Transformacja przemysłu opakowań w kierunku GOZ
1 Jan 1970 14:13

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

IV edycja Kongresu Przemysłu Opakowań, poświęconego tym razem transformacji przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, odbyła się 2 października w czasie targów Taropak (1-4 października 2018). 

Kongres cieszył się dużym zainteresowaniem projektantów i producentów opakowań oraz przedstawicieli branży zbiórki i przetwarzania odpadów opakowaniowych; nie zabrakło również reprezentantów uczelni oraz instytutów naukowych. Na tegoroczną edycję zgłoszono 27 referatów, jednak ze względów organizacyjnych w trakcie obrad zaprezentowano jedynie 17 spośród nich; wszystkie natomiast trafiły na łamy wydanej przez Polską Izbę Opakowań, organizatora Kongresu, monografii „Transformacja przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”, która miała swoją premierę w dniu konferencji. 

Organizatorom IV Kongresu przyświecało kilka celów. Kluczowym była identyfikacja problemów, które uniemożliwiają efektywne włączenie się przemysłu opakowań w dzieło tworzenia gospodarki cyrkulacyjnej (o obiegu zamkniętym). „Tegoroczny Kongres poświęcony został ważnej i aktualnej problematyce doskonalenia opakowań i procesów ich wytwarzania oraz zastępowania materiałów opakowaniowych szczególnie uciążliwych dla środowiska naturalnego materiałami z surowców odnawialnych. Chodzi zatem o kreowanie i wspieranie rozwiązań mających na celu zmniejszenie szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz wykorzystanie tych odpadów jako źródła surowców do ponownego wykorzystania” – napisał w przedmowie do monografii profesor dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, prezes Polskiej Izby Opakowań. Obszerne, ponad 400-stronicowe wydawnictwo zawiera rozwinięcie wszystkich wykładów przygotowanych z okazji IV Kongresu Przemysłu Opakowań i stanowi jego godne uwagi uzupełnienie. 

W ramach tegorocznego kongresu organizatorzy zaplanowali pięć sesji referatowych. Pierwszą z nich zatytułowano „Społeczne, prawne, technologiczne, edukacyjne i kulturowe uwarunkowa-nia transformacji przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”. Jako pierwszy wystąpił dr hab. Jacek Schindler z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego z prelekcją dotyczącą uwarunkowań transformacji przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i poświęconą kwestii nierównomiernego rozwoju prawa odnośnie do poszczególnych etapów cyklu życia opakowań. Z kolei o osadzeniu europejskiej wizji GOZ w polskich realiach opowiedział Krzysztof Hornicki z Interseroh Organizacji Odzysku Opakowań, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zagospodarowania odpadów w kontekście wymagań UE i potrzeby doskonalenia obowiązującego w Polsce systemu gospodarki opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi. 

O zagadnieniu rozszerzonej odpowiedzialności producenta mówiła również Agata Szczotka-Sarna (również przedstawicielka Interseroh Organizacji Odzysku Opakowań), która omówiła wyniki badań jakościowych sprawdzających postawy konsumentów w zakresie segregowania odpadów opakowaniowych i ich podejścia do ruchu zero waste. 

Drugą sesję, poświęconą tworzywom sztucznym ropopochodnym w opakowaniach, rozpoczął Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych referatem „Tworzywa sztuczne ropopochodne w opakowaniach, szansa czy zagrożenie”, odnosząc się do powszechnie obowiązującej opinii, że konwencjonalne tworzywa sztuczne z surowców kopalnych są olbrzymim zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Jego zdaniem tworzenie sztucznego podziału na złe i dobre materiały wyłącznie na podstawie źródła ich pochodzenia jest wylewaniem dziecka z kąpielą, w prasie specjalistycznej można bowiem znaleźć wiele przykładów sugerujących, że materiały alternatywne mogą mieć równie zły, a nawet gorszy wpływ na środowisko od konwencjonalnych. 

Kolejne referaty w sesji wygłosili dr Krzysztof Garman z Circular Packaging Design (omówił kwestie dotyczące projektowania materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań zgodnie z celami UE, z uwzględnieniem ewolucji od produktów wielo- do monomateriałowych) oraz Przemek Olszyński z DOW Chemical (poświęcił wystąpienie roli producenta tworzyw sztucznych w dostosowywaniu opakowań do wymagań gospodarki o obiegu zamkniętym, biorąc za przykład własną firmę).

Trzecia sesja została poświęcona tworzywom biodegradowalnym i biokompostowalnym w opakowaniach jako rozwiązaniu problemu zaśmiecania Ziemi. Prof. dr hab. inż. Marek Kowalczuk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu skoncentrował się na nowej strategii badań pozwalających zrozumieć zależność między strukturą, właściwościami i funkcją biotworzyw jako materiałów opakowaniowych, która umożliwia zminimalizowanie ewentualnych niepowodzeń związanych z ich przyszłym wykorzystaniem. Jako drugi z prelegentów w sesji wystąpił prof. dr hab. Zenon Foltynowicz z Katedry Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z referatem: „Czy w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym będzie miejsce dla nano(bio)kompozytów opakowaniowych?”. 

Ekoprojektowanie paradygmatem na drodze opakowań do GOZ było tematem czwartej sesji kongresowej. W jej ramach głos zabrali: Marta Krawczyk z Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań z prelekcją na temat głównych zasad ekoprojektowania opakowań; dr inż. Joanna Witczak z UE w Poznaniu z wykładem „Eko-projektowanie opakowań w aspekcie GOZ” przekonująca, że idea ekologicznego projektowania może stać się w niedalekiej przyszłości istotnym czynnikiem przewagi konkurencyjnej; oraz mgr Grzegorz Ganczewski z COBRO (autor wykładu „Aspekty środowiskowe w projektowaniu opakowań – znaczenie metody LCA”, która umożliwia badanie wpływu opakowań na środowisko na wszystkich etapach życia). 

W trakcie ostatniej sesji dotyczącej opakowań wielomateriałowych oraz z tektury i aluminium omówiono m.in. zagadnienia tych opakowań w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym (referaty w tej części wygłosili: Konrad Nowakowski z Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań i COBRO pt. „Opakowania wielomateriałowe w myśl koncepcji GOZ”; Janusz Turski ze Stowarzyszenia Papierników Polskich: „Opakowanie z tektury falistej w gospodarce cyrkularnej” oraz Anna Sapota z CP Recykling Organizacja Odzysku Opakowań SA: „Napojowa puszka aluminiowa przykładem użycia surowca permanentnego, jako odpowiedź na wymagania gospodarki obiegu zamkniętego dla opakowań”).

Opinie uczestników o Kongresie były bardzo pozytywne. Podkreślano zwłaszcza wysoki poziom merytoryczny oraz wyjątkową aktualność podejmowanych tematów; nie sposób nie docenić praktycznej przydatności kongresowych materiałów dla przedsiębiorstw transformujących swą działalność do wymogów gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opracowano na podstawie informacji organizatora