Zrobotyzowana paletyzacja i pakowanie na miarę przemysłu 4.0
1 Jan 1970 15:14

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

GEMA, M. Maćko, sp. j., firma z 28-letnim doświadczeniem, producent owijarek, obkurczarek i automatycznych linii do intralogistyki oraz pakowania jednostek paletowych w folię, po raz kolejny organizuje Dni Otwarte w swojej siedzibie w Kielcach (23 i 24 października 2019). Dni Otwarte to zachęta do porozmawiania na temat Przemysłu 4.0 i zapoznania się z nowymi technologiami i maszynami, których producentem jest GEMA oraz firmy partnerskie.

Z firmami tymi GEMA od wielu lat tworzy rozwiązania z zakresu zrobotyzowanej paletyzacji, transportu wewnętrznego, etykietowania i pakowania końcowego jednostek paletowych. Są to firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, co gwarantuje wysoki poziom prezentacji, szkolenia i warsztatów.

Gospodarz – GEMA – zaprezentuje swoje portfolio: od półautomatycznych owijarek i obkurczarek po wysokowydajne automaty, a także elementy linii takie jak: przenośniki rolkowe, łańcuchowe, obrotnice i podnośniki, magazyny palet itp.

Firma Astor – dostawca robotów Kawasaki – zapozna uczestników z ideą i technologią Przemysłu 4.0 i omówi, na bazie swojego doświadczenia, jak wygląda ta koncepcja w praktyce w naszym kraju. Odpowie również na pytanie, dlaczego warto inwestować w robotyzację.

Firma Piab, która oferuje inteligentne rozwiązania w zakresie automatyzacji i robotyki, przedstawi prezentację o podciśnieniowych i mechanicznych systemach chwytania i przenoszenia.

Z kolei przedstawiciel Logopak East omówi temat znakowania dużych jednostek logistycznych.

Po prezentacjach goście przejdą do części produkcyjnej, gdzie zostaną zademonstrowane podczas pracy urządzenia, których producentem jest GEMA, takie jak:

– zakładarka kapturów (stretch hood) – nowość w ofercie firmy, 

– owijarka pierścieniowa (GEMA RING) z układem przykrywania i systemem „logo”, 

– półautomatyczna owijarka GP SMART, 

– owijarko-obkurczarka – GP COMBI. 

Ponadto zaprezentowane zostaną: robot do paletyzacji CP300 (Kawasaki) z chwytakiem podciśnieniowym (Piab), a także etykieciarka Logomatic 850PF do automatycznego druku i aplikacji etykiet z funkcją aplikacji dwóch etykiet logistycznych na sąsiednich bokach palety (Logopak).

Jedną z prezentowanych maszyn będzie owijarka GP SMART. Jest ona przykładem, który doskonale pokazuje, że nowoczesne, innowacyjne technologie mogą być dostępne także w rozwiązaniach półautomatycznych. 

Dzięki wprowadzeniu sterownika przemysłowego i panelu dotykowego owijarka GP SMART lepiej spełnia wymagania związane z optymalizacją pakowania. Panel dotykowy jest tak oprogramowany, że obsługa owijarki staje się całkowicie intuicyjna. Na ekranie pojawiają się proste komunikaty tekstowe, grafika jest czytelna, a z każdego ekranu operator ma dostęp do „pomocy”. Wystarczy nacisnąć znak zapytania, aby na wyświetlaczu pojawiła się dokładna instrukcja wyjaśniająca dalsze postępowanie. Panel jest interaktywny, co oznacza, że „prowadzi” każdego użytkownika od uruchomienia przez kolejne kroki takie jak: tworzenie i nadawanie nazw programom owijania, ich wybór i zmiana parametrów, komunikaty przy błędach czy ewentualnych usterkach. Niektóre sytuacje, w szczególności wymagające działań serwisowych, są dodatkowo wsparte zdjęciami i grafiką wskazującą odpowiednie detale owijarki. Trzy poziomy dostępu ułatwiają pracę operatorom, liderowi i serwisowi. Dodatkowo eliminuje to możliwości popełnienia błędu przez operatora, co mogłoby wpłynąć na stabilność ładunku i na nieuzasadniony wzrost kosztów opakowania. Tworzenie programów owijania i dobieranie optymalnych parametrów jest tak opracowane, że praktycznie nie wymaga to żadnego dodatkowego szkolenia ani specjalnych umiejętności. Dzięki przygotowanym raportom owijarka może służyć do rozliczania pracy operatorów, monitorowania ilości zapakowanych palet w poszczególnych programach i zużycia folii w dowolnym okresie, dzięki czemu klienci mogą sprawować pełną kontrolę nad jakością i kosztami opakowania.

Podczas Dni Otwartych przewidziana jest również część praktyczna, w trakcie której omówione zostaną konkretne realizacje, a uczestnicy będą mieli możliwość zgłoszenia swojego problemu i skorzystania z wiedzy specjalistów z dziedziny robotyzacji, paletyzacji, etykietowania i pakowania palet. Dostępność tego typu kadry inżynierskiej w jednym miejscu jest niewątpliwą przewagą nad innymi formami kontaktów biznesowych.

Jedną z takich przykładowych realizacji jest zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji pakietów z płynami w kanistrach plastikowych i ich pakowania w folię stretch (rys. 2). W związku z dużą wydajnością linii nalewaczek oraz specyficznym produktem do przenoszenia, zaprojektowany został chwytak dwufunkcyjny – do pobierania trzech pakietów jednocześnie i układania przekładek tekturowych. W skład linii paletyzacji i owijania wchodzą: magazyn pustych palet, przenośniki rolkowe, przenośnik rolkowy z pozycjonowaniem pustej palety, obrotnica ze zmianą wysokości, robot i chwytak pneumatyczno-mechaniczny, automatyczny układ zakładania folii przykrycia, owijarka z obrotowym stołem i dociskiem, osiatkowanie oraz bariery z mutingiem (na renderingu nie uwidoczniono całości systemu bezpieczeństwa).

Dni Otwarte w proponowanej przez firmę GEMA formule, kiedy teoria i praktyczne prezentacje przenikają się i uzupełniają, dają pewność, że wizyta i poświęcony czas przyniosą konkretne poszerzenie wiedzy na temat nowoczesnych technologii i pozwolą uczestnikom na podejmowanie w przyszłości inicjatyw transformacji do Przemysłu 4.0 w dziedzinie robotyzacji i pakowania końcowego palet.

Opracowano na podstawie materiałów firmy GEMA