BOBST podsumowuje rok 2021
1 Jan 1970 14:49

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma określa swoją sytuację finansową w 2021 r. jako bardzo dobrą, głównie za sprawą znacznego wzrostu zamówień w porównaniu z 2020 rokiem. Mając na uwadze wpływ obostrzeń i lockdownów będących konsekwencją pandemii COVID-19 oraz związane z tym pogorszenie wyników w 2020 roku, wzrost netto w chwili obecnej w odniesieniu do danych z 2019 wynosi 40%.

Rozpatrując poczynania firmy przy uwzględnieniu kryteriów geograficznych można stwierdzić, iż Ameryka Północna, Europa Południowa (Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja), Niemcy oraz Polska osiągnęły bardzo dobre wyniki. Ameryka Południowa także odnotowała pozytywne rezultaty. Tymczasem mimo widocznego spowolnienia na rynku chińskim osiągnięte tam wyniki również można uznać z satysfakcjonujące.

Pomimo trudności w podróżowaniu, jakich doświadczyli technicy, dział serwisu BOBST zyskał jeszcze bardziej na znaczeniu, stając się strategicznym elementem firmowej działalności dla ludzi i łańcucha dostaw.

BOBST DAYS – wydarzenie będące największym wirtualnym seminarium w zakresie szeroko rozumianej produkcji opakowań, ze swoimi 28 wyjątkowymi webinariami, które przyciągnęły łącznie 8 491 uczestników – okazało się jednym z kluczowych wydarzeń branżowych roku.

Przewrót w opakowalnictwie

Rok 2021 przyniósł także przewrót w szeroko rozumianym przemyśle opakowaniowym. W niektórych regionach świata, brak wykwalifikowanych rąk do pracy w połączeniu z bezprecedensowym wzrostem cen papieru, tektury oraz tworzyw sztucznych postawił klientów przed trudnymi do przewidzenia wyzwaniami, a także wywołał u nich niepewność o dalszą przyszłość. Można było zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na kompletne, w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, wyposażone w zaawansowane systemy kontroli jakości.

W 2021 roku BOBST wprowadził na rynek nowe produkty, które są odzwierciedleniem firmowej wizji branży opakowaniowej i nowej rzeczywistości, w której bycie po(d)łączonym (connectivity), cyfryzacja, automatyzacja oraz zrównoważony rozwój, stanowią kluczowe filary produkcji opakowań.

Tektura lita i falista

W sektorze tektury falistej – stabilnie się rozwijającym głównie za sprawą branży farmaceutycznej i spożywczej – wśród nowości znalazły się m.in.: NOVAFOIL 106, wszechstronna maszyna wyposażona w opłacalne rozwiązania dla wysokiej jakości złocenia wzdłuż i w poprzek, co jest bardzo atrakcyjne dla końcowych odbiorców; ACCUREGISTER, nowy system pasowania oparty na wycinaniu względem arkusza, który pozwala na redukcję czasu nastawy oraz zatrzymań maszyny wynikających z błędów podawania; składarko-sklejarka EXPERTFOLD 110 w wersji A3 oraz maszyna MASTERLINE DRO (na zdjęciu) do produkcji opakowań z tektury falistej. Nie można również zapomnieć o zaprezentowanej w czerwcu, jako prototyp beta, maszynie MASTERCUT 1.65. To wyjątkowe w swoim charakterze rozwiązanie, które pozwala na przetwarzanie zarówno kartonu, jak i tektury falistej, a nawet materiałów kaszerowanych, dzięki czemu idealnie wpisuje się w nową wizję przemysłu opakowaniowego i potrzebę większej automatyzacji. Zaprezentowany we wrześniu SPEEDPACK również spotkał się z niezmiernie entuzjastycznym przyjęciem, głównie za sprawą jego istotnej roli w procesie automatyzacji procesów produkcyjnych w przemyśle opakowaniowym.

Etykiety i opakowania giętkie

Również sektor etykiet i opakowań giętkich odnotował znaczący wzrost, głównie za sprawą urządzeń All-in-One, które łączą w sobie systemy druku cyfrowego i fleksograficznego. W zakresie druku cyfrowego druk atramentowy (inkjet) wiedzie prym, odnotowując najwyższy poziom wzrostu, głównie za sprawą wysokiej jakości nadruku połączonej z imponującą wydajnością przy niewielkich kosztach eksploatacji.

W przypadku opakowań giętkich cały rynek boryka się z potrzebą wynalezienia „nowego” plastiku („plastic reinvention dilemma”). Możliwość ponownego wykorzystania surowców (recycling) oraz opakowania do kontaktu z żywnością stanowią obecnie kluczowe zagadnienia, stąd też potrzeba nowych, wysokobarierowych, opartych na monomateriałach rozwiązań, a nawet metalizowanym papierze.

W 2021 r. rozwiązania z dziedziny automatyzacji oferowane przez BOBST Digiflexo stanowiły ponad 40% podpisanych umów, odzwierciedlając wymagania rynku w zakresie większej cyfryzacji i automatyzacji, w celu uczynienia linii produkcyjnych bardziej elastycznymi. W lipcu BOBST nabył pozostałe 49% udziałów w Mouvent, kończąc w ten sposób proces integracji obu firm i wcielając centrum kompetencyjne druku cyfrowego w swoje struktury organizacyjne. Koncept stojący za maszyną MASTER DM5 (na zdjęciu) – po raz pierwszy ogłoszony w 2020 roku – ulega ciągłej ewolucji i podlega dalszemu rozwojowi, potwierdzając olbrzymią wartość zastosowania zarówno cyfrowych, jak i fleksograficznych możliwości produkcyjnych w modularnym rozwiązaniu typu All-in-One, All-in-Line.

Rok 2021 był także świadkiem kolejnego kamienia milowego w rozwoju firmy BOBST, którym było otwarcie nowego Centrum Kompetencyjnego Etykiet w Atlancie, goszczącego wielu jej klientów i wspierającego sprzedaż naszych urządzeń do druku cyfrowego. We wrześniu we Florencji udało się zrealizować z sukcesem Open House, w którym wzięło udział ponad 100 producentów etykiet.

Dziś, BOBST ma rozwiązania oparte na monomateriałach, począwszy od druku, przez laminowanie, na produkcji saszetek kończąc. Olbrzymia praca wykonana w tej materii z naszymi partnerami, takimi jak: BASF, DOW, SUN CHEMICALS, ELBA, HOSOKAWA, ILENE, MICHELMANN i UFLEX umożliwiła stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które ukształtują przyszłość opakowań nadających się dalszego przetworzenia.2021 okazał się rokiem przełomowym w opracowywaniu rozwiązań z serii oneBARRIER, w skład których wchodzą innowacyjne produkty oparte na folii PE, gwarantującej pełną przeźroczystość i barierowość, stworzone bez zastosowania żywic kopolimerowych alkoholu etylowinylowego (warstwy EVOH), a także powlekania nawierzchniowego zwykle stosowanego dla uzyskania pełnej nieprzepuszczalności, wyprodukowane przy użyciu BOBST NOVA SX, EXPERT K5 i VISION D850. Dzięki temu otrzymujemy wysokobarierowe, oparte na monomateriałach oraz w pełni przeźroczyste rozwiązania oparte o folię PE będące alternatywą dla metalizowanych folii poliestrowych.

Usługi serwisowe

Podczas całego 2021 roku podróżowanie było znacznie utrudnione, dlatego klienci z ulgą zaakceptowali oferowane przez BOBST zdalne usługi serwisowe. Docenili fakt podłączenia maszyn, co wpływa na wydajność ich produkcji i umożliwia dostęp do danych pozwalających na wdrożenie nowych usług.

W 2021 roku, zachęcona sukcesem wprowadzonego na rynek tektury falistej stołu do inspekcji cyfrowej Digital Inspection Table (DIT), firma zaproponowała podobne rozwiązanie dla branży tektury litej. To nowe urządzenie nie tylko potrafi analizować obrazy i pasowanie w zakresie nadruk względem, ale także dokładność i precyzję uszlachetnień, QR kodów oraz wielu innych elementów zadruku.

W czwartym kwartale 2021 roku BOBST pozyskał dodatkowy potencjał serwisowy oraz pewne zasoby z zakresu R&D za sprawą przejęcia włoskiego producenta grawiurowych maszyn drukujących Cerutti, co stanowi realizację strategicznego celu dalszej konsolidacji w ramach tej technologii i zdobycia pozycji lidera na światowym rynku grawiury.

Przyszłość

Spoglądając w przyszłość, firma spodziewa się, iż cyfryzacja będzie głównym czynnikiem napędzającym w 2022 roku przemysł etykietowy, a producenci będą szukać kompleksowych, cyfrowych rozwiązań produkcyjnych w celu dalszej optymalizacji procesów. Proces digitalizacji będzie postępował i obejmie wszelkie aspekty wytwórcze, gdzie jest to możliwe, dając producentom sposobność szybszej realizacji dostaw, lepszej jakości wytwarzanych produktów oraz mniejszej ilości odpadów odpowiadając w ten sposób na potrzeby rynku etykiet w kwestii zamówień „na żądanie”.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST