Brytyjski student stworzył opakowanie ze skórki pomarańczowej
1 Jan 1970 12:27

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Denny Handley, brytyjski student katedry wzornictwa przemysłowego z Brunel University w Londynie, stworzył Bio-Peel: wytrzymały, plastyczny i przyjazny dla środowiska materiał opakowaniowy, który stanowi połączenie skórki pomarańczowej i innych surowców biodegradowalnych.

„Moim pierwszym pomysłem było wykorzystanie resztek owoców pozostałych po przygotowaniu jednego litra soku pomarańczowego do stworzenia kartonu na ten sok” - mówi Handley. „Jednak ponieważ materiał stopniowo rozpada się w wodzie, zacząłem rozglądać się za innym zastosowaniem dla niego.”

Materiał, na który składa się mieszanka skórek pomarańczowych pozyskiwanych z zakładów produkujących sok na skalę przemysłową, biopolimery, gliceryna roślinna – produkt uboczny produkcji biodiesla – oraz woda, jest utwardzany w procesach formowania, wypalania i suszenia.

„Moim celem było zastąpienie jednorazowych produktów z plastiku w pełni biodegradowalnym rozwiązaniem” - tłumaczy 22-latek, który zaprezentował swój produkt w trakcie wystawy Made in Brunel w Londynie.

„Stworzenie materiału przypominało trochę pieczenie ciastka – dodajesz więcej jednego składnika i wychodzi inny rodzaj ciastka. Wykonałem wiele prób, by ocenić, co robi każdy składnik i jak jego zamiana wpływa na ostateczny efekt. Mogłem potem dopasować mieszankę do moich oczekiwań odnośnie formy i finałowego produktu.” Materiał jest nieprzezroczysty i ma dość „rustykalny” wygląd, dlatego nie ma szans, by został wykorzystany do pakowania produktów sprzedawanych w supermarketach, mówi Handley, ale wydaje się, że może trafić na targi i do sklepów na wsi i w małych miasteczkach lub zostać wykorzystany do produkcji skrzynek na produkty. Można również wykorzystać go do produkcji innych twardych powierzchni, takich jak blaty stołów.

„Jest naprawdę trwały – gdy go testowaliśmy, poszczególne próbki wytrzymywały nacisk o sile ponad pół tony” - mówi twórca. „Strzelałem również do niego ze strzelby i zatrzymywał śrut, więc być może powinienem przesłać go wojskowym”.
Na podstawie informacji Packaging Europe opracował TK