Kaucja za plastikowe i szklane butelki
1 Jan 1970 12:30

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rząd planuje wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. W systemie nie uwzględniono natomiast opakowań aluminiowych.

Pierwsze informacje o planowanym wprowadzeniu systemu kaucyjnego obejmującego plastikowe opakowania pojawiła się w połowie 2020 r. Dotychczas nie powstał rządowy projekt ustawy, jednak podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego pojawiły się zarys proponowanych przepisów. Można w nich wyczytać, że przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.

System tworzyć mają „wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym”. W ramach systemu kaucyjnego przedsiębiorcy będą musieli wykazać odpowiedni poziom selektywnego zbierania odpadów. Nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzający tzw. ROP zakłada „nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu”.

Przedsiębiorca wprowadzający produkt w opakowaniu będzie musiał ustawowo wnosić opłaty „na sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie”, oraz „na finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym”.

Ten drugi element ma się odbywać poprzez zawarcie umowy z organizacją odpowiedzialności producentów lub przystąpienie do porozumienia zawartego pomiędzy izbą gospodarczą i regulatorem (opakowania wielomateriałowe i środki niebezpieczne), lub samodzielnie.

Opracowano na podstawie informacji serwisu wiadomoscihandlowe.pl