Grupa VPK raportuje silny wynik za 2023 rok
1 Jan 1970 11:54

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa VPK osiągnęła stabilne wyniki w 2023 roku. Dzięki zintegrowanemu modelowi biznesowemu, zróżnicowanemu portfolio produktów i silnej bazie klientów, firma zwinnie dostosowała się do dynamiki rynku i strategicznie inwestowała w projekty wspierające swoją przyszłość.

Reakcja na zmiany rynkowe

W 2023 roku Grupa VPK z powodzeniem dostosowała się do dynamicznego otoczenia rynkowego. Mimo że wydatki konsumentów zmieniały się, a popyt na opakowania z tektury falistej spadł po silnych latach pandemicznych, Grupa strategicznie zarządzała swoimi inwestycjami. Wolumeny zmniejszyły się o 4%, zgodnie z szerszymi trendami rynkowymi. W połączeniu z niższymi cenami energii spowodowało to spadek cen papieru, przy jednoczesnym wzroście kosztów inflacyjnych. Dzięki swym strategicznym decyzjom, Grupa VPK utrzymała swoją silną pozycję i wykazała się odpornością na zmienne otoczenie biznesowe.

Przejęcia strategiczne

Grupa VPK w 2023 roku wzmocniła swoją pozycję dzięki kilku strategicznym przejęciom. W segmencie opakowań z tektury falistej po raz pierwszy weszła na rynek włoski z większościowym udziałem w Zetacarton, firmie produkującej opakowania typu fanfold i big-box. Ponadto VPK nabyła udziały w Ribble, będącej brytyjskim liderem na rynku produktów fanfold. Inicjatywy te jeszcze bardziej rozszerzają zasięg geograficzny gamy produktów fit2size. Dział tub i tulei VPK, Corex, rozszerzył swoją sieć poprzez przejęcie Arteche Paper w Portugalii i Hiszpanii, jeszcze bardziej wzmacniając swoje możliwości i pozycję rynkową. W styczniu 2024 r. Grupa ogłosiła utworzenie spółki joint venture z IEMME srl, włoską firmą produkującą tekturę falistą, co jeszcze bardziej wzmocniło jej obecność we Włoszech.

Pomyślne uruchomienie maszyny papierniczej w Alizay

Wraz z przekształceniem swego zakładu przemysłowego w Alizay w centrum zrównoważonego rozwoju, Grupa pozostaje zaangażowana w innowacyjne i ochronne opakowania dostosowane do potrzeb handlu elektronicznego. Przekształcona maszyna papiernicza została pomyślnie uruchomiona, dodając dodatkową roczną zdolność produkcyjną w wysokości 550 tys. ton papieru z recyklingu do produkcji tektury falistej. Centrum Alizay realizuje silną koncepcję obiegu zamkniętego, wykorzystując makulaturę transportowaną z Paryża drogą rzeczną, minimalizując w ten sposób emisję CO2. Kocioł na biomasę i stacja uzdatniania wody generują zieloną energię, która jest wykorzystywana w procesie produkcji papieru. Dzięki zintegrowanemu modelowi VPK, dodatkowa produkcja papieru w Alizay znajdzie rynki zbytu w zakładach przetwórstwa opakowań VPK we Francji i Wielkiej Brytanii.

Wyniki finansowe za 2023 rok

W 2023 r. Grupa VPK osiągnęła roczną sprzedaż w wysokości 1,8 mld euro, co oznacza spadek o 15% z powodu zmniejszonych wydatków konsumenckich i obniżek cen tektury falistej. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (EBITDA) osiągnęły 265 mln euro. Grupa zainwestowała 122 mln euro w kluczowe inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju, ukończenie przebudowy papierni w Normandii i uruchomienie segmentu tektury falistej fanfold. Pomimo niestabilnych warunków rynkowych z powodzeniem zintegrowała kilka nowych firm.

Opracowano na podstawie informacji Grupy VPK