Zielona przyszłość opakowań 
1 Jan 1970 13:03

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chociaż biotworzywa sztuczne są istotnym elementem gospodarki o wyższym stopniu zrównoważenia, nadal stanowią niewielki element całkowitej podaży opakowań. Czas jednak działa na ich korzyść. 

Oczekuje się, że biotworzywa w znaczący sposób przyczynią się do ograniczenia naszej zależności od produktów pozyskiwanych z ropy naftowej i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Taki był wydźwięk dyskusji w trakcie Forum Wiedzy FNR (zorganizowanego przez agencję zajmującą się zasobami odnawialnymi) podczas targów FachPack 2018. Z drugiej strony aż do teraz udział biotworzyw w ogólnym rynku tworzyw pozostaje śladowy. Współcześnie całkowity poziom produkcji polimerów pochodzenia biologicznego wynosi 7,5 mln ton i stanowi 2% podaży polimerów wykonanych z ropy naftowej. Wyniki badania przeprowadzonego przez novaInstitute świadczą natomiast o postępującej profesjonalizacji i zróżnicowaniu procesów produkcji biopolimerów; dodajmy, że niemal każdy produkt wykonany z konwencjonalnych tworzyw posiada już swoją bioalternatywę. 

Najważniejszymi obszarami zastosowania tworzyw pochodzenia biologicznego w opakowalnictwie (w przeliczeniu na tonaż) są torby na zakupy, worki na owoce i warzywa, butelki na napoje, butelki na detergenty i środki czyszczące, pojemniki na kosmetyki oraz opakowania do żywności na wynos. 

Biotworzywa jako element biogospodarki

Przedstawiciele sektora naukowo-badawczego oraz wytwórczego zintensyfikowali w ostatnich latach działania na rzecz opracowania i/lub produkcji, na skalę przemysłową, takich zamienników, które pod względem składu chemicznego są nie do odróżnienia od swych odpowiedników z ropy naftowej, oraz biotworzyw o nowym składzie chemicznym. Okazuje się bowiem, że konwencjonalne tworzywa nadal mają zalety, których nie posiadają ich bioodpowiedniki. Przez dekady włączano je w łańcuch procesowy przetwarzania olefin, a w rezultacie stały się częścią wysokowydajnych procesów produkcyjnych i przetwórczych. Dlatego biotworzywa – jeśli chcą odnieść sukces – potrzebują kompletnego łańcucha procesowego w obrębie biogospodarki, który pozwoli na produkcję prekursorów chemicznych. Z tego punktu widzenia biogospodarka zasadza się zarówno na surowcach odnawialnych, jak i rozwiązaniach procesowych na nich opartych. Według Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych Niemiec podstawowym warunkiem sukcesu biogospodarki jest stworzenie ekonomii obiegowej, która wspomaga optymalny recykling oraz ponowne wykorzystanie surowców, a także przepływy materiałowe, koncentrując się na kwestiach wydajności zasobów i zrównoważonym rozwoju.

Opakowania: jeden z głównych użytkowników biotworzyw

W trakcie Forum Wiedzy FNR na FachPack 2018 dr Harald Käb z firmy narocon Innovation Consulting wymienił firmy Pepsi, Danone i Nestlé jako praktyczne przykłady takich działań. Wspomniane przedsiębiorstwa pracują wspólnie nad opracowaniem butelki wykonanej ze 100% tworzywa PET. W supermarketach i sklepach dyskontowych znajdziemy wiele opakowań, przy produkcji których wykorzystano biotworzywa lub recyklaty (na przykład butelki, folie z biopolietylenu, HDPE z surowców pochodzenia naturalnego oraz celulozę, a także kubki na jogurty z bio-PLA). Na polu logistyki opakowaniowej również podejmowane są działania, które zmierzają do wykorzystania pojemników wykonanych z plastików pochodzenia biologicznego. Przykładem może być firma WALTHER Faltsysteme, która już oferuje wykonane z biotworzyw i nadające się do recyklingu pudełka składane RFID, przeznaczone dla zautomatyzowanych procesów intralogistyki oraz dostawczych. Jak przekonuje ich producent, pudełka wytrzymują nawet 100 cykli pracy i nadają się do 2- lub 3-krotnego recyklingu. 

