Wykrywanie defektów w podłożach aluminiowych
1 Jan 1970 13:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niemiecko-austriacka firma Mendel RG-Systems wspólnie ze spółką G. Rauch Präzisionswerkzeugbau – która dała się poznać jako producent technologii sztancujących – oferują swym klientom nowe rozwiązanie do wykrywania malutkich otworków w materiałach nieprzepuszczalnych takich jak podłoża aluminiowe (tzw. pinholes). W tym celu firma Erhardt+Leimer wspólnie z Mendel RG-Systems udoskonaliła własny 200% system inspekcyjny E+L SMARTSCAN, dzięki czemu, oprócz wykrywania defektów druku, może on obecnie wykrywać w materiale dziurki o średnicy już od 20 µm. Detekcja otworków ma szczególne znaczenie w produkcji zamknięć oraz plomb dla sektorów napojowego i spożywczego, gdzie stanowi ona kryterium jakości gwarantujące, że produkty końcowe nie mają żadnych nieszczelności. 

System SMARTSCAN zawdzięcza swoją unikalność 200% metodzie inspekcji. Dzięki specjalnemu procesowi oświetlenia, który wykorzystuje kombinację konwencjonalnej inspekcji światłem padającym z góry oraz podświetlenia od dołu, rozwiązanie to pozwala uzyskać dwa zdjęcia wykonane w różnych warunkach oświetleniowych, ustanawiając nowe standardy zapewniania jakości. Metoda ta umożliwia systemowi SMARTSCAN wykrywanie nie tylko wad w druku na całej szerokości wstęgi, ale także miejsc sklejenia, flag, zanieczyszczeń i wad kolorystycznych. Po pierwszym wykonywane jest kolejne zdjęcie, przy którym włączana jest tylko dolna lampa błyskowa. Po wyłączeniu światła padającego z góry wstęga materiału jest całkowicie czarna, a dzięki błyskowi światła od dołu doskonale widoczne są otwory o średnicy już od 20 µm. Co istotne, otwory te są klasyfikowane przez oprogramowanie oddzielnie i mogą być oddzielnie wyświetlane. Operator maszyny ma możliwość wyświetlania zarówno obrazu wydruku, jak i kontroli defektów materiału. 

SMARTSCAN jest dostępny dla wstęgi o szerokości do 22 cali (560 mm), przy maksymalnej prędkości przesuwu 300 m/min. W przeszłości do kontroli druku i inspekcji powierzchni standardowo wykorzystywano dwa oddzielne systemy kamer lub przeprowadzano kontrolę wyłącznie z pomocą ograniczonej 100% inspekcji – wyjaśnia Alexander Thomalla, kierownik ds. produktu w firmie Erhardt+Leimer. – Dopiero technika podwójnego obrazowania umożliwia tzw. inspekcję 200%, która łączy dwa oddzielne systemy w jednym urządzeniu.

Szczegóły technologii 200%

Pod postacią SMARTSCAN firma Erhardt+Leimer oferuje przemysłowi przetwórczemu pierwszy system inspekcji 200% do wykrywania otworków w podłożach aluminiowych. Przyjrzyjmy się tej technologii...

Dzięki oświetlaniu wstęgi od góry światłem rozproszonym kamera rejestruje symultanicznie kolorowe obrazy, które są wyświetlane na monitorze operatorowi maszyny (rysunek „Kontrola obrazu wydruku”). Obraz ten pozwala wykryć i zidentyfikować błędy w druku poprzez porównywanie go z wcześniej zdefiniowanym obrazem referencyjnym (Golden Template).

Dzięki ulepszonemu oprogramowaniu system SMARTSCAN, oprócz wykrywania błędów druku z wykorzystaniem podświetlenia od dołu, daje możliwość wykrycia wad materiału. Na krótką chwilę wyłączone zostaje oświetlenie padające z góry, a uruchamia się światło dolne, które prześwieca przez materiał (patrz rysunek „Wykrywanie otworów”), ukazując wady materiału jako jasne obszary w przypadku materiałów nieprzezroczystych. 

Po ewentualnym wykryciu odchyleń od obrazu referencyjnego lub otworków we wstędze system uruchamia odpowiednie działania, by – przykładowo – ostrzec operatora (sygnał świetlny) lub zatrzymać proces wykrawania w obszarze defektu.

SMARTSCAN to pierwszy 200% system kontroli w branży etykiet, zaprojektowany specjalnie dla drukarek i przewijarek etykiet. Dzięki unikalnemu, zastrzeżonemu procesowi odczytu i oceny obrazu oferuje nowe korzyści w zakresie zapewniania jakości i redukcji odpadów. Po naciśnięciu tylko jednego przycisku uzyskujemy: nieprzerwaną inspekcję całej wstęgi i 200% monitoring wstęgi z funkcją zoom; wykrywanie błędów druku, brakujących lub uszkodzonych etykiet, resztek ażuru, sklejek i flag; funkcję zliczania etykiet i błędów oraz raportowania o błędach na monitorze, a także prosty interfejs użytkownika i możliwość konfiguracji sygnału wyjściowego o błędzie.

Tłumaczenie: TK