Wzrośnie podaż opakowań jednorazowych z plastiku
1 Jan 1970 13:18

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowy raport „Przyszłość jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych do 2025 roku” przygotowany przez firmę badawczą Smithers przewiduje, że mimo licznych przepisów, które miały ograniczyć ich zużycie, podaż jednorazowych opakowań sztywnych i giętkich z tworzyw sztucznych będzie rosła i w 2025 r. osiągnie poziom 48,5 mln ton (z obecnych 40,4 mln ton). Gdyby przewidywania się potwierdziły, w najbliższych 5 latach mielibyśmy do czynienia ze średniorocznym przyrostem na poziomie 3,7% CAGR, czyli nieco mniejszym niż w latach 2015-2020 (4,0% CAGR).

Raport stwierdza, że niektóre rynki rozwijają wydajne programy recyklingu mechanicznego ukierunkowane na określone typy opakowań jednorazowych: butelki napojowe z PET, pojemniki na nabiał z HDPE oraz niektóre pojemniki na żywność z PET i polipropylenu, nieuwzględnione w danych Smithers. 

Branża w coraz większym stopniu koncentruje się na odzysku i przetwórstwie giętkich opakowań polimerowych, które stanowią 69% wszystkich pojemników jednorazowych z plastiku. Dokument wskazuje również, że będzie ona musiała zareagować na zmieniający się odbiór społeczny opakowań w warunkach pandemii koronawirusa oraz ponownie oszacować rynkową ofertę surowców pochodzących z recyklingu w sytuacji krótkoterminowego spadku cen ropy naftowej. 

Raport Smithers wymienia również kluczowe techniczne wyzwania stojące przed branżą w latach 2020-2025:

– konieczność zwiększenia skali recyklingu wielowarstwowych, giętkich opakowań z plastiku;

– zmniejszenie materiałochłonności (lightweighting) i zmiana wzornictwa opakowań sztywnych w celu zwiększenia skali recyklingu;

– wykorzystanie postępów w zakresie recyklingu chemicznego w odzysku strumieni odpadów giętkich polimerów wielowarstwowych i mieszanych;

– wdrożenie efektywnej technologii odzysku polistyrenu, polichlorku winylu oraz innych tworzyw trudnych do recyklingu lub – jeśli to możliwe – zastąpienie ich innymi materiałami;

– opracowanie nowych pigmentów lub platform śledzących w celu efektywnego sortowania czarnych opakowań z PET w zakładach odzysku materiałowego;

– wdrażanie infrastruktury recyklingu dla nowych konsumentów w słabiej rozwiniętych obszarach świata, w tym rosnącej populacji miejskiej Azji i Afryki. 

Skuteczność wspomnianych działań w różnych sektorach będzie niejednolita. Analiza Smithers wskazuje, że w 2020 r. 64% jednorazowych tworzyw sztucznych będzie zużywał sektor producentów opakowań spożywczych, 13% – opakowań higieny osobistej, a nieco ponad 8% – sektory farmaceutyczny i medyczny.

Właściciele marek poszczególnych sektorów stoją w obliczu różnych wyzwań, jednak raport sugeruje, że udana transformacja całej branży opakowań plastikowych ku Gospodarce Obiegu Zamkniętego wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych: twórców prawa, producentów tworzyw sztucznych i opakowań, konsumentów, stowarzyszeń branżowych, organizacji pozarządowych oraz firm gospodarujących odpadami.

Na podstawie informacji firmy Smithers opracował TK