Borealis i TOMRA otwierają zakład recyklingu mechanicznego
1 Jan 1970 12:30

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy Borealis i TOMRA ogłosiły operacyjny start ich zaawansowanego, pokazowego zakładu zajmującego się recyklingiem mechanicznym w niemieckim Lahnstein. To efekt umowy partnerskiej, która połączyła dostawców chemii i technologii i pozwoliła uzyskać niedoścignione efekty.

Ten zakład uosabia zasady platformy EverMinds stworzonej przez Borealis, której celem jest wdrażanie innowacji do obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych na drodze współpracy – mówi Lucrèce Foufopoulos, wiceprezes wykonawczy w dziale Poliolefins, Innowacji i Technologii oraz Rozwiązań dla Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Oferowanie właścicielom marek oraz przetwórcom najwyższej jakości materiałów z recyklingu, nadających się do wykorzystania w bardzo wymagających rozwiązaniach, jest najnowszym wkładem Borealis w bardziej obiegowe zarządzanie tworzywami sztucznymi. Życie potrzebuje postępu, a dzięki współpracy wymyślamy je na nowo w bardziej zrównoważonej formie.

Supernowoczesna fabryka przetwarza zarówno sztywne, jak i giętkie tworzywa pozyskiwane z gospodarstw domowych. W odróżnieniu od wielu innych działających zakładów będzie produkować zaawansowane materiały niezbędne dla wysoce wymagających zastosowań w wielu branżach, w tym produktów motoryzacyjnych i konsumenckich. Dzięki wysokiej czystości, bezzapachowości, jednorodności oraz kolorystyce pozyskane w procesach recyklingu polimery z serii Borcycle będą zaspokajać popyt klientów z całego łańcucha wartości na wysoką jakość.

Nowy zakład demonstracyjny powstał w celu produkcji tworzyw, które będą przekazywane właścicielom marek i przetwórcom do oceny i potwierdzenia, że nadają się do zastosowania przy bardzo wymagających zleceniach. Sukces techniczny przedsięwzięcia stanie się postawą do uruchomienia zakładu recyklingu działającego na skalę przemysłową.

Ta fabryka to zaledwie wstęp do tego, co jest możliwe, gdy kluczowi gracze łańcucha wartości spotkają się, by wywrzeć naprawdę znaczący wpływ na rynek – mówi Volker Rehrmann, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. GOZ w firmie TOMRA. Po uruchomieniu nowego działu Gospodarki Obiegu Zamkniętego jasnym jest, jak wielką rolę przy transferze ku zrównoważonej przyszłości spełniają gospodarka odpadami oraz kluczowe projekty jak ten. Jesteśmy dumni z zainicjowania jednego z najbardziej zaawansowanych pod względem obsługi polimerowych odpadów pokonsumenckich zakładów recyklingu mechanicznego. Stanie się on ważnym wsparciem w dziele przyspieszania przejścia na GOZ w nadchodzących latach, i czujemy ekscytację będąc częścią tego pionierskiego projektu.

Działalność zakładu jest wspólnym przedsięwzięciem firm Borealis, TOMRA i Zimmerman. Borealis jest odpowiedzialny za sukces komercyjny zakładu i wnosi swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie innowacji, recyklingu i mieszanek. Analogicznie TOMRA zapewnia rozwiązania techniczne oraz sprawdzoną wiedzę fachową, ugruntowaną znajomość procesów i rynku, co z kolei umożliwia przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego dzięki wykorzystaniu zaawansowanych systemów zbiórki i sortowania. Zimmerman jest firmą zajmującą się gospodarką odpadami, która posiada doświadczenie w sortowaniu wielu rodzajów odpadów, w tym tworzyw sztucznych, i jest odpowiedzialna za pomyślną pracę zakładu i jakość produktów.

W P&G tworzymy opakowania mając na uwadze ich „nowe życie”, wspierając rozwój bardziej niezawodnej gospodarki obiegu zamkniętego. Musimy zwiększyć podaż zrecyklowanych tworzyw wysokiej jakości, aby pozwolić przemysłowi w realizacji tej wizji – mówi Gian De Belder, dyrektor technicznych w oddziale Badań i Rozwoju nad Zrównoważonymi Opakowaniami w Procter & Gamble. Nowe innowacyjne podejście Borealis potwierdza szansę wykonania milowego kroku w kwestii ilości i jakości tworzyw PCR dostępnych dla naszych produktów oraz wsparcia w osiągnięciu przez nas do 2030 r. celu, jakim jest ograniczenie o 50% skali wykorzystania tworzyw pierwotnych w naszych opakowaniach, lub 300 kiloton w skali roku. Wstępne testy materiału wypadły bardzo obiecująco!

Głównym wyzwaniem, jaki hamuje osiągnięcie wyższego poziomu GOZ w opakowalnictwie, jest dostępność jakościowych tworzyw z recyklingu, które mogą być wykorzystane w opakowaniach dla naszych marek – komentuje Thorsten Leopold, dyrektor ds. technologii pakujących dla sektora Home Care w firmie Henkel. Dlatego bardzo nas cieszy, że ten projekt łączy trzech cenionych ekspertów z łańcucha wartości i ich ambicję, by wznieść recykling mechaniczny na wyższy poziom.

Na podstawie informacji Borealis opracował TK