Branża EPS uruchamia kampanię „Smart Packaging Europe”
1 Jan 1970 10:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa 18 europejskich firm zajmujących się surowcami z polistyrenu ekspandowanego (EPS), produkcją opakowań i recyklingiem rozpoczęła dziś kampanię zatytułowaną Smart Packaging Europe, która ma na celu podkreślenie korzyści środowiskowych, ekonomicznych i społecznych płynących z używania opakowań z EPS.

Kampania rusza w momencie, gdy zarówno europejscy decydenci, jak i przemysł dążą do stworzenia opakowań mniej eksploatujących zasoby naturalne i lepiej dostosowanych do gospodarki obiegu zamkniętego, jak również do ograniczenia ilości odpadów trafiających do środowiska. Celem Smart Packaging Europe jest udowodnienie, że EPS ma do odegrania ważną rolę na europejskim rynku opakowań w przyszłości.

W pełni wspieramy wysiłki na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń i dokładamy się do nich poprzez inwestowanie w zbiórkę odpadów, recykling i zwiększanie skali wykorzystania materiałów z odzysku – powiedział Sven Heppes, rzecznik prasowy kampanii. Wielość opcji recyklingu oraz fakt, że opakowania EPS składają się zazwyczaj z jednego polimeru, czynią go jednym z najlepiej nadających się do recyklingu materiałów opakowaniowych.

Jednocześnie chcemy się upewnić, że decydenci rozumieją również szersze korzyści zapewniane przez opakowania z EPS: ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.

Będący lekką mieszanką złożoną w 98% powietrza i w 2% z polistyrenu, oferujący doskonałą izolację termiczną, ochronę przed wilgocią i amortyzację wstrząsów EPS jest szeroko stosowany do pakowania wartościowych produktów: od delikatnego sprzętu elektronicznego i AGD po świeże ryby i przechowywane w ekstremalnie niskich temperaturach szczepionki COVID-19. Wykorzystuje się go również na masową skalę w kaskach rowerowych, narciarskich i snowboardowych, w samochodowych fotelikach dla dzieci oraz kamizelkach ratunkowych.

Ponieważ EPS składa się w 98% z powietrza, z natury jest to materiał efektywnie wykorzystujący zasoby, pomagający oszczędzać energię i ograniczać emisję gazów cieplarnianych podczas transportu. Ponadto w 100% nadaje się do recyklingu - fakt, który często umyka w debacie publicznej. W całej Europie istnieje wiele małych i średnich firm, które specjalizują się w recyklingu EPS.

Za pośrednictwem własnej strony internetowej, mediów społecznościowych i wydarzeń Smart Packaging Europe zaprezentuje wszechstronność, wartość społeczną i zrównoważony charakter opakowań EPS, które chronią wiele dóbr, z których ludzie korzystają w życiu codziennym, a także samych ludzi.

Opracowano na podstawie informacji Smart Packaging Europe