Carbios uruchamia centrum demonstracyjne recyklingu enzymatycznego
1 Jan 1970 09:09

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Konsorcjum Carbios uruchomiło przemysłowy zakład pokazowy będący elementem komercjalizacji technologii recyklingu enzymatycznego C-ZYME i – jak przekonuje - wstępne testy potwierdzają potencjał jej wykorzystania na przemysłową skalę.

Instalacja demonstracyjna powstała w Cataroux we francuskim Clermont-Ferrand. Jej celem jest testowanie i komercjalizacja rozwiązań enzymatycznych Carbios w celu udoskonalenia cyklu życia polimerów stosowanych do produkcji tworzyw sztucznych i tekstyliów.

Głównym zadaniem zakładu ma być walidacja technologii C-ZYME, która wykorzystuje enzym zdolny do depolimeryzacji PET. Zdepolimeryzowane monomery enzymatyczne są następnie oczyszczane i ponownie polimeryzowane do PET o jakości porównywalnej z pierwotnym tworzywem uzyskiwanym z paliw kopalnych.

Carbios twierdzi, że w odróżnieniu od konwencjonalnych metod recyklingu PET technologia C-ZYME umożliwia nieskończony recykling wszelkich rodzajów odpadów z tego tworzywa – zarówno przezroczystych, jak i barwionych, matowych, złożonych struktur oraz tekstyliów poliestrowych - a jednocześnie produkcję wyrobów z PET o pierwotnej jakości nadających się do recyklingu.

Jean-Claude Lumaret, dyrektor generalny Carbios, mówi: Zakład demonstracyjny obejmuje reaktor do depolimeryzacji o pojemności 20 m3 mogący przetworzyć 2 tony PET w jednym cyklu, co odpowiada 100 tys. butelek. To przełomowy moment pokazujący, że ten rewolucyjny proces działa na dużą skalę.

Obecnie w nowym zakładzie Carbios trwa optymalizacja parametrów operacyjnych i produkcja partii monomerów w procesie C-ZYME, nadzorowana przez 10-osobowy zespół. Firma twierdzi, że udało się jej przeprowadzić z powodzeniem wstępną hydrolizę potwierdzającą, że technologia C-ZYME może być wykorzystana na przemysłową skalę.

W otwarciu nowego zakładu przemysłowego w Clermont-Ferrand uczestniczyli przedstawiciele Suntory Group, która współpracuje z Carbios na opracowaniem technologii enzymatycznego recyklingu PET od 2019 r. W 2021 r. grupa wchodząca w skład Konsorcjum Carbios wypuściła na rynek butelkę z napojem Orangina wykonaną z plastiku poddanego recyklingowi enzymatycznemu – pierwszą taką w skali globu.

W skład Konsorcjum Carbios wchodzą również firmy Nestle, która w połowie bieżącego roku pokazała prototyp butelki na wodę Perrier wykonanej z rPET pozyskanego w technologii recyklingu enzymatycznego, oraz PepsiCo, dla której współpraca w ramach konsorcjum stanowi kluczowy element działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Opracowano na podstawie informacji firmy Carbios