hubergroup ogranicza zatrudnienie w niemieckich zakładach
1 Jan 1970 11:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Producent farb do druku, firma hubergroup, podjęła decyzję o znaczącej redukcji liczby zatrudnionych w swoim zakładzie w Klein Hehlen. Zarząd firmy poinformował pracowników o decyzji podczas specjalnego spotkania zorganizowanego w czwartek 14 września br. Jak dowiedziała się gazeta Cellesche Zeitung, duża część produkcji ma zostać przeniesiona z zakładu w Klein Hehlen do Polski i Indii. Zwolnienia mają dotknąć około 250 z 350 pracowników zakładu.
W komunikacie prasowym wydanym dzień później czytamy: „Grupa hubergroup, międzynarodowy specjalista w dziedzinie farb drukarskich i chemikaliów, stanęła w obliczu gwałtownych zmian na rynku. We wszystkich regionach, w których działa, konieczne stały się działania podnoszące wydajność. Ich celem jest dalszy rozwój hubergroup i przywrócenie jej rentownego wzrostu w Europie Środkowej. Reorganizacji przyświeca idea zmniejszenia nadwyżki mocy produkcyjnych, skrócenia tras dostaw i działań bliższych klienta. W tym celu konieczne są szeroko zakrojone zmiany procesowe, które niestety doprowadzą również do utraty około 300 miejsc pracy w Niemczech. Dwa niemieckie zakłady w Kirchheim i Celle zostaną utrzymane”.

Zgodnie z planami firmy pracę straci około 250 pracowników z Celle i około 50 pracowników z Kirchheim. „Firma jest świadoma swojej odpowiedzialności wobec osób dotkniętych zwolnieniami, z których część pracowała dla niej przez wiele lat. hubergroup rozpoczyna konsultacje z radą zakładową w celu odpowiedzialnego przeprowadzenia zwolnień, w zakresie możliwości finansowych hubergroup. W interesie poszkodowanych pracowników i firmy leży jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, pogodzenie interesów i opracowanie planu socjalnego” - czytamy w oświadczeniu.

U podstaw zwolnień leży ekspansja Internetu. Jak podkreśla hubergroup: „kluczowy europejski rynek farb drukarskich dla mediów drukowanych spadł między 2016 r. a pierwszym kwartale 2023 o około 50%.” Do tego doszły „nie dające się przewidzieć liczne kryzysy ostatnich lat (pandemia, kryzys łańcucha dostaw, wojna w Ukrainie, polityka sankcji itd.), a także niekorzystne warunki polityczne w Niemczech i Europie”.

W tych okolicznościach zakład z Celle ma w przyszłości skoncentrować się na produkcji i usługach dla rynku niemieckojęzycznego (DACH) oraz rozwiązaniach dla druku fleksograficznego i wklęsłodruku. Podtrzymana (i zmodernizowana) zostanie produkcja specjalistycznych farb na indywidualne zamówienia klientów, za to zakład zaprzestanie produkcji seryjnej. Do nowych potrzeb dostosowane zostaną: administracja, łańcuch dostaw, logistyka i zarządzanie obiektami.

Po zamknięciu zakładu w Celle znaczna część produkcji ma zostać przeniesiona do polskiej fabryki koncernu, co stworzy duże szanse rozwoju polskiego przedsiębiorstwa i umocnienia jego roli w strukturach hubergroup

Opracowano na podstawie informacji Cellesche Zeitung