie licząc gospodarzy z Niemiec – były nacje: włoska, holenderska, hinduska, turecka, francuska, belgijska, północnoamerykańska, chińska, hiszpańska i polska. Aż 97% biorących udział w ankiecie podsumowującej targi wyraziło zdecydowaną satysfakcję z udziału, chwaląc dostęp do szerokiej palety technicznych opracowań i przyszłościowych rozwiązań. Szczególnie wysoko goście oceniali dużą ilość prezentowanych innowacji oraz obecność praktycznie wszystkich firm odgrywających kluczową rolę na tym rynku. 

W tym roku możemy spodziewać się podobnych ocen. W Düsseldorfie swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa z 60 krajów, w tym ponad 30 z Polski. Targi K tradycyjnie cieszą się dużym wzięciem zarówno wśród wystawców, jak i gości z naszego kraju; poprzednią edycję z 2016 r. odwiedziło blisko 5 tys. Polaków. W tym roku ekspozycja rodzimych firm zajmie 900 m2 – stosunkowo niewiele przy 175 tys. m2 zajmowanych przez wszystkie przedsiębiorstwa, ale to i tak rekord w dotychczasowej historii obecności naszych wystawców na tej imprezie. 

O skali targów K świadczy fakt, że zajmą one niemal cały teren gigantycznego kompleksu wystawienniczego Messe Düsseldorf. 

Tradycyjnie prezentacji wystawców będzie towarzyszył bogaty program dodatkowy. Organizator Messe Düsseldorf wraz ze stowarzyszeniem PlasticsEurope Deutschland e. V. przygotowali ekspozycję specjalną zatytułowaną „Tworzywa sztuczne kształtują przyszłość” (Plastics shape the Future), która pokaże, w jaki sposób plastik kształtuje przyszłość w sposób zrównoważony i jakie rozwiązania w tym zakresie są dostępne już dziś, a które z wizji mogą zostać wdrożone w przyszłości. Przez 7 dni tematycznych toczyć się na niej będą fachowe dyskusje, odbywać wycieczki z przewodnikiem oraz interesujące eksperymenty. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in.: odpady opakowaniowe, zaśmiecenie mórz oraz zmiany klimatyczne; oszczędna gospodarka zasobami, efektywność energetyczna i gospodarka z obiegiem zamkniętym. 

Wśród innych interesujących wydarzeń znajdą się: Kampus Naukowy K 2019 (Science Campus) stanowiący miejsce dialogu nauki i gospodarki, którego goście będą mogli poznać skondensowany przegląd prac badawczych oraz ich wyników w sektorze tworzyw sztucznych i kauczuku, a uczelnie i przedsiębiorstwa wymienić wzajemne doświadczenia; biznesowe śniadania z magazynem „Bioplastics” (Bioplastics Business Breakfasts), czyli eksperckie wykłady i dyskusje na temat własności i zalet biotworzyw; a także Ulica Kauczukowa (Rubber Street), czyli wystawa w hali 6. obejmująca cały łańcuch tworzenia wartości w branży kauczuków i elastomerów, od dostawców surowców i maszyn aż po przetwórców.

Na podstawie informacji organizatorów opracował TK