Globalny producent samochodów używa folii Eco-Corr
1 Jan 1970 10:02

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czeska spółka-córka jednego z trzech największych producentów samochodów na świecie postawiła sobie za cel znalezienie biodegradowalnego opakowania, które pozwoliłoby jej ograniczyć zużycie konwencjonalnych opakowań plastikowych. W obliczu rosnącej odpowiedzialności środowiskowej oraz wspierania idei gospodarki obiegu zamkniętego, znany producent samochodów zdecydował się na testy produkowanej przez firmę Cortec folii Eco-Corr, traktując je jako element swego nowego „zielonego” projektu logistycznego zmierzającego do zmniejszenia zużycia tworzyw. Folia Eco-Corr jest wykorzystywana do przewożenia silników samochodowych z fabryki w Czechach do Indii, gdzie następnie zostaje poddana procesom kompostowania.

Zużycie i utylizacja tworzyw sztucznych jest niestety jednym z największych ekologicznych problemów współczesnego świata. Firma Cortec, lider w zakresie zabezpieczeń przed korozją, od lat prowadzi badania nad stworzeniem ekologicznych, zrównoważonych alternatyw dla konwencjonalnych folii polietylenowych. Jednym z pionierskich rozwiązań jest Eco-Corr, biodegradowalna, hamująca rozwój korozji folia zawierająca opatentowaną przez tę firmę technologię VpCI i zapewniająca doskonały kontakt, własności barierowe i gazową ochronę przed korozją metali żelaznych i nieżelaznych. Eco-Corr ulega dezintegracji w warunkach kompostowania przemysłowego w ciągu kilku miesięcy – w zależności od warunków i bioaktywności środowiska, w którym dochodzi do rozkładu (temperatury, jakości gleby, działania mikroorganizmów). Folia zachowuje się stabilnie na półce, bez ryzyka przedwczesnego rozkładu (który zachodzi wyłącznie w odpowiednich warunkach kompostowania). Produkt jest zgodny z normą ASTM D6400.

W ramach projektu pilotażowego producent samochodów przetestował folie Eco-Corr, pakując w nie części samochodowe wysyłane do swej indyjskiej fabryki w Pune. Seria testów sprawdziła zachowanie produktu w rygorystycznych warunkach panujących w kontenerach przesyłanych drogą morską. Kontrola jakości w Indiach nie wykryła żadnych uszkodzeń lub śladów korozji na częściach owiniętych w Eco-Corr. Dla sprawdzenia, czy folie faktycznie ulegają rozkładowi, pracownicy fabryki postawili w jej pobliżu pojemniki na kompost.

Po upływie 6 miesięcy folie uległy znacznemu biorozkładowi w kompostownikach, przyczyniając się tym samym do ograniczenia ilości plastikowych odpadów. Folie Eco-Corr udanie zastępują konwencjonalne folie z tworzyw sztucznych wykorzystywane przez producenta samochodów i zapewniają ten sam poziom zabezpieczenia antykorozyjnego. Organiczny plastik, z którego wykonano opakowania, jest poddawany kompostowaniu w indyjskiej fabryce w Pune i wykorzystywany jako dodatek wzbogacający glebę w parku logistycznym. Firma zamierza również wykorzystać otrzymany kompost jako nawóz do nawożenia drzew posadzonych przed fabryką w marcu 2019 r. Zakończone powodzeniem testy pozwolą na zmniejszenie o połowę ilości konwencjonalnych opakowań plastikowych wysyłanych do Pune, a tym samym ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych nawet 500 kg miesięcznie. W lipcu 2020 r. firma uruchomiła roczny projekt pilotowy, który ma sprawdzić możliwość wykorzystania folii Eco-Corr na szerszą skalę.

Na podstawie informacji Cortec opracował TK