DS Smith eksperymentuje z papierem z wodorostów
1 Jan 1970 09:27

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ramach swego wartego 117 mln euro, zrównoważonego programu badawczo-rozwojowego firma DS Smith sprawdza, w jaki sposób włókna z wodorostów można byłoby wykorzystać jako surowiec do produkcji papieru i opakowań.

Firma przekonuje, że wodorosty mogą stać się alternatywnym względem drzew źródłem celulozy. Po wstępnych testach DS Smith bada również potencjał wodorostów jako powłoki barierowej, która zastąpi powłoki na bazie ropy naftowej.

Thomas Ferge, dyrektor ds. rozwoju papieru i tektury w DS Smith, skomentował: Nasze badania nad alternatywnymi źródłami surowców i włókien mogą stać się prawdziwym przełomem dla naszych klientów i konsumentów, którzy coraz częściej oczekują produktów łatwych w recyklingu i mających minimalny wpływ na środowisko.

Wodorosty to jeden z wielu alternatywnych naturalnych materiałów, którym bacznie się przyglądamy, i choć większości ludzi kojarzą się z plażą i składnikiem sushi, mogłyby znaleźć kilka ekscytujących zastosowań i pomóc w stworzeniu zrównoważonego papieru i opakowań nowej generacji.

Zważywszy na szeroki zakres możliwych zastosowań, produkcja wodorostów to rynek o dużym potencjale rozwoju. Przewiduje się, że w samej tylko Europie przemysł powiązany z wodorostami osiągnie do 2030 r. wartość blisko 9,4 mld euro i pozwoli na stworzenie ok. 115 tys. nowych miejsc pracy.

Wspomniany projekt badawczy stanowi część wartego 117 mln euro programu badawczo-rozwojowego DS Smith Circular Economy, który został ogłoszony na początku tego roku. Prowadzone w jego ramach badania nad włóknami naturalnymi obejmują również inne materiały naturalne, takie jak słoma, konopie, miskant i bawełna, a także bardziej nietypowe źródła, np. rożnik przerośnięty, roślinę o kwiatach przypominających stokrotkę, a także odpady rolnicze w rodzaju łupin kakao i bagassę – włókna celulozowe pozostałe po przetworzeniu trzciny cukrowej.

Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith