Uniwersalne maszyny Hugo Beck pakujące w folie i papier
1 Jan 1970 08:32

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dokąd zmierza branża opakowań? Czy faktycznie rezygnuje z tworzyw sztucznych i wybiera papier? Czy taki jest przyszły kierunek dla zrównoważonych opakowań? Według firmy Hugo Beck, która od ponad 65 lat dostarcza dopasowane do potrzeb klienta maszyny do pakowania w folię, odpowiedź brzmi: bądź wszechstronny, bo nie istnieje jedno rozwiązanie. Z myślą o zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na eko-opakowania przedsiębiorstwo rozszerza gamę swych urządzeń o rozwiązania wykorzystujące papier. 

Hugo Beck jest doskonale znany w branży opakowaniowej jako dostawca rozwiązań najwyższej jakości, tak pod względem prezentacji zapakowanych produktów, jak i wszechstronności oraz wydajności maszyn pakujących. To właśnie projektowane „na miarę” poziome maszyny pakujące, realizujące takie procesy jak pakowanie typu flowpack w folię termokurczliwą czy w luźne woreczki, stanowią podstawę biznesu prowadzonego przez rodzinne przedsiębiorstwo z Niemiec. I chociaż opakowania z papieru są dostępne od jakiegoś czasu w jego portfolio – lub w ramach dodatkowej opcji rozszerzającej możliwości maszyn pakujących – aż do teraz nie były podstawowym elementem firmowego biznesu. 

Przez ostatni rok doświadczyliśmy niesamowitej zmiany popytu na alternatywne opakowania – powiedział Timo Kollmann, dyrektor sprzedaży w firmie Hugo Beck. – Chociaż kwestie zrównoważonego rozwoju, recyklowalności oraz ekonomii obiegu zamkniętego nie są nowe, nagląca potrzeba i świadomość tego, jak ważna jest aktywność w tej branży – wykraczająca poza puste słowa – znacząco wzrosły.

W tym kontekście obiektywna rozmowa dotycząca stosowania tworzyw jako takich stała się praktycznie niemożliwa, gdyż opakowania z plastiku i folii stały się obiektem ciężkiego ostrzału ze strony mediów. (...)

Dodatkowo rośnie obawa, że część firm szykuje się do wdrożenia nowych opakowań bez plastiku czy też tzw. zielonych opakowań tylko po to, by być postrzegana jako ekologiczna, choć w praktyce takie opakowania mają jeszcze większy wpływ na środowisko, co widać zwłaszcza po przeprowadzeniu analizy ich pełnego cyklu życia. Dlatego decyzja o odejściu od łatwych do odzysku opakowań z folii na rzecz opakowań papierowych – albo całkowita z nich rezygnacja – powinna być podejmowana tylko po dogłębnym zbadaniu ich korzyści środowiskowych.

Cel wskaże kierunek

Długoterminowym celem każdego przedsiębiorstwa powinno być dążenie do osiągnięcia prawdziwie holistycznej strategii zrównoważonego rozwoju. Składa się na nią wiele czynników takich jak: transport, logistyka, koszty energii, możliwości recyklingu oraz przepisy prawne. Wybór właściwego opakowania to kolejny ważny krok do osiągnięcia tego celu. Konieczne jest rozważenie wymagań specyficznych dla konkretnego produktu. Przy ustaleniu najbardziej odpowiedniego opakowania konieczne będzie wzięcie pod uwagę kwestii takich jak ochrona produktu, czas przydatności do użytku, higiena, własności barierowe oraz prezencja. Wymogi stawiane opakowaniom mogą różnić się w poszczególnych krajach, co stanowi jeszcze jedną konieczną do rozważenia kwestię.

Wybór najlepszego dostępnego materiału

Firma Hugo Beck pomaga swym klientom wybrać materiał najlepiej dopasowany do ich specyficznych celów zrównoważonego rozwoju oraz do wymagań związanych z produktem. Od wielu lat przedsiębiorstwo rozwija innowacyjne technologie maszynowe na trzy sposoby, z myślą o zapewnieniu takiego procesu pakowania, który ogranicza zużycie surowców oraz umożliwia zaspokojenie przyszłych potrzeb. Oto one:

– Ograniczanie zużycia folii i materiałów w procesach produkcyjnych.

– Przetwarzanie wszystkich typów folii przeznaczonych do obróbki maszynowej z maksymalnymi prędkościami, także tych uchodzących za kłopotliwe.  

– Zdolność elastycznego przestawienia się na produkcję opakowań z papieru i innych materiałów jako alternatywy dla opakowań foliowych zawsze, gdy jest to konieczne.

Oszczędność surowców o 15-70% dzięki zmniejszeniu ilości folii

Ograniczenie zużycia materiałów opakowaniowych to kluczowy warunek osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Poziome, pracujące w trybie ciągłym maszyny FFS (formująco-napełniająco-zamykające) firmy Hugo Beck, które zaprojektowano z myślą o możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu folii, to doskonały przykład realizacji tego celu.

Aby zmniejszyć ilość folii o ok. 15%, wystarczy zastosowanie opatentowanej przez firmę technologii ciasnego pakowania, która zapewnia precyzyjne dopasowanie folii do produktu i redukuje do minimum ilość odpadów podczas produkcji. Dzięki wysoce precyzyjnej synchronizacji poprzecznego zespołu zgrzewająco-odcinającego po każdym produkcie możliwe jest zminimalizowanie odstępów. To zaś gwarantuje nieprzerwaną produkcję dużych nakładów i skutkuje wyjątkowo dobrze spasowanymi, precyzyjnymi oraz oszczędzającymi zużycie folii opakowaniami o niezrównanym poziomie wykończenia. 

Kolejnym – oprócz efektywnego zużycia folii – sposobem na znaczną, sięgającą 60-70% oszczędność materiałową jest wykorzystanie cieńszych i tym samym lżejszych opakowań oraz folii opakowaniowych. Są one coraz powszechniej dostępne, a sprawdzonym przykładem mogą być ultracienka, poliolefinowa folia kurczliwa Cryovac (bez PVC i plastyfikatorów) o grubości zaledwie 7 μm firmy Sealed Air oraz 9 μm folia firmy Bolloré. 

Znajdują one zastosowanie w produkcji opakowań na świeże produkty, takie jak owoce i warzywa, ale coraz więcej branż wykorzystuje je w celu znaczącego ograniczenia wolumenu swych opakowań. Te nowe folie wymagają maszyn zaprojektowanych specjalnie pod ich wymagania – w innym wypadku mogłyby ucierpieć jakość finalnego opakowania i prędkość procesu pakowania. 

Zamienne stosowanie papieru i folii na jednej maszynie

Nasza najnowsza innowacja w obszarze techniki maszynowej umożliwia obecnie opłacalne, zamienne użycie papieru na równi z folią i zapewnia naszym klientom jeszcze wyższy poziom funkcjonalności oraz gwarancję dopasowania do przyszłych wymagań – powiedział Timo Kollmann.

Pozioma maszyna pakująca FFS firmy Hugo Beck – model paper X hybrid advance – wykorzystuje w procesach pakujących jako materiał opakowaniowy zarówno papier, jak i folie. Zamiana folii na papier i odwrotnie jest prosta i trwa około 30 minut. W przypadku większości opakowań foliowych są one wyposażone w boczny zgrzew oraz górną zakładkę, podczas gdy opakowania papierowe mają górną zakładkę i są standardowo klejone. Możliwe jest również skorzystanie z alternatywnych technik zgrzewu, które mogą zostać opracowane jako element ogólnej specyfikacji urządzenia. 

Jeśli chodzi o specyfikację papierów przeznaczonych do pracy na tej maszynie, będzie ona uzależniona przede wszystkim od potrzeb odbiorcy oraz od przyszłych trendów rynkowych. 

Co więcej, maszyny typu flowpack Hugo Beck pracują zamiennie zarówno z folią, jak i z papierem, który w celu wykonania zgrzewu jest powlekany minimalną warstwą materiału termozgrzewalnego, np. folią PE lub klejem na zimno. Ten wymóg należy brać pod uwagę przy każdym zastosowaniu, jako że procentowa zawartość papieru i plastiku w opakowaniach nadających się do recyklingu różni się znacząco w różnych krajach. 

Co przyniesie przyszłość?

W perspektywie krótkoterminowej na rynek trafią z pewnością nowe technologie zgrzewu oraz nowe rodzaje papieru i folii, co z kolei otworzy przed nami możliwości dalszej współpracy z klientami nad opakowaniami, które są zrównoważone pod każdym względem – stwierdził Timo Kollmann. – W tych okolicznościach na pewno będziemy dalej pracować nad innowacjami. Dla przykładu: ostatnio opracowaliśmy nową technikę pakowania z wykorzystaniem papieru, polegającą na zaszywaniu otwartych końców opakowania i zaklejaniu górnej zakładki. To zupełnie nowy styl pakowania, wyjątkowo przydatny dla sektora produktów tekstylnych oraz handlu internetowego, ale – tak jak wszystkie inne nasze rozwiązania – może być stosowany przez wiele branż oraz użytkowników końcowych. Możliwe jest też wykorzystanie naszych maszyn do produkcji samych woreczków foliowych.

I dodał: Pomimo rosnącego popytu na innowacyjne rozwiązania i presji nakładanej przez zmieniające się przepisy oraz zwyczaje konsumentów, jako specjaliści w zakresie budowy maszyn pakujących musimy nadal skupiać się na dostarczaniu metod pakowania w opakowania jednostkowe i zbiorcze, które zachowują pełną funkcjonalność i są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, a wszystko to dzięki inwestycjom w maszyny, które będą dostosowane do przyszłych wymogów naszych odbiorców.

Na podstawie materiałów firmy Hugo Beck opracował TK