Standardów nadal brakuje

A jednak biotworzywa to nadal „tylko” tworzywa – podkreślała w trakcie Forum Wiedzy FNR Nuse Lack-Ersöz z hanowerskiego Instytutu Biotworzyw i Biokompozytów (IfBB). Dr Frank Welle z Instytutu Inżynierii Procesowej i Opakowaniowej (Fraunhofer IVV) z Freisingu przyznał, że nawet polimery pochodzenia biologicznego – tak samo jak polimery petrochemiczne – wymagają dodatków, które zapewnią ich funkcjonalność i wartość praktyczną. Co więcej, są to dokładnie te same domieszki – z braku dostępnych na rynku specjalistycznych rozwiązań przeznaczonych dla biotworzyw – które wykorzystuje się w polimerach pochodzenia kopalnego. Lack-Ersöz skarżyła się, że nadal brakuje zestandaryzowanych przepisów, które pozwoliłyby określić poziom „zrównoważoności” biotworzyw; postulowała zharmonizowanie podejścia do tworzyw konwencjonalnych i biotworzyw w celu określenia ich charakterystycznych zalet i wad. Przedstawicielka IfBB wierzy, że biotworzywa są równie obiecujące i zrównoważone jak tradycyjne plastiki. Chociaż oba rodzaje materiałów mają swoje wady i zalety, prawdziwym problemem jest brak właściwego radzenia sobie z plastikowymi odpadami. 

Recykling biotworzyw

W tym kontekście dr Harald Käb przewiduje ogromną szansę na zastąpienie tworzyw ropopochodnych plastikami wykonanymi z surowców odnawialnych, np. pochodzenia rolnego, resztek lub odpadów, w tym drewna, trzciny cukrowej, alg lub muszli skorupiaków. Ma to tym większe znaczenie, że wskutek obowiązywania Niemieckiej Ustawy o Opakowaniach, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., wzrosła cena opakowań nieprzeznaczonych do odzysku lub trudnych do recyklingu. Dr Käb mówił o „nowej gospodarce opakowaniowej”, tzn. odejściu od surowców kopalnych do odnawialnych i recyklatów, oraz porównał je z przekształceniami dokonującymi się w sektorach energetycznym i transportowym. W tych okolicznościach rosnące znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla sfer politycznych staje się okazją do ekspansji opakowań przeznaczonych do recyklingu.

Z punktu widzenia recyklingu zaletą opakowań z biotworzyw – tych, które mają identyczny skład chemiczny jak tworzywa ropopochodne, czyli ich zamienników – jest fakt, że w procesach odzysku zachowują się w ten sam sposób co ich petrochemiczne odpowiedniki, a więc mogą być im poddawane równocześnie. Czy zatem celem ostatecznym jest uzyskanie nadającego się do recyklingu opakowania z biotworzyw, z dużą zawartością recyklatu, który sam w sobie jest pochodzenia biologicznego? Jak twierdzi dr Käb, Niemiecka Ustawa o Opakowaniach (Sekcja 21) to ważny środek do realizacji tego celu. 

O FachPack

FachPack (Norymberga, 24-26.9.2019) to europejskie targi branżowe poświęcone przetwórstwu i technologii opakowań. Około 1600 wystawców zaprezentuje na nich swoje rozwiązania i usługi przeznaczone dla łańcucha produkcji opakowań na artykuły przemysłowe i konsumpcyjne. Pokazywane będą materiały opakowaniowe, osprzęt, maszyny pakujące, technologie etykietowania i znakowania, rozwiązania do zadruku i wykańczania opakowań, rozwiązania z zakresu intralogistyki i logistyki opakowań, a także usługi. Więcej informacji na stronie www.fachpack.de/en.

Na podstawie informacji organizatorów FachPack opracował TK