W sprawie nowych ram prawnych dla gospodarki odpadami
1 Jan 1970 15:10

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Konieczność wdrożenia do polskiego prawa zapisów znowelizowanej dyrektywy w sprawie odpadów, w tym realizacja zasady Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, wymaga głębokiej zmiany dotychczasowego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi oraz istotnego usprawnienia całego obszaru gospodarki odpadami komunalnymi. Producenci wyrobów w opakowaniach doskonale zdają sobie sprawę z nowych obowiązków i wyzwań, jakie ich czekają w najbliższym czasie. Wyrażają też wolę udziału we wszelkich debatach i konsultacjach dotyczących nowych przepisów prawnych regulujących gospodarkę odpadami, kierując się nie tylko dążeniem do rzetelnej i dokładnej transpozycji wymagań Unii Europejskiej, ale też skutecznością praktyczną i przejrzystością proponowanych rozwiązań. 

Zasady Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta zostały precyzyjnie określone w stosownym artykule (8a) znowelizowanej dyrektywy w sprawie odpadów. Zgodnie z nimi, producenci wyrobów w opakowaniach zobowiązani są do pokrywania kosztów selektywnej zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów po ich produktach, pomniejszonych o przychody m.in. ze sprzedaży surowców; mechanizm pokrywania kosztu netto tych procesów jest jednym z pryncypiów znowelizowanej dyrektywy odpadowej. Producenci zobowiązani też są do pokrycia kosztów działań informacyjnych dla posiadaczy odpadów, co należy rozumieć przez finansowanie działań edukacyjnych dla mieszkańców, oraz kosztów gromadzenia danych i utrzymania systemu sprawozdawczego dotyczącego opakowań i produktów w opakowaniach. 

Dyrektywa wskazuje przy tym wyraźnie, że wkład finansowy producentów wyrobów w opakowaniach wynikający z Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta nie może przekraczać rzeczywistych kosztów niezbędnych do świadczenia usług gospodarowania odpadami w sposób efektywny kosztowo. Koszty te muszą być zaś ustalane w sposób przejrzysty między zainteresowanymi podmiotami. 

Istotnym nakazem dyrektywy jest też zapewnienie przez władze państwowe regularnego dialogu pomiędzy odpowiednimi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w tym producentami i dystrybutorami, prywatnymi lub publicznymi podmiotami gospodarującymi odpadami, władzami lokalnymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.

Niżej podpisane organizacje, reprezentujące producentów wyrobów w opakowaniach stoją na stanowisku, że przy określaniu nowych ram prawnych gospodarki odpadami, w szczególności odpadami opakowaniowymi, przytoczone powyżej zapisy znowelizowanej dyrektywy w sprawie odpadów muszą być zastosowane zgodnie z ich brzmieniem, a obowiązki i obciążenia finansowe nakładane na producentów nie mogą wykraczać poza jasno sprecyzowane w dyrektywie granice. Dlatego podstawą dla jakiejkolwiek koncepcji, założeń czy projektów legislacyjnych musi być dokładna i rzetelna transpozycja przepisów Unii Europejskiej. 

Podpisano: 

Krzysztof Baczyński, prezes zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK

Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego

Andrzej Gantner, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Polskiej Federacji Producentów Żywności

Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego

Tadeusz Pokrywka, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań

Marek Przeździak, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco