Zrównoważone cele europejskich producentów szkła 
1 Jan 1970 07:29

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europejski przemysł szklany ogłosił program „Close the Glass Loop” (w wolnym tłumaczeniu „Zamykanie obiegu szkła”), którego celem jest przyspieszenie tempa zbiórki pojemników szklanych i osiągnięcie do 2030 roku 90% poziomu ich recyklingu. Ten ruch to proaktywna odpowiedź na nowe prawodawstwo unijne, mające na celu zwiększenie recyklingu szkła netto do poziomu 75% w 2030 r. 

Obecnie ponad 76% opakowań szklanych na europejskim rynku jest zbieranych w systemie recyklingu „bottle to bottle” (w którym odpady po opakowaniach szklanych są przetwarzane w nowe, wysokiej jakości opakowania o klasie nie gorszej niż opakowania pierwotne, z których powstał odpad). 

Na uruchomienie programu „Close the Glass Loop” i ustalony poziom recyklingu jednomyślnie zgodzili się prezesi czołowych spółek na rynku; program będzie dopracowywany w nadchodzących miesiącach z partnerami z łańcuchów dostaw, a wstępne rozmowy na ten temat już trwają. Oficjalne uruchomienie platformy ma nastąpić w czerwcu 2020 r. 

Naszym celem jest ciągłe podnoszenie referencji opakowań szklanych, które dostarczamy naszym klientom i konsumentom, w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedział prezes FEVE Michel Giannuzzi. – Z dumą stoimy na czele inicjatywy branżowej „Close the Glass Loop”, która przyniesie konkretne korzyści tak rynkowi, jak i całej planecie; to nasze wezwanie do działania w kwestii opracowania ambitnego planu akcji na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym dla szkła. 

Celem inicjatywy jest skupienie firm zajmujących się zbieraniem i recyklingiem odpadów szklanych w jednej, powszechnej europejskiej platformie, tak by zlikwidować nieszczelności systemu zbiórki oraz poprawić jakość zrecyklowanego surowca (stłuczki), a w efekcie być w stanie realizować w pełni koncepcję recyklingu „butelka do butelki”. FEVE dowodzi, że zwiększenie dostępności stłuczki wysokiej jakości będzie oznaczało podniesienie wydajności i oszczędności procesów produkcyjnych oraz zapewni dostępność doskonałego, bezpiecznego i w pełni recyklowalnego materiału opakowaniowego. 

Wszystko zaczyna się od zbiórki. Program „Close the Glass Loop” będzie się koncentrował na zwiększeniu jej skali oraz angażowaniu możliwie jak największej liczby międzynarodowych i krajowych partnerów w Europie, od władz miejskich po przetwórców szkła i klientów, by wcielali w życie zasady Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów obowiązujące w krajach UE. 

Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy pracować lokalnie w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, dzieląc się najlepszymi praktykami oraz ambicjami za pośrednictwem europejskiej platformy. Nie wierzymy w jeden jedyny europejski model zbiórki szkła, ale wierzymy we wspólne cele – podkreślił Michel Giannuzzi. 

Jesteśmy dumni ze stworzenia fundamentów tak ambitnego programu, który jest silnie wspierany przez naszych członków i doskonale dopełnia Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz „Zielony Ład dla Europy” Komisji Europejskiej – dodała Adeline Farrelly, sekretarz generalna FEVE. 

Na podstawie materiałów FEVE opracował TK