Bobst przystąpił do CEFLEX
1 Jan 1970 16:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Bobst została członkiem CEFLEX (A Circular Economy for Flexible Packaging), europejskiego konsorcjum zrzeszającego przedsiębiorstwa i organizacje reprezentujące branżę opakowań giętkich. Cel organizacji jest tożsamy z misją Bobst i zakłada dalsze podnoszenie skuteczności opakowań giętkich w warunkach gospodarki obiegu zamkniętego na drodze projektowania i usprawniania rozwiązań systemowych, określanych dzięki współpracy firm reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha wartości.

Koncepcja GOZ opiera się na idei zmniejszenia ilości odpadów i zanieczyszczeń w łańcuchu produkcji oraz podtrzymywania produktów i materiałów w obiegu na drodze ponownego użycia i recyklingu.

„Podzielamy wizję CEFLEX i wierzymy, że nasza współpraca pomoże nam w szybszym osiągnięciu wspólnych celów, z korzyścią dla branży opakowaniowej i środowiska” - powiedział Eric Pavone, dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale produkcji zwojowej firmy Bobst. „Opakowania giętkie stawiają specyficzne wyzwania w procesach recyklingu, a wyszukiwanie rozwiązań dla tych wyzwań jest w obecnej chwili naszym głównym celem. Przy ponad 130 członkach reprezentujących cały łańcuch wartości i koncentrujących się na wspólnym celu CEFLEX posiada siłę osiągania celu, jakim jest prawdziwie obiegowa gospodarka w obszarze opakowań giętkich. Z niecierpliwością czekamy na połączenie naszych doświadczeń i wiedzy z innymi uczestnikami”.

Opakowania giętkie – innymi słowy torebki stojące, saszetki, folie, worki, linery, owijki itd. - są trudne w recyklingu ze względu na szeroką gamę materiałów wykorzystywanych do ich produkcji, co na ogół przejawia się zastosowaniem w jednym opakowaniu kilku warstw różnych rodzajów tworzyw. Dla firmy Bobst i jej partnerów głównym celem na dzisiaj jest stworzenie wysokobarierowego, jednomateriałowego i prostego w recyklingu laminatu. A także alternatywnych struktur z papieru i biotworzyw o dużym poziomie barierowości. Na ubiegłorocznych targach tworzyw i gumy K 2019 Bobst wspólnie z kilkoma partnerami zaprezentował pierwsze rezultaty swych działań – kilka monomateriałowych laminatów z wysoką funkcją barierową, spełniających wszystkie wymogi branży w zakresie przetwórstwa, barierowości, bezpieczeństwa oraz przejrzystości.

„Wysokobarierowe, monomateriałowe laminaty mają do odegrania ważną rolę w osiąganiu celów GOZ w obszarze opakowań giętkich” - powiedział Eric Pavone. „W nadchodzącym roku szykujemy się do zaprezentowania kolejnych informacji na temat naszego postępu w tym obszarze. W międzyczasie jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem współpracy z CEFLEX i wspólnym odkrywaniem tego, co można osiągnąć na rzecz wzmocnienia zrównoważonego rozwoju.”
Na podstawie informacji Bobst opracował TK