KGL testuje formy do termoformowania z wykrawaniem taśmowym
1 Jan 1970 15:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku opakowań znajdują swoje odzwierciedlenie także w obszarze produkcji form do termoformowania, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na uniwersalność wykonywanych narzędzi - rozumianą jako możliwość ich wykorzystywania do szerszej gamy produktów. Działające w Korporacji KGL S.A. Centrum Badawczo-Rozwojowe, dzięki różnorodnym projektom badawczym realizowanym z dofinasowaniem ze środków UE, przeanalizowało wieloaspektowo oraz sprawdziło w praktyce możliwość stosowania elastycznych rozwiązań w formach z wykrawaniem taśmowym.

Precyzja i jakość wykonywanych narzędzi oraz realizowanej na nich produkcji stanowią zawsze priorytet, jednak możliwość wykorzystywania ich w zróżnicowanej produkcji stanowi także ogromną wartość. Zwiększenie uniwersalności narzędzia to myślenie idące w kierunku obniżenia zużycia energii, odpadu materiałowego czy czasu potrzebnego na dodatkowe kroki produkcyjne i przezbrojenia.

Część formująca w narzędziach z wykrawaniem taśmowym daje zdecydowanie najszersze możliwości wykorzystywania bazowej formy matki do produkcji całej gamy opakowań różniących się oznakowaniem, wysokościami oraz wzornictwem. Jedynym warunkiem pełnego wykorzystywania formy matki jest wspólny obrys cięcia dla termoformowanej rodziny opakowań. Jako elementy wymienne w części formującej można stosować między innymi wymienne wkładki z grawerką, które w celu szybkiego przezbrojenia mocuje się często na magnesy. Wielkość i siłę stosowanych magnesów należy zawsze dostosować do powierzchni elementu formującego, surowca wykorzystanego w produkcji oraz tempa pracy narzędzia. Kwestia ta została przeanalizowana i przetestowana w Centrum Badawczo-Rozwojowym KGL. Celem zróżnicowania produkcji termoformowanych wyrobów w jednej formie stosuje się także przezbrojenia z wymiennymi denkami gniazd formujących, wymienne gniazda formujące oraz przezbrojenia z całymi blokami formującymi. W przypadku tych ostatnich rozwiązaniem pozwalającym zminimalizować przestoje produkcyjne jest opcja wymiennych bloków formujących mocowanych na systemach typu 0-clamp.

Możliwości uniwersalnego wykorzystywania stacji cięcia form z wykrawaniem taśmowym jest znacznie mniej, gdyż to właśnie obrys zewnętrzny termoformowanych wyrobów jest głównym czynnikiem ograniczającym elastyczność tego typu produkcji. W ