Europejska branża tworzyw sztucznych odporna na koronawirusa
1 Jan 1970 12:54

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Platforma badawcza IndexBox opublikowała właśnie nowy raport zatytułowany „UE – Opakowania z Tworzyw Sztucznych – Analizy Rynkowe, Przewidywania, Wielkość, Trendy i Obserwacje”. Przestawiamy kluczowe wnioski płynące z tego raportu.

Według najnowszych statystyk Eurostatu dynamika produkcji opakowań z tworzyw sztucznych w 2020 roku niemal dokładnie odzwierciedlała tę z roku 2019. Pomimo spadku poziomu produkcji opakowań plastikowych w okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. o około 8% w porównaniu z marcem i późniejszego jej ożywienia, wahania te wpisują się w „normalny” trend sezonowy charakterystyczny zarówno dla roku 2019, jak i 2020. Średnia roczna produkcja w 2020 roku była również zbliżona do poziomu z roku 2019. Tym samym uprawnione będzie stwierdzenie, że rynek opakowań z tworzyw sztucznych pozostaje odporny na kryzys spowodowany pandemią.

Wartość unijnego rynku opakowań plastikowych wynosi 31 miliardów dolarów (wedle szacunków IndexBox). Krajami, w których ma on najwyższą wartość, są Niemcy (4,8 mld USD), Francja (4,7 mld USD) i Wielka Brytania (4,2 mld USD), na które przypada łącznie 44% całego rynku. Za nimi uplasowały się kolejne kraje: Hiszpania, Włochy, Polska, Holandia, Belgia, Szwecja, Dania, Czechy, Grecja i Rumunia, na które łącznie przypadło kolejne 46%.

Ograniczenia w segmencie HoReCa doprowadziły do zmian w kanałach sprzedaży, a jednostkowe opakowania detaliczne stały się bardziej pożądane od opakowań zbiorczych. W czasie pandemii wzrosła dbałość konsumentów o higienę i bezpieczeństwo, co przyczyniło się do zwiększenia popularności plastikowych opakowań jednostkowych, ponieważ są one łatwe do mycia i dezynfekcji.

W okresie przymusowej izolacji spowodowanej lockdownem większość sklepów, kawiarni i restauracji zaczęła rozwijać usługi dostawy na wynos i do domu. Gwałtowny wzrost zakupów „bezkontaktowych” (nie wymagających wizyty w punkcie sprzedaży) przyczynił się do wzrostu zużycia opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe torby i pojemniki. Ponieważ konsumenci częściej gotują i jedzą w domu, rośnie popyt na pojemniki różnych typów i rozmiarów, w tym pudełek na żywność dla rodzin i singli, umożliwiających spożywanie posiłków w różnych miejscach i okolicznościach.

Zgodnie z zapisami Nowego Europejskiego Zielonego Ładu do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych obecne na europejskim rynku muszą nadawać się do recyklingu lub ponownego użycia. Zaostrzone kontrole mogą zmusić rynek opakowań z plastiku do przekształcenia łańcuchów dostaw. Producenci będą zmuszeni przestawić się na produkcję opakowań nadających się do wielokrotnego użytku i późniejszego recyklingu, co doprowadzi w przyszłości do spadku podaży opakowań nierecyklowalnych.

Kolejnym problemem jest duża ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery w procesach recyklingu opakowań plastikowych. Europejski Zielony Ład ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o co najmniej 55%, dlatego europejscy producenci opakowań z tworzyw sztucznych będą zmuszeni do stosowania w swoich zakładach technologii wychwytywania dwutlenku węgla lub poszukiwania innych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego, co może doprowadzić do wzrostu kosztów takich opakowań.

Biorąc pod uwagę rozwój technologii recyklingu tworzyw sztucznych autorzy raportu nie przewidują gwałtownej rezygnacji z opakowań plastikowych – zwłaszcza że mają one dodatkowe zalety, takie jak stosunkowo niski koszt związany z niskimi cenami węglowodorów, małą masę i łatwość dezynfekcji oraz mycia. Wychodzenie z pandemii może trwać długo ze względu na zagrożenie kolejnymi falami koronawirusa, dlatego należy się spodziewać, że zapotrzebowanie na opakowania wykorzystywane przez dostawców żywności oraz do użytku domowego i detalicznego utrzyma się w najbliższych latach.

Opracowano na podstawie informacji serwisu GlobalTrade