INEOS stworzy pierwsze butelki HDPE na mleko z recyklingu
1 Jan 1970 11:01

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern INEOS O&P EUROPE, globalny producent wyrobów petrochemicznych, chemii specjalistycznej oraz produktów naftowych, inwestuje w rozwój wszechstronnego portfolio cyrkularnych rozwiązań dla branży opakowaniowej. Ogłoszona niedawno współpraca z firmą LACTEL jest kolejnym krokiem milowym na tej drodze.

Zaawansowana technologia recyklingu przekształca odpady z tworzyw sztucznych z powrotem w podstawowe cząsteczki, które są następnie wykorzystywane w zakładach produkcyjnych INEOS jako surowce z odzysku mogące zastąpić tradycyjne materiały pochodzenia kopalnego.

LACTEL – producent wyrobów mlecznych – został pierwszą firmą z tego segmentu, która, we współpracy z INEOS, będzie testowała butelki na mleko UHT produkowane ze zrecyklowanego polietylenu pozyskanego z odzyskanych odpadów pokonsumenckich.

Próbna produkcja 140 tys. butelek na mleko opartych na HDPE uzyskanym z pomocą zaawansowanej technologii recyklingu jest pierwszą w skali świata i stanowi wielki krok dla Lactel w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Ten nowy innowacyjny produkt zostanie zastosowany we francuskiej fabryce w Montauban w ramach wstępnej serii produkcyjnej. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc wykorzystać tę nową ekologiczną innowację w naszych kultowych butelkach na mleko – wyjaśnia Anne Charles-Pinault, dyrektor generalna Lactel France.

INEOS jest bardzo zadowolony z rozwoju współpracy z firmą Lactel. Oba przedsiębiorstwa są zaangażowane w zrównoważony rozwój, a dzięki zaawansowanemu recyklingowi jesteśmy w stanie dostarczać zrecyklowany polimer o jakości pierwotnych tworzyw sztucznych, który idealnie nadaje się nawet do najbardziej wymagających zastosowań w kontakcie z żywnością, takich jak mleko. To kolejny duży krok we właściwym kierunku - powiedział Xavi Cros – dyrektor generalny INEOS Olefins & Polymers Europe/South.

Po przeprowadzeniu kilka miesięcy temu niezależnego procesu certyfikacji zakład Lactel w Montauban uzyskał w kwietniu 2021 roku certyfikat RSB. Produkowane w ten sposób butelki na mleko są zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i w pełni nadają się do recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji firmy INEOS