Greiner Packaging otwiera centra zbiórki plastiku
1 Jan 1970 14:09

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią pokaźną część zanieczyszczeń w oceanach naszej planety. Brak działających systemów gospodarowania odpadami w wielu krajach azjatyckich sprawia, że to właśnie ten rejon świata szczególnie mocno cierpi z powodu gromadzenia się śmieci w oceanicznych wodach.

Filipiny to trzeci największy w świecie – po Chinach i Indonezji – producent śmieci. Co roku do wód opływających to wyspiarskie państwo trafia ok. 2 mln ton tworzyw sztucznych. Eksperci informują, że sama tylko lokalna rzeka Pasig transportuje do oceanu co roku blisko 64 tys. ton plastikowych odpadów.

Firma Greiner Packaging, poczuwając się do odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz lokalną społeczność, traktuje zanieczyszczenie oceanów jako największe wyzwanie, przed którymi stoi dzisiaj ludzkość. „Jesteśmy rodzinnym biznesem. Naszym celem uczyniliśmy ocalenie świata dla przyszłych pokoleń. To oczywiście bardzo ambitny cel, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby go urzeczywistnić” - wyjaśnia Manfred Stanek, dyrektor generalny Greiner Packaging.

Ochrona oceanów, walka z biedą

Wsparcie dla Greiner Packaging, który rozpoczął poszukiwania partnera dla swego projektu walki z oceanicznymi śmieciami, szybko zaoferował Plastic Bank. Eksperci ds. tworzyw z Greiner Packaging byli pod ogromnym wrażeniem jego pionowej integracji działań. „Zbiórka odpadów plastikowych nie tylko oczyszcza środowisko i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ale także pomaga zwalczać biedę. Naszym wspólnym celem jest zapobieganie przedostawaniu się strumienia odpadów tworzywowych do oceanów, a jednocześnie wyciąganie ludzi z ubóstwa” - mówi Stanek.

Plastic Bank pomaga dostrzec wartość tworzyw sztucznych. Ich zbieracze zaczynają widzieć w nich wartościowy surowiec, a nie odpady. To bardzo ważny krok na drodze powstrzymania zaśmiecania oceanów. Dostarczając zbieraczom odpadów dostęp do zwiększonych zysków, możliwości edukacyjnych oraz wszelkich niezbędnych materiałów, Plastic Bank wspiera prowincjonalne społeczności w budowie lepszej przyszłości – nie tylko na Filipinach, ale również na Haiti, w Indonezji, Brazylii czy Egipcie.

W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego

„Widzieliśmy sytuację w terenie i mamy satysfakcję, że ekosystem, który wspieramy w Manili, odgrywa ważną rolę w walce z odpadami zaśmiecającymi oceany. Ten projekt jednoznacznie pokazuje, jak może działać system obiegowy. Zbieracze oddają plastik, który zostaje posortowany przed przerobieniem go na granulat. Ten jest sprzedawany firmom produkcyjnym, które chcą wykorzystywać odzyskane materiały w swych produktach lub opakowaniach” - wyjaśnia Michael Frick, globalny dyrektor ds. klientów kluczowych w Greiner Packaging.

Ale jego firma nie jest jedyną, która pozytywnie ocenia efekty współpracy – Plastic Bank również widzi jej zalety. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z partnerstwa z Greiner Packaging, ponieważ firma zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i poświęca się dla wspólnej pracy nad wsparciem społeczności próbujących powstrzymać zaśmiecanie oceanów. Plastic Bank przyczynia się do zmian i stworzenia GOZ” - mówi Gidget Velez zarządzająca filipińskim oddziałem Plastic Bank.

Na podstawie informacji Greiner Packaging opracował TK