Zakaz stosowania plastiku w opakowaniach to droga donikąd
1 Jan 1970 13:29

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W wywiadzie dla niemieckiego „Die Welt” nowy komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijus Sinkevicius odniósł się do kwestii ogólnego zakazu stosowania opakowań z tworzyw sztucznych na kontynencie europejskim. Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Opakowań z Tworzyw Sztucznych i Folii (IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen) uważa ten pomysł za szkodliwy i wzywa komisarza UE do podjęcia szerokich działań gwarantujących, że opakowania plastikowe w Europie nie będą trafiać na wysypiska śmieci, ale do zakładów recyklingu. 

Po przegłosowanym w ubiegłym roku przez Unię Europejską zakazie stosowania artykułów jednorazowego użytku oraz opakowań wykonanych z plastiku nowy komisarz ds. środowiska UE Sinkevicius wyraził wolę wprowadzania kolejnych zakazów. W jego opinii ogólny ban na stosowanie opakowań z tworzyw sztucznych to ruch we właściwym kierunku. IK uważa tego typu stwierdzenia za niebezpieczne, ponieważ kwestionują one przyszłość opakowań plasti- kowych w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ). Komisarz powinien odpowiedzieć sam sobie na pytanie, jak jego wypowiedź zostanie przyjęta przez tych, którzy stoją w obliczu decyzji o inwestycji w opakowania nadające się do recyklingu lub w zakłady zajmujące się recyklingiem. Jeśli politycy wykluczą opakowania plastikowe z GOZ, wspomniane inwestycje, które są pilnie potrzebne, nie zostaną wdrożone – skomentował dyrektor zarządzający IK dr Martin Engelmann.

Choć od 2005 r. w Niemczech obowiązuje zakaz składowania nieprzetworzonych odpadów na składowiskach śmieci, odpady z gospodarstw domowych w krajach UE mogą trafiać na wysypiska do 2030 r. Naszym zdaniem doprowadzenie do możliwie najszybszego zamknięcia składowisk śmieci to ważne wsparcie dla gospodarki obiegowej – powiedział Engelmann. 

IK krytykuje również efekty, jakie odczuliby konsumenci po wprowadzeniu zakazu forsowanego przez Sinkeviciusa. Niektórzy politycy przekonują dzisiaj konsumentów i wyborców, że powszechny zakaz może być remedium na wszelkie wyzwania związane z ochroną środowiska i klimatu. Niestety zapominają wspomnieć o tym, jak opakowania z tworzyw sztucznych przyczyniają się – dla przykładu – do ograniczenia emisji CO2 oraz ochrony żywności – narzeka Engelmann. I uważa, że zastąpienie plastiku w opakowaniach przez inne materiały prowadzi na ogół do zwiększenia zużycia energii oraz znacznie wyższych emisji dwutlenku węgla.

Dlatego, jak czytamy w komunikacie IK, władze stowarzyszenia wraz z firmami, które reprezentują, oczekują od Komisji UE podejmowania decyzji opartych na faktach, a nie na trendach i aktualnych modach.

Na podstawie informacji IK opracował TK