Firma Esko, globalny dostawca zintegrowanego oprogramowania i rozwiązań sprzętowych dla branży opakowań i etykiet, zaprezentowała nową funkcję obliczania emisji dwutlenku węgla, opracowaną we współpracy z CarbonQuota. To zintegrowane rozwiązanie umożliwia markom i przetwórcom opakowań ograniczenie wpływu ich działalności na środowisko dzięki możliwości zautomatyzowanego obliczania śladu węglowego, pomagając im osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju i zaspokoić zmieniające się wymogi regulacyjne.
Marki i przetwórcy zmagają się z czasochłonnymi ręcznymi obliczeniami śladu węglowego, zaś wspominana integracja automatyzuje te krytyczne procesy
Nowa funkcja, dostępna za pośrednictwem platformy S2 firmy Esko, łączy się z silnikiem obliczeniowym CarbonQuota, aby zapewnić dane dotyczące śladu węglowego na etapie projektowania, podczas opracowywania produktu i podczas produkcji. To transformacyjne podejście umożliwia firmom ocenę wpływu na środowisko w całym cyklu życia opakowania.
„Zrównoważony rozwój nie jest już wyborem, ale koniecznością w całym łańcuchu wartości opakowań” - powiedział Geert De Proost, dyrektor ds. partnerstw produktowych w Esko. „W miarę nasilania się obaw związanych ze zmianami klimatycznymi konsumenci stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie i wywierają presję na firmy, aby przyjmowały mniej szkodliwe praktyki, podczas gdy coraz silniejsze regulacje wywierają presję na marki, aby brały większą odpowiedzialność za ich większy wpływ na środowisko.”
"Otwarty charakter S2 oznacza, że byliśmy w stanie współpracować z CarbonQuota, aby umożliwić użytkownikom połączenie się z ich silnikiem obliczeniowym i zintegrowanie automatycznego raportowania śladu węglowego z platformą workflow Esko. Dzięki tej nowej możliwości wzbogacamy nasz ekosystem i znacznie ułatwiamy klientom efektywne obliczanie śladu węglowego dowolnego projektu opakowania lub etykiety".
„Uczynienie tego na samym początku procesu produkcyjnego toruje drogę do najbardziej zrównoważonego rozwiązania opakowaniowego dla użytkownika końcowego” - dodał Geert. „To nowe partnerstwo z CarbonQuota ułatwia naszym klientom w całym łańcuchu wartości osiągnięcie własnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju - napędzanych zarówno rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi, jak i większymi oczekiwaniami konsumentów.”
Partnerstwo stanowi odpowiedź na kilka kluczowych wyzwań stojących przed branżą opakowań. Marki i przetwórcy zmagają się z czasochłonnymi ręcznymi obliczeniami śladu węglowego, zaś wspominana integracja automatyzuje te krytyczne procesy. Biorąc pod uwagę coraz bliższy termin wejścia w życie przepisów takich jak rozszerzona odpowiedzialność producenta (EPR), rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) oraz podatki od emisji dwutlenku węgla, firmy pilnie potrzebują wiarygodnych narzędzi pomiarowych, jeśli chcą zrealizować wymogi prawne. Ponadto duże marki coraz częściej wymagają od swoich dostawców danych dotyczących wpływu na środowisko, co wywiera presję w całym łańcuchu wartości. Rozwiązanie wykorzystuje możliwości Esko w zakresie dużych zbiorów danych, aby zapewnić przydatne informacje na temat zrównoważonego rozwoju, umożliwiając lepsze podejmowanie decyzji na każdym etapie produkcji opakowań.
CarbonQuota, uruchomiona w Wielkiej Brytanii w 2019 roku przez Dominica Harrisa i Nathana Tillera, powstała w efekcie szeroko zakrojonych badań nad najbardziej wiarygodnymi i naukowo uzasadnionymi źródłami danych dotyczących emisji dwutlenku węgla.
„Ponieważ marki konsumenckie stoją w obliczu rosnącej presji, aby realizować ambitne obietnice dotyczące zrównoważonego rozwoju, ich dostawcy zmagają się z praktycznymi wyzwaniami związanymi z wdrożeniami, tworząc coraz większą lukę komunikacyjną, którą dodatkowo komplikują niespójne standardy i wąskie marże finansowe po obu stronach” - powiedział Dominic Harris. „Marki chciały zrównoważonego rozwoju, ale dostawcy druku i opakowań nie nadążali. Droga naprzód polega na znalezieniu wspólnych rozwiązań, które lepiej dostosują te niespójne perspektywy w branży opakowań.”
Funkcja obliczania emisji dwutlenku węgla jest już dostępna na platformie Esko S2, a integracja z Cape Prime planowana jest na czerwiec. Integracje Phoenix i WebCenter są obecnie opracowywane, a kompleksowy plan działania planowany jest na 2025 r. i później.
Niedawne badanie Komisji Europejskiej wykazało, że 73% obywateli UE uważa wpływ produktu na środowisko za ważny przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Dzięki ramom regulacyjnym, takim jak unijne PPWR i CSRD, oraz zmieniającym się przepisom w Azji i różnych stanach USA, od marek oczekuje się obecnie śledzenia, mierzenia i ujawniania ich wpływu na zrównoważony rozwój z niespotykaną dotąd dokładnością.
„Ta przełomowa platforma eliminuje rozdźwięk poprzez standaryzację metodologii, usprawnienie gromadzenia danych i zapewnienie zweryfikowanych pomiarów wpływu na środowisko, którym mogą zaufać zarówno marki, jak i przetwórcy” - powiedział Geert De Proost. „Ta najnowsza strategiczna współpraca zapewnia klientom niezrównane rozwiązanie, wyposażając marki i ich dostawców opakowań w siłę, dzięki której pokonają jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją dzisiaj.”
Firmy Esko i CarbonQuota były niedawno współgospodarzami webinarium zatytułowanego „Redefining Packaging: Sustainability Beyond Compliance”, analizując zmieniający się krajobraz regulacyjny i sposób, w jaki firmy mogą przygotować się na nadchodzące wyzwania. Kolejne webinarium zaplanowane na czerwiec obejmie demonstrację na żywo pokazującą, w jaki sposób najnowsza wersja oprogramowania do paletyzacji Esko Cape łączy się z technologią CarbonQuota, aby zwiększyć wydajność operacyjną i zapewnić wymierny wpływ na zrównoważony rozwój.
Opracowano na podstawie informacji firmy Esko