Eko opakowania w przemyśle wyznaczają kierunki
1 Jan 1970 07:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ekologia to od jakiegoś czasu jeden z najważniejszych trendów, które rządzą rynkami. Przejawiać się on może w naturalnym pochodzeniu składników produktu czy jego biodegradowalności. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że charakter eko może mieć przede wszystkim opakowanie.

W dobie zalewającego nas plastiku konsumenci są dzisiaj bardziej ,,eko świadomi” niż kiedykolwiek, a to za sprawą coraz silniejszych nawyków dnia codziennego, powszechnej segregacji odpadów – w tym opakowaniowych – czy popularyzacji recyklingu. Wychodząc naprzeciw ich wymaganiom i oczekiwaniom producenci i dostawcy dla przemysłu poszukują rozwiązań, które będą naturalne, ekologiczne oraz przyniosą nie tylko oszczędności, ale także zyski. Istotne w temacie opakowań są również regulacje prawne, mobilizujące przedsiębiorców (lub zmuszające ich) do prowadzenia gospodarki odpadami przyjaznej środowisku naturalnemu.

W ostatnim czasie szczególnie zwraca się uwagę na rozróżnienie pomiędzy materiałami i produktami ekologicznymi a naturalnymi. Różnice te najchętniej wskazują konsumenci, których gusta są głównym wyznacznikiem dla wielu przemysłów. W ślad za tymi gustami wyruszyło wielu przedsiębiorców, którzy podjęli się skupywania materiałów z tworzywa sztucznego w niemal każdej formie, aby przetworzyć je i wykorzystać ponownie np. w swojej lub pokrewnej branży. Szczególnie dotyczy to producentów opakowań różnego rodzaju, od plastikowych aż po papierowe. Z tych drugich wytwarzana może być m.in. pulpa, czyli materiał właściwie w pełni biodegradowalny, możliwy do wykorzystania z powodzeniem jako element opakowania dla produktu.

Ponadto w wielu innowacyjnych zakładach w dalszym ciągu poszukuje się materiału biodegradowalnego i ekologicznego, zdolnego swoimi cechami fizycznymi (oraz chemicznymi) zastąpić powszechnie wykorzystywany plastik. Jak wiadomo nie jest to zadanie proste, lecz ostatnie osiągnięcia w branży materiałów sztucznych i syntetycznych pozwalają patrzeć pozytywnie w przyszłość.

Tematy dotyczące opakowań w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym zostaną podjęte w ramach części merytorycznej Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2020, które odbędą się 4 i 5 czerwca 2020 w Global EXPO w Warszawie. Wzorem premierowej edycji Targi PCI Days zaoferują bogaty program merytoryczny, pełen wykładów prowadzonych w Farmaceutycznej Strefie Inspiracji i Kosmetycznej Strefie Inspiracji. Na pewno nie zabraknie najbardziej bieżących tematów dotyczących m.in. opakowań wobec Strategii Plastikowej 2030. Zagadnienia z tej branży poruszą także Partnerzy Merytoryczni PCI Days: Henkel, PIOIRO oraz Rekopol. Ponadto przygotowana zostanie konferencja dedykowana laboratoriom oraz konferencja Be Inspired – Nowości Surowcowe 2020/2021. Poprowadzą je specjaliści i eksperci pracujący na co dzień w branży laboratoriów i surowców, co gwarantuje bardzo praktyczne i, co najważniejsze, aktualne podejście do tematów.

Do odwiedzenia PCI Days 2020 zaprasza Wydawnictwo Farmacom – organizator targów, kongresów dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego oraz wydawca branżowych kwartalników.

Wszystkich zainteresowanych zarezerwowaniem stoiska zapraszamy do kontaktu z Organizatorem: targi@pcidays.pl.

Więcej informacji o Targach PCI Days 2020 znajduje się na stronie głównej wydarzenia: www.pcidays.pl

Źródło: Wydawnictwo Farmacom