Jak ocalić świat przed zagładą?
1 Jan 1970 10:31

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, 19 listopada zainaugurowana zostanie III edycja projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska 2019/2020. Na Konferencji i Warsztatach blisko 150 nauczycieli zamieni się w uczniów, aby dowiedzieć się, jak w swoich szkołach przekazać efektywnie i efektownie wiedzę oraz przyczynić się do ocalenia świata przed zagładą.

Poprzednie edycje konkursu EduPak Polska, którego twórcą jest organizacja non-profit Friends of Glass Polska, ukazały brak wiedzy wśród uczniów i po części także nauczycieli dotyczący zasad segregacji. Dlatego też w tym roku podstawą działań projektu EduPak Polska jest edukacja dotycząca zasad segregacji odpadów wszystkich frakcji, a także m.in. jak być zero waste w szkole i w domu.

Pierwszym etapem projektu będzie wielopłaszczyznowa Konferencja i Warsztaty dla nauczycieli z całej Wielkopolski. Temat spotkania brzmi: „Jak ocalić przyrodę i ludzkość przed samozagładą? Czyli jak świadomość naszych codziennych wyborów wpływa na zmieniający się świat”. W trakcie Konferencji i Warsztatów nauczyciele zamienią się w uczniów i w praktyce przekonają się o tym, jak wygląda obieg zamknięty w oparciu o poszczególne frakcje. Otrzymają oni także w formie cyfrowej „Niezbędnik ekologiczny”, zawierający materiały dydaktyczne. Co ważne, będzie on darmowy i dostępny dla wszystkich chętnych Nauczycieli w chmurze, a link zostanie podany na fanpage EduPak Polska. Na uczestników listopadowej Konferencji i Warsztatów będą czekać sadzonki drzew przekazane nauczycielom przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz catering zero waste. „Nazwa Konferencji i Warsztatów zobowiązuje, stąd też podczas posiłku dla nauczycieli wykorzystana zostanie wyłącznie zastawa porcelanowa, szklana i drewniana. Nie będzie wykałaczek, łyżeczek plastikowych ani drewnianych, a do deserów i przekąsek nie użyjemy plastikowych pojemników. Dodatkowo przewóz żywności odbędzie w pojemnikach wielokrotnego użytku bez folii spożywczej czy aluminiowej” – informuje Barbara Gramacka, Manager Weranda Catering & Events.

Drugi etap projektu to praca pedagogów z podopiecznymi na zorganizowanych zajęciach w przedszkolach i szkołach w oparciu o zdobytą wiedzę i otrzymane materiały.

Etap trzeci to Konkurs ekologiczny dotyczący opakowań szklanych dla dzieci i młodzieży (przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych). Konkurs rozpocznie się jeszcze w grudniu. Od tego miesiąca będą przyjmowane zgłoszenia. Szczegóły z datami i regulaminem zostaną przekazane Nauczycielom na Konferencji, a potem podane do publicznej wiadomości poprzez fanpage EduPak Polska (facebook.com/edupakpolska) oraz za pomocą kanałów Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Jednakże już dziś do udziału są zaproszone wszystkie placówki oświatowe z Wielkopolski.

„Cieszymy się, że możemy być współorganizatorem tego wydarzenia. Zmiany, których efektem jest działalność człowieka w otaczającym nas świecie są tak dynamiczne, że wzrost świadomości ekologicznej i zmiany naszych codziennych nawyków stają się wręcz konieczne” – podkreśla Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Zwieńczeniem Konkursu będzie wystawa prac i wręczenie nagród podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się 6 -8 marca 2020 roku. Warto dodać, że Konkurs jest jednym z nielicznych, w którym to laureaci wybierają sobie sami nagrody jakie chcieliby otrzymać. „EduPak Polska z roku na rok nie tylko dojrzewa i pokonuje kolejne szczeble edukacyjnej kariery, ale też zyskuje nowych Przyjaciół. To ogromnie cieszy, ponieważ widzimy jak wiele jest jeszcze do zrobienia. W tej edycji stwierdziliśmy, że trzeba działa

kompleksowo i wielopłaszczyznowo, dlatego zaprosiliśmy do współpracy wszystkie frakcje opakowań, bo problemy i cele mamy wspólne” – zaznacza Barbara Maciałczyk, kierownik marketingu Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce.

Partnerami i Przyjaciółmi III edycji EduPak Polska są: Remondis Sanitech Poznań, Aquanet, GOAP, Zakład Zagospodarowanie Odpadów, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Ardagh Group, Smurfit Kappa, Futamura, Recal, Weranda Family, Rekopol, Lidl oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Źródło: Friends of Glass