Certyfikat dla antybakteryjnego i antywirusowego lakieru Vercotec Lock 3
1 Jan 1970 15:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jak informuje firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej - oferowany przez nią antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 uzyskał certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, który stwierdza jego 99,99% skuteczność w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. Laboratorium w swoich badaniach posługiwało się normą ISO 22196.

Certyfikat wskazuje, że „w przeciwieństwie do metody standardowej, w której bakterie są poddawane działaniu na wilgotnej powierzchni pokrytej daną substancją, w tym przypadku testy zostały przeprowadzone w temperaturze pokojowej i pod wpływem światła widzialnego. Działanie antybakteryjne ma tu ścisły związek z procesem fotodynamicznym występującym w testowanej powłoce”. Tym samym firma Varcotec – producent Lock 3 została uprawniona do opatrzenia go znakiem potwierdzającym, że powierzchnie lub elementy pokryte jej lakierem posiadają powłokę o aktywnym działaniu antybakteryjnym.

„Cieszymy się, że w ślad za wcześniejszymi badaniami i testami prestiżowego Fraunhofer Institut, oferowany przez nas lakier uzyskał certyfikat QualityLabs dotyczący jego właściwości antybakteryjnych” – mówi Krzysztof Rajkowski, jeden ze współwłaścicieli Printline. „Dotyczy on niemal 100% skuteczności Lock 3 w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego (Staphyloccocus aureus) w odniesieniu do powierzchni stałych i suchych, a więc także papieru i kartonu”.

Polski dystrybutor Lock 3 podkreśla, że lakier aplikowany na kartonowe opakowanie czy okładkę książkową wykazuje silne antybakteryjne i antywirusowe działanie nawet do roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. „Z tego też względu na jego wdrożenie decydują się kolejne europejskie drukarnie, także z naszego kraju” – mówi Krzysztof Rajkowski. Jak dodaje, cena Lock 3 nie odbiega znacząco od standardowych lakierów typu soft touch, jakie są aplikowane na karton, a przy tym jest tańszy niż np. powszechnie stosowana w uszlachetnianiu folia. Dostępny jest w kilku wariantach: matowym, błyszczącym, wodoodpornym, do bezpośredniego kontaktu z żywnością itd. „Co ważne, pod względem technologicznym zachowuje się identycznie jak standardowe lakiery dyspersyjne, nie wpływając na kolorystykę wydruku, a tym samym gwarantuje jego wysoką jakość” – dodaje Krzysztof Rajkowski.

„Lock 3 stanowi bezpieczną dla życia i zdrowia alternatywę dla tradycyjnych lakierów. Dlatego cieszy nas jego rosnąca popularność, wskazująca na to, że zarówno konsumenci, jak też różne firmy wchodzące w skład łańcucha dostaw w naszej branży – przede wszystkim drukarnie – coraz częściej zwracają uwagę na kwestię bezpieczeństwa produktów poligraficznych. Obecna sytuacja na świecie zwiększyła świadomość dotyczącą różnych aspektów naszego życia, także w odniesieniu do spraw higieny i zdrowia. Druk jest wszechobecny, więc warto zadbać o to, by produkty poligraficzne o różnych zastosowaniach końcowych, takie jak opakowania, etykiety czy też materiały reklamowe, były nie tylko proekologiczne, ale też bezpieczne dla użytkownika. Lakier Lock 3 eliminujący bakterie, wirusy czy grzyby z pewnością jest jednym ze skutecznych rozwiązań wychodzących naprzeciw tym oczekiwaniom” – kontynuuje Krzysztof Rajkowski.

Grzegorz Sobczyński, drugi ze współwłaścicieli Printline, dodaje: „Warto nadmienić, że niezależnie od badań QualityLabs (dotyczących Lock 3) fotosensybilator użyty w tym lakierze został przetestowany przez kilka międzynarodowych laboratoriów, działających zgodnie z tzw. Good Laboratory Practices oraz ze standardami OECD. W efekcie uzyskał on kilka odrębnych atestów: OECD 439 (brak działania drażniącego na skórę), OECD 492 (brak działania drażniącego na oczy), OECD 429 i DIN 10993-10 (nieuczulanie), OECD 71 (brak mutagenności) oraz DIN 10933-5 (brak cytotoksyczności). Warto dodać, że fotosensybilator nie występuje w tym procesie jako substancja czynna, ale wyłącznie aktywuje tlen znajdujący się w powietrzu. Oznacza to, że w przypadku lakieru Lock 3 to właśnie powietrze staje się substancją czynną. Wzbudzony tlen jest aktywny przez bardzo krótki okres czasu, po czym powraca do swojego normalnego stanu. Jednak to w zupełności wystarcza, by na lakierze pojawiła się warstwa aktywna o wysokości ok. 0,5 mm. Co więcej jesteśmy też w posiadaniu wyników badań – również oferowanej przez nas – powłoki rozpuszczalnikowej z tym samym fotosensybilatorem, która w teście ISO 21702 na Influenza A Virus (H1N1), wykonywanej w Eurovir, uzyskała skuteczność na poziomie 99,98%. To pokazuje dodatkowo uniwersalność i efektywność tlenu singletowego w kontekście walki z patogenami”.

„Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie drukarnie, ale też agencje reklamowe czy użytkowników końcowych, zainteresowanych Lock 3. Chętnie zaaranżujemy testy w siedzibie potencjalnego klienta, oferujemy też wsparcie na etapie wdrożenia lakieru oraz kompleksową opiekę posprzedażową” – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.

Źródło: Printline