Z wizytą w laboratorium J.S. Hamilton Poland S.A.
1 Jan 1970 13:37

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

16 listopada br., drugiego dnia konferencji Bezpieczne Opakowanie, jej uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia laboratorium firmy J.S. Hamilton Poland S.A. w Gdyni i poznania od strony praktycznej oferty przeprowadzanych w nim badań. 

Potencjał do działania

J.S. Hamilton stanowi grupę laboratoriów zlokalizowanych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej świadczących szeroki wachlarz wyspecjalizowanych usług badawczych i inspekcyjnych dla przemysłu, handlu, transportu, dystrybucji i składowania, w tym między innymi: szeroki zakres akredytowanych analiz laboratoryjnych opakowań, materiałów do kontaktu z żywnością, kosmetyków, żywności, produktów chemii gospodarczej, farmaceutyków, artykułów przemysłowych, paliw ciekłych i stałych oraz chemikaliów, próbek środowiskowych i opracowywanie dokumentacji środowiskowej. Laboratorium Hamilton oferuje również kompleksową usługę obejmującą szkolenia oraz akredytowane badania laboratoryjne wynikające z Rozporządzenia WE nr 1935/2004 z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Ponadto laboratorium oferuje kompleksowe badania dla opakowań farmaceutycznych oraz opakowań przeznaczonych do różnego rodzaju kosmetyków. Ciekawym punktem oferty są badania opakowań wyposażonych w zamknięcia CRC, czyli zamknięcia uniemożliwiające niepożądane otwarcie przez dzieci. 

9 lat temu podjęliśmy decyzję o rozwoju laboratorium opakowaniowego i początkowo skupiliśmy się na badaniach sensorycznych, do których z czasem dołączyły inne analizy – wspomina Michał Pestka, dyrektor branży w J.S. Hamilton Poland S.A. – We wrześniu 2017 r. oddaliśmy do użytku nową (500 m2) pracownię badań opakowań. Ostatnio poczyniliśmy również inwestycje na południu Polski, gdzie planujemy uruchomienie badań mechanicznych. Do 2013 roku laboratorium mieściło się tuż przy basenie portowym w Gdyni, obecnie zlokalizowani jesteśmy w strefie przemysłowej tuż przy obwodnicy Trójmiasta. Większościowy pakiet udziałów spółki należy do branżowego funduszu inwestycyjnego – co jest najlepszym dowodem na to, że jesteśmy firmą wiarygodną, z dużym potencjałem do działania.

Dlaczego to tyle kosztuje?

Oferta badań materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością dotyczy najpopularniejszych grup materiałowych: z tworzyw sztucznych (analiza sensoryczna, migracja globalna i specyficzna, zawartość metali ciężkich, ftalanów, bisfenolu A i olejów mineralnych, badania przenikalności gazów oraz badania czystości mikrobiologicznej), wyrobów z papieru i tektury (analiza sensoryczna, migracja globalna, zawartość metali ciężkich, badania na zgodność z zaleceniem XXXVI BFR, badania na zgodność z Industry Guideline for the Compliance of Paper & Board Materials and Articles for Food Contact, Issue 2 September 2012, badanie zawartości olejów mineralnych, badania czystości mikrobiologicznej) czy wyrobów z metali i stopów, silikonu, gumy, szkła oraz ceramiki. 

Wykonujemy badanie migracji globalnej do wszystkich płynów modelowych, w tym – jako jedyni w Polsce – do oliwy z oliwek, a także do Tenax – mówi Adam Fotek, ekspert ds. badań w J.S. Hamilton Poland S.A. – Często nasi klienci dziwią się, że badanie przy użyciu oliwy jest tak drogie. Wymaga jednak ona ekstrakcji z użyciem bardzo drogich i wymagających ekstraktorów oraz agresywnych substancji chemicznych takich jak związki fluoru. Do tego dochodzi koszt budowy wyciągu (łatwopalne rozpuszczalniki) oraz automatycznego systemu gaśniczego z użyciem CO2. Tenax to biały proszek przypominający mąkę, służący do badania migracji specyficznej w papierze i żywności suchej, sypkiej oraz mrożonej – badania przy jego wykorzystaniu również obarczone są ogromnym ryzykiem pożaru, powstaje plastyczny materiał wybuchowy.

Metoda chromatografii gazowej  to kolejna wykorzystywana przez laboratorium Hamilton technika analityczna, w której fazą ruchomą jest gaz, a fazą stacjonarną adsorbent lub absorbent. Umożliwia ona wykonywanie badań migracji specyficznej substancji lotnych. W tym celu stosuje się detektory płomieniowo-jonizacyjne FID oraz spektrometrię mas MS. Jest to bardzo droga metoda służąca do badania migracji specyficznej, tak ze względu na swoją energochłonność, jak i cenę samego chromatografu, sięgającą 0,5 mln zł.

Laboratorium Hamilton wykonuje również badania opakowań i materiałów opakowaniowych na zgodność z Farmako- peą Europejską oraz oferuje kompleksowe badania laboratoryjne polimerowych materiałów opakowaniowych przeznaczonych do pakowania farmaceutyków. Przykładowe parametry oznaczane w ramach badań na zgodność z Farmakopeą Europejską to: tożsamość A, B, C (w tym IR), kwasowość, zasadowość, wygląd roztworu, substancje rozpuszczalne w heksanie, absorbancja, metale wymywalne, metale ciężkie wyrażone jako ołów, amidy i stearyniany, przeciwutleniacze fenolowe i niefenolowe oraz inne. Nasza chluba i duma to detektor masowy do fazy ciekłej (LC-MS/MS) – mówi Adam Fotek. – To wyższa szkoła jazdy w analityce – ciecz najpierw trzeba zamienić w gaz, potem wytworzyć próżnię i cząsteczki rozłożyć na fragmenty. Używa się tego badania w przemyśle farmaceutycznym, do badań antydopingowych i narkotyków, materiałów wybuchowych. Detektor masowy obecnie kosztuje ok. 2 mln złotych, dlatego badania przy jego zastosowaniu są również bardzo drogie.

Czwarty stan skupienia

W laboratorium Hamilton można na własne oczy zobaczyć czwarty stan skupienia materii, czyli plazmę. To stan gazowy o temperaturze kilku tysięcy stopni C tak bardzo zjonizowany, że emituje światło. Aparat posiadany przez laboratorium wytwarza plazmę indukcyjnie sprzężoną w polu elektromagnetycznym – roztwór pierwiastków z migracji zamieniany jest w gaz i ulega atomizacji oraz wzbudzeniu. Za pomocą spektrometru masowego na podstawie masy pojedynczych atomów jesteśmy w stanie precyzyjnie określić rodzaj pierwiastka, np. kadmu, rtęci, chromu, ołowiu – wyjaśnia Adam Fotek.

Kolejną grupą badań, które są wykonywane w laboratoriach Hamilton, są badania opakowań zabezpieczonych przed niepożądanym otwarciem przez dziecko (CRC) według normy PN-EN ISO 8317:2006P. Oferta skierowana jest głównie do producentów i użytkowników opakowań substancji oraz preparatów chemicznych zaklasyfikowanych zgodnie z rozporządzeniem do kategorii toksyczności ostrej kategorii 1-3, STOT – narażenie i powtarzanie działania żrącego na skórę kategorii 1, zawierających 3% metanolu i/lub 1% dichlorometanu oraz stanowiących zagrożenie działaniem toksycznym spowodowanym aspiracją, z wyjątkiem substancji lub mieszanin wprowadzanych do obrotu w pojemnikach aerozolowych albo w pojemnikach wyposażonych w szczelne urządzenia do wytwarzania aerozolu. AN

Uczestnicy konferencji Bezpieczne Opakowanie mieli okazję odwiedzenia laboratorium firmy J.S. Hamilton