Firma DS Smith wprowadza wirusoodporne opakowania
1 Jan 1970 14:15

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W miarę dostosowywania się do nowej normalności, w której opakowanie odgrywa coraz większą rolę, na pierwszy plan wysuwają się obawy związane z bezpieczeństwem. Sześciu na dziesięciu konsumentów twierdzi, że po dotknięciu zapakowanych artykułów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego dokładnie myje ręce.

Dziś obawy te mogą zostać rozwiane. Firma DS Smith, wiodący producent opakowań ekologicznych, podjęła na wyłączność współpracę z firmą Touchguard w celu opracowania nowej gamy opakowań ekologicznych odpornych na bakterie i wirusy.

Chociaż nie ma dowodów na przenoszenie się wirusów z powierzchni kartonowych, rozwiązanie pozwoli wprowadzić na masową skalę, łatwo identyfikowalne strefy, których można bezpiecznie dotykać. Oznacza to, że opakowania odporne na wirusy i bakterie będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla wciąż zachowujących ostrożność konsumentów i pracowników całego łańcucha dostaw w różnych branżach.

Nic dziwnego, że wzrosło znaczenie produktów "zapakowanych w higieniczne opakowania" wśród konsumentów. Ponad połowa z nich (57%) twierdzi, że dokładnie myje ręce po dotknięciu zapakowanych produktów zakupionych on-line, a 30% szybciej wyrzuca opakowania. Badanie firmy DS Smith przeprowadzone we współpracy z firmą Ipsos MORI wskazuje na to, że higiena opakowań będzie mieć priorytetowe znaczenie w nadchodzących latach.

Nowa opatentowana technologia jest skuteczna w przypadku wielu bakterii i wirusów, w tym wirusów osłonkowych, do których zalicza się wirus wywołujący chorobę COVID-19. Ta rodzina wirusów wykorzystuje osłonki i kolce w celu przyczepiania się do komórek gospodarza i replikacji wewnątrz nich. Technologia Touchguard zaburza działanie osłonki, aby zapobiec replikacji wirusa, skutecznie ograniczając ryzyko przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Udowodniono skuteczność uśmiercania bakterii oraz wirusów osłonkowych na poziomie 99,5% w czasie krótszym niż 15 minut a także wyeliminowanie ryzyka przenoszenia się infekcji wywoływanych przez bakterie takie jak MRSA i E.coli z człowieka na człowieka.

Chociaż technologia ta nigdy nie zastąpi odpowiedniej higieny i należytej staranności, może zapewnić naszym klientom i ich konsumentom sprawdzoną, dodatkową formę ochrony w czasie przemieszczania się opakowań w całym łańcuchu dostaw- komentuje Alan Potts, dyrektor ds. projektowania i innowacji w DS Smith. Co ważne, technologia ta zapewnia zrównoważony rozwój naszych produktów i w pełni nadaje się do recyklingu.

Podczas już trwającego bożonarodzeniowego szczytu handlu internetowego 89% dorosłych deklaruje, że po zniesieniu restrykcji będzie kupować online na tym samym lub wyższym poziomie. Wobec tego ta sprawdzona technologia będzie dalej budować zaufanie konsumentów do opakowań w ich domach.

Julian Dugdale, Dyrektor Generalny i wynalazca Touchguard, stwierdził: Nasza współpraca z DS Smith oferuje możliwość wprowadzenia na rynek opatentowanej technologii Touchguard na dużą skalę dzięki ofercie ekologicznych opakowań tej firmy. Dzięki zasięgowi produkcyjnemu DS Smith w Europie i USA oraz rozległej bazie klientów firm, zarówno w branży handlu internetowego, jak i dóbr FMCG będziemy w stanie zaoferować szereg rozwiązań wspierających zmieniające się nawyki konsumentów.

Nowa gama produktów ma wspierać rynek opakowań ekologicznych o potencjalnym zasięgu obejmującym różne dziedziny, w tym handel elektroniczny i opakowania dla żywności, przy czym nadal będą one w pełni nadawały się do recyklingu. Powłoka i opakowania Touchguard spełniają standardy AATCC 100 (MOD), ISO 18184:2019 (MOD), są również zgodne z rekomendacją BfR XXXVI dotyczącą materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

W ramach niedawno wprowadzonej strategii zrównoważonego rozwoju Now and Next, firma DS Smith zobowiązała się do dopracowania kwestii związanych z produkcją poprzez ulepszone projektowanie i do 2023 r. będzie produkować opakowania w pełni nadające się do ponownego wykorzystania lub recyklingu.

Źródło: DS Smith