CEFLEX pokazuje potencjał recyklatów plastikowych
1 Jan 1970 09:13

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowy Proces Recyklingu Jakościowego (Quality Recycling Process, QPR), opracowany przez CEFLEX i przeznaczony dla producentów opakowań giętkich dowodzi, że stosowanie polimerów odzyskanych w procesach recyklingu mechanicznego przy tworzeniu produktów o wysokiej wartości jest możliwe.

CEFLEX - konsorcjum europejskich firm, które do 2025 r. chcą stworzyć w Europie kompletną infrastrukturę służącą do zbiórki, sortowania i przetwarzania poużytkowych opakowań giętkich – informuje, że przełomowy proces został opracowany w ramach grupy roboczej Sustainable End Markets (Zrównoważone Rynki Zbytu). Zrobiliśmy milowy krok dzięki sile współpracy w ramach łańcucha wartości oraz wiedzy w zakresie zarządzania odpadami z opakowań giętkich – mówi Dana Mosora, szefowa grupy roboczej.

Nasze próby przyniosły dobre efekty i dostarczyły recyklat o jakości odpowiedniej do zastąpienia pierwotnych gatunków polimerów w wielu wymagających zastosowaniach folii i opakowań giętkich - dodaje.

Grupa członków CEFLEX postawiła sobie za cel dostarczenie – na skalę komercyjną - recyklatów folii polietylenowej (PE) i polipropylenowej (PP) wysokiej jakości, które mogliby wykorzystać producenci niespożywczych opakowań giętkich z sektorów, które obecnie nie używają recyklatów pochodzących z odpadów pokonsumenckich. Grupa robocza CEFLEX planuje obecnie przeprowadzenie testów przemysłowych dla potwierdzenia sensu inwestowania w infrastrukturę, która pomogłaby uczynić proces QPR powszechnie stosowanym rozwiązaniem.

Nowa broszura w formie elektronicznej bada i opisuje zwięźle proces z różnych perspektyw, oferując spostrzeżenia uczestników dedykowanego zespołu, który testował jego potencjał.

Gareth Callan, kierownik ds. zrównoważonych opakowań w dziale badawczo-rozwojowym PepsiCo, prezentuje punkt widzenia właściciela marki: Przyszłość opartą na obiegu zamkniętym opakowań giętkich można osiągnąć wyłącznie dzięki współpracy między branżami, a to właśnie ją umożliwia Quality Recycling Process. Sednem wyzwania jest sortowanie i ponowne przetwarzanie. Potrzebujemy nowej technologii, która zapewni jeszcze większą wartość, tak by recykling opakowań giętkich stał się bardziej opłacalny.

Berry Bellert z holenderskiej firmy Atterro dodaje: To nie kwestia możliwości, ale bardziej uzasadnienia sensu inwestycji. Musimy zdać sobie sprawę, że sortowanie opakowań giętkich jest o wiele bardziej skomplikowane niż sortowanie opakowań sztywnych, ale da się to zrobić!

Opracowano na podstawie informacji CEFLEX