Ecoveritas wzywa brytyjski rząd do podtrzymania działań prośrodowiskowych
1 Jan 1970 10:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Ecoveritas, specjalizująca się w zakresie oceny zgodności działań z przepisami prawa, wezwała brytyjski rząd do utrzymania kursu w zakresie reformy ochrony środowiska w chwili, gdy na czele Defra (Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich w Wielkiej Brytanii), stanął właśnie piąty z kolei (w ciągu nieco ponad 4 lat) sekretarz ds. środowiska.

W wyniku ostatnich zmian w rządzie Thérèse Coffey została zastąpiona na stanowisku sekretarza stanu przez Steve'a Barclaya, byłego sekretarza ds. zdrowia. Podczas rocznej kadencji Coffey Defra wdrożyła kilka kluczowych polityk środowiskowych, w tym zakaz jednorazowego użytku tworzyw sztucznych w punktach gastronomicznych oraz odkładane w czasie wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR). Jej nagłe odejście oznacza, że przyszła realizacja tych sztandarowych polityk ponownie stanęła pod znakiem zapytania.

Przedsiębiorstwom niezwykle trudno jest zbudować oparte na zaufaniu relacje z Defra, gdy kierunek wyznaczany przez górę nieustannie się zmienia - powiedział Andrew McCaffery, dyrektor ds. strategii w Ecoveritas. Wzywamy rząd do skorzystania z tej okazji i ponownego skoncentrowania się na swojej strategii środowiskowej - utrzymania kursu i umożliwienia firmom planowania przyszłości z ufnością.

Widzieliśmy już niepewność wynikającą z wprowadzenia zakazu używania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz EPR, gdy wiele firm nadal pozostaje niepewna co do swoich obowiązków lub nie zdaje sobie z nich sprawy. Nadszedł czas, aby nowy sekretarz ds. środowiska zapewnił jasność co do przyszłości swojej polityki, a nie jeszcze więcej niepewności.

McCaffery stwierdził jednak, że istnieją powody do optymizmu, dodając: To oznacza czyste konto i szansę na pozostawienie za sobą nagłych zwrotów i męczących dyskusji w stylu wojny kulturowej wokół polityki środowiskowej. Możemy mieć tylko nadzieję, że rząd pozwoli nowemu sekretarzowi stanu skorzystać z tej szansy.

Gromadzenie danych pozostaje jedynym sposobem, dzięki któremu firmy podejmować działania oparte na pewności odnośnie łańcucha dostaw opakowań i wytwarzanych przez nie odpadów opakowaniowych - kontynuuje McCaffery. Niezależnie od tego, w jakim kierunku nowy sekretarz środowiska zdecyduje się skierować swój departament, Ecoveritas nie zaprzestanie wspierać firm w zakresie danych dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych.

Opracowano na podstawie informacji Ecoveritas