Wszechstronne kompetencje grupy Bobst 
1 Jan 1970 13:37

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 5-8 czerwca br. w szwajcarskim Mex pod Lozanną miała miejsce kolejna edycja wydarzenia Competence, zorganizowanego przez firmę Bobst. Goście dni otwartych mieli okazję zobaczyć wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, odpowiadających na aktualne trendy w produkcji opakowaniowej: niższe nakłady, większą różnorodność wzorów czy wyzwania związane z e-handlem. Premierę miał również stół do cyfrowej inspekcji – Digital Inspection Table – zapewniający najwyższy poziom kontroli kolorystycznej.

Odwiedzający czterodniowe wydarzenie Competence 18 (poprzedzone konferencją prasową, która miała miejsce 4 czerwca) mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami do druku w technologii rotograwiury, fleksografii i inkjetu (oraz ich hybryd) i przetwórstwa opakowań składanych, z tektury falistej oraz giętkich, a także etykiet. Firma Bobst jest w stanie dostarczyć maszyny w dowolnej konfiguracji: rolowej, arkuszowej, rola na arkusz i rola na rolę. W połączeniu z pełną kompleksowością maszyn, które umożliwiają produkcję opakowań od roli do gotowego pudła czy wykończonej etykiety w jednym przebiegu, czyni to firmę Bobst najbardziej wszechstronnym dostawcą branży opakowaniowej. 

Najwyższa jakość, zero błędów

Podczas Competence 18 po raz pierwszy na taką skalę zaprezentowano pionierskie rozwiązanie Digital Inspection Table – innowacyjne rozwiązanie do inspekcji zwiększające produktywność i praktycznie eliminujące jakiekolwiek błędy w druku. Stół do cyfrowej inspekcji wykorzystuje cyfrową projekcję do proo-fingu zadrukowanych arkuszy oraz wykrojów – w czasie rzeczywistym przedstawiane są wizualizacje dopasowania wydruku lub wykroju do cyfrowego proofa. Rozwiązanie oparte jest na projektorach HD, które poprzez podświetlenie próbki umożliwiają operatorowi łatwą ocenę jakości. Plik layoutu arkusza może być nałożony na arkusz w celu sprawdzenia pasowania registra i jego ewentualnej poprawy, co redukuje ilość odpadu. Digital Inspection Table to najwyższy standard kontroli jakości oraz kolejny krok w rozwoju cyfrowej innowacji i usług w firmie Bobst – powiedział Raphaël Indermühle, szef sprzedaży i marketingu w dziale usług w firmie Bobst. – Stół ten został zaprojektowany w celu poprawy wydajności w całym procesie produkcji oraz zagwarantowania wykonania produktu końcowego o najwyższej możliwej jakości, przy jednoczesnej ogólnej poprawie wydajności. To technologia zmieniająca reguły gry, wnosząca znaczącą wartość dodaną do usług świadczonych przez naszych klientów. Digital Inspection Table oferuje szeroki zakres zaawansowanych funkcji takich jak analizy odchyłek, zautomatyzowane śledzenie jakości czy zarządzanie wydajnością, które umożliwiają znaczące podniesienie standardów produkcji.

Innowacyjne technologie jutra

Nieodłącznym elementem wydarzeń z serii Competence są prezentacje maszyn na żywo. Praktycznie każda z nich z tej okazji została wyposażona w innowacyjną technologię.

Podczas czerwcowych dni otwartych zaprezentowano m.in. maszynę do hot-stampingu EXPERTFOIL 142 – jedyne oryginalne rozwiązanie w formacie B0 dostępne na rynku, dające wyjątkową przewagę konkurencyjną w przypadku produkcji niskomarżowej oraz sztance MASTERCUT 145 PER i 106 PER – najbardziej zautomatyzowane urządzenia tej klasy na rynku. Te wysokoprędkościowe maszyny gwarantują szybką, niezakłóconą produkcję oraz najwyższą jakość gotowego produktu. Firma Bobst słynie również z niezawodnych składarko-sklejarek, których w Mex zaprezentowano pełną ofertę:

– MASTERFOLD 75 z pełnym wyposażeniem – najbardziej zautomatyzowana i najszybsza składarko-sklejarka na rynku, a także – zdaniem producenta – najbardziej wszechstronna i ergonomiczna linia. Jej narząd trwa kilka minut, a produkcja odbywa w sposób niezakłócony i nieprzerwany.

– MASTERFOLD 230 z GYROBOX XL – dzięki modułowej konstrukcji, niezwykłej niezawodności i szybkiemu narządowi jest to rozwiązanie na lata, które sprosta nie tylko bieżącym, ale i przyszłym potrzebom produkcyjnym, związanym z rozwojem na nowych rynkach takich jak np. e-commerce (umożliwia produkcję skomplikowanych konstrukcji typu 

gyrobox w jednym przebiegu);

– EXPERTFOLD 110 – wyjątkowo wszechstronna składarko-sklejarka umożliwiająca produkcję przeróżnych pudeł z szerokiego zakresu podłoży z prędkością do 450 m/min. Łatwa w obsłudze, łączy wysoką produktywność z najwyższą jakością produktu końcowego. Umożliwia instalację serii modułów dodatkowych, np. pakujących czy do produkcji składanych opakowań kartonowych (nieklejonych);

– EXPERTFOLD 165 – w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna wyposażona w moduł SPEEDPACK, dająca pełną kontrolę nad procesem składania, niezależnie od rodzaju produkowanych opakowań. SPEEDPACK to naturalne przedłużenie składarko-sklejarki do opakowań z tektury falistej, oferujące bezproblemowe, różnorodne i szybkie pakowanie. 

Duży nacisk podczas prezentacji możliwości maszyn położony został na usługi serwisowe oraz onarzędziowania, które wyczerpująco były omówione również podczas polskich dni firmy Bobst (poświęcamy im osobny artykuł). 

Wierzymy, że zaprezentowane podczas Competence 18 portfolio rozwiązań do produkcji opakowań jest nie tylko najbardziej wszechstronne w naszej branży, ale i najbardziej innowacyjne i zorientowane na przyszłość – podsumował Jean-Pascal Bobst, dyrektor zarządzający grupy Bobst. – Po raz pierwszy w historii podczas jednego wydarzenia pokazaliśmy cyfrowe przygotowanie, drukowanie i przetwarzanie, ponieważ wierzymy, że integracja tych trzech etapów jest kluczowa dla naszych klientów, którzy każdego dnia stają przed nowymi wymaganiami właścicieli marek. Zebranie wszystkich innowacji w jednym miejscu jest dla nas powodem do dumy, iż jesteśmy częścią pionierskiej organizacji kształtującej przyszłość branży opakowaniowej. AN