CPI: działania UE „drastycznie zwiększą” zużycie plastiku
1 Jan 1970 09:45

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Unijne cele dotyczące ponownego wykorzystania opakowań transportowych mogą przynieść odwrotny skutek i spowodować wzrost zużycia tworzyw sztucznych o 12 milionów ton, ostrzega Konfederacja Przemysłu Papierniczego (CPI).
W unijnym rozporządzeniu w sprawie odpadów opakowaniowych (PPWR), przedłożonym w listopadzie 2022 r. i obecnie omawianym, zaproponowano poprawki, które usunęłyby wyłączenia kartonu z przepisów dotyczących ponownego użycia.

CPI ostrzega, że wymogi dotyczące opakowań wielokrotnego użytku zaszkodzą gospodarce obiegu zamkniętego tektury. Tektura falista jest używana do produkcji 75% towarów w całej Europie i cieszy się 82% wskaźnikiem recyklingu, a jej producenci prowadzą zaawansowane wysiłki na rzecz dekarbonizacji.
Według niezależnej analizy zleconej przez FEFCO, europejskie stowarzyszenie producentów opakowań z tektury falistej, reorientacja gospodarki transportowej na opakowania wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych zamiast tektury nadającej się do recyklingu wymagałaby wyprodukowania 8,1 miliarda plastikowych skrzynek - lub nawet 12 milionów ton pierwotnego plastiku - do 2040 roku.

CPI podkreśla, że popiera istniejące wyłączenia, które mają zastosowanie do tektury używanej na opakowania, i zachęca ustawodawców do regulowania różnorodnych materiałów opakowaniowych w sposób odpowiedni dla każdego z nich.
Andrew Large, dyrektor generalny organizacji, powiedział: Uniwersalne podejście do przepisów dotyczących opakowań grozi podważeniem dobrze funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym opakowań papierowych na rzecz eksplozji liczby plastikowych skrzynek opartych na surowcach ropopochodnych i niesprawdzonych systemów ponownego wykorzystania.
Zmiany w PPWR będą miały znaczący wpływ na konsumentów w całej Europie, a CPI wzywa UE do wspierania istniejących, dobrze znanych i dobrze wykorzystywanych systemów recyklingu, takich jak te dotyczące tektury.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Printweek