DS Smith zastępuje ponad miliard sztuk tworzyw sztucznych
1 Jan 1970 08:21

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma DS Smith, globalny dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, we współpracy z największymi i najbardziej popularnymi markami z branży FMCG, osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na 16 miesięcy przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.

Opakowania na owoce i warzywa DS Smith

Rozwiązania oferowane przez DS Smith przyczyniły się do redukcji i wyeliminowania problematycznych tworzyw sztucznych zarówno z opakowań podstawowych, jak i wtórnych. Działania mające na celu minimalizowanie udziału plastiku są częścią przyjętej przez DS Smith strategii zrównoważonego rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. Wspiera ona cel firmy, czyli tworzenie opakowań odpowiednich dla zmieniającego się świata. Strategia obejmuje wszystkie operacje DS Smith w 27 krajach Europy i Ameryki Północnej. Firma skupia się na projektowaniu opakowań zoptymalizowanych pod względem kosztowym i środowiskowym, eliminowaniu zbędnych odpadów oraz wydłużaniu żywotności materiałów. Wśród krajów wyróżniających się pod względem największej liczby zastąpionych sztuk tworzyw sztucznych znalazła się także Polska, która wyeliminowała ponad 154 milionów sztuk plastiku i zastąpiła je alternatywnymi rozwiązaniami na bazie włókien. Na półkach sklepowych zmniejszono liczbę plastikowych przedmiotów codziennego użytku, takich jak opakowania na owoce i warzywa, folie termokurczliwe (często stosowane do owijania butelek napojów gazowanych) czy foliowe torebki.

Zapotrzebowanie na redukcję udziału plastiku w produkcji nadal rośnie. Świadczy o tym choćby fakt, że od momentu wdrożenia w życie strategii zrównoważonego rozwoju DS Smith „Na Teraz. I na Przyszłość”, tj. od 2020 roku, tylko w regionie Europy Wschodniej firma niemal dwukrotnie zwiększyła roczną liczbę zastępowanych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Fundamentalną częścią procesu projektowania w DS Smith, a co za tym idzie – osiągania założonych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – są Zasady Projektowania dla Obiegu Zamkniętego oraz Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego. Zostały one stworzone we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur. Blisko 800 projektantów DS Smith zostało przeszkolonych w zakresie projektowania opakowań na potrzeby zamykania obiegu. Tym samym zwiększył się poziom ich ekspertyzy w zakresie oceny rozwiązań opakowaniowych pod względem zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, możliwości recyklingu, emisji CO2, generowanych odpadów oraz wpływu na łańcuch dostaw, przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej. Dziś eksperci firmy współpracują z partnerami biznesowymi, by jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę i przełożyć ją na konkretne działania w poszczególnych projektach.

Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego są wykorzystywane w wielu sektorach, m.in. podczas projektowania opakowań zbiorczych i transportowych, dedykowanych żywności i napojom, częściom samochodowym oraz opakowań przemysłowych.

DS Smith LiftUp

Ustanawiając naszą strategię zrównoważonego rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość” chcieliśmy uwzględnić cele, które przyniosą pozytywne zmiany środowiskowe zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza DS Smith. Tylko dzięki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi i wspólnym wysiłkom na rzecz zastąpienia problematycznych tworzyw sztucznych możemy realnie przyczyniać się do minimalizowania negatywnego wpływu na naszą planetę. Dziś nie jest to jedynie przywilej, dziś stało się to koniecznością – mówi Michał Zawistowski, Dyrektor Zarządzający w DS Smith Polska. Cieszę się, że do tej pory tylko w Polsce udało nam się zastąpić154 miliony sztuk plastiku. Ale to dopiero początek. Nasz zespół na co dzień poszukuje nowych możliwości zastępowania tworzyw sztucznych – dodaje.

Definicja zastąpionego tworzywa sztucznego

Każde tworzywo sztuczne, zarówno z podstawowego, jak i wtórnego opakowania, którego objętość została zmniejszona lub całkowicie zastąpiona w wyniku zastosowania bezpośredniego rozwiązania firmy DS Smith w zakresie opakowań zastępujących tworzywa sztuczne, jest uwzględniana w powyższym zestawieniu. Tworzywa sztuczne obejmują między innymi: HDPE, LDPE, LLDPE, PA (nylon), bezwodnik maleinowy PE, PET, PP, PP, PP, zorientowany na PP, PS, PU, PVC, pianki (np. EPE, EPS, EPU) i laminaty.

Do kluczowych innowacji DS Smith w zakresie rozwiązań opakowaniowych, które przyczyniły się do wyeliminowania 1 miliarda sztuk elementów z tworzyw sztucznych, należą:

DS Smith LiftUp: opracowany we współpracy z Coca-Colą, zastępuje plastikowe folie termokurczliwe stosowane do wielopaków butelek kartonowych w pełni nadającym się do recyklingu uchwytem;

DS Smith RoundWrap: innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych opakowań na butelki na napoje, zaprojektowana z korzyścią dla środowiska oraz zabezpieczająca przed uszkodzeniami;

Opakowania na owoce i warzywa (DS Smith Fruits & vegetables punnets): zastępuje jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa. Jest rozwiązaniem wykonanym z włókien, które pochodzą z recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith