Tytułem wstępu
1 Jan 1970 10:20
Afera solna obnażyła brak skuteczności organów odpowiedzialnych m.in. za kontrolę bezpieczeństwa żywności i po raz kolejny pokazała, że ludzka chciwość nie ma granic. W sprawie zatrzymano pięć osób, które usłyszały zarzuty wprowadzenia do obrotu środka spożywczego szkodliwego dla zdrowia lub życia człowieka z przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, za co może grozić do pięciu lat więzienia. Co ciekawe, proceder ten mógł trwać nawet od 1999 roku, a wykrył go wcale nie Sanepid, na który podatnicy solidarnie łożą środki, aby dbał o ich zdrowie i bezpieczeństwo, a reporterzy TVN Uwaga. Kilka niezależnych instytucji po przebadaniu soli wypadowej, która zamiast na drogi trafiała na stoły stwierdziło, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia, w związku z czym produkty z tą solą pozostaną w obrocie. Czyli po aferze. Ale czy na pewno? Wiarygodność polskiej żywności została już mocno nadszarpnięta, nasi
sąsiedzi wszczęli kontrole importowanych produktów spożywczych, a i polscy konsumenci oburzeni są faktem, że firmy stosujące sól wypadową nie zostały podane do publicznej wiadomości. „Jeśli zapewnienie bezpieczeństwa żywności nie będzie nadrzędne nad maksymalizacją zysków, możemy zapomnieć o roli ważnego eksportera żywności do Europy i poza jej granice” –twierdzi Zdzisław Polański, prezes firmy Arso-Polański, która może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych laboratoriów badawczych w Europie Centralnej i Wschodniej. Branża poligraficzna i opakowaniowa nie szczędzi środków na badania nad bezpieczeństwem opakowań do żywności i obecnie oferuje zaawansowane narzędzia do ich produkcji i kontroli. Co z tego, kiedy żywność jeszcze przed zapakowaniem może być skażona?
Marcowe wydanie Opakowania, oprócz tematyki opakowań szklanych, której poświęcamy więcej uwagi niż zwykle, dedykowane jest również – w związku ze zbliżającymi się targami Anuga Food w Kolonii – zagadnieniom bezpieczeństwa opakowań żywności. W części naukowej znajdziecie Państwo ciekawy artykuł dr Kazimiery Ćwiek-Ludwickiej, której prezentacja podczas listopadowej konferencji „Bezpieczne Opakowanie” została przez uczestników bardzo wysoko oceniona. Zagadnienie bezpieczeństwa opakowań od strony praktycznej prezentujemy również w artykule o laboratorium firmy Arso-Polański, której prezes i założyciel także był naszym prelegentem.
Owocnej lektury!