FEFCO zaprezentowało analizę LCA opakowań z tektury falistej
1 Jan 1970 13:08

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Co trzy lata europejska federacja producentów tektury falistej (FEFCO) wraz z CCB (Cepi Container Board) prezentuje nowe studium „Europejskie dane nt. cyklu życia tektury falistej”. Tegoroczny, 9. już raport, pokazuje istotną poprawę i prezentuje przykłady działań podejmowanych przez europejską branżę tektury falistej i obsługujących ją dostawców papieru, by zmniejszyć negatywny wpływ, jaki ich działalność odciska na środowisku.

W miarę wzrostu doświadczenia oraz ewolucji metodologii LCA (analizy cyklu życia) pojawiają się – i są wdrażane – nowe metody poprawy jakości gromadzenia oraz prezentacji danych. Efektem są nowe obliczenia emisji CO2, które odeszły od dotychczasowego podejścia „cradle-to-gate” (od kołyski do bramy), koncentrującego się na ilości gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery, ku podejściu „cradle-to-grave” (od kołyski po grób), które ocenia całkowity wpływ działalności opartej na surowcach kopalnych.

Gdyby do obliczenia, ile dwutlenku węgla powstało przy produkcji opakowań z tektury falistej w 2018 r., zastosować metodologię wykorzystaną w poprzednich badaniach, rezultat wskazałby 11-proc. poprawę w stosunku do 2018 r.

To nie wszystko: w porównaniu z raportem z 2015 r., dane w odniesieniu do jednej tony pudełek z tektury falistej wskazują na:

- 12-proc. zmniejszenie zużycia paliw kopalnych przez zakłady produkcyjne;

- 40-proc. ograniczenie emisji cząsteczek do powietrza przez zakłady produkcyjne;

- 538 kg CO2 emitowanego przy obliczeniach w metodologii „cradle-to-grave”.

Szczegółowy raport z 2018 r. można pobrać na stronie: http://www.fefco.org/lca.

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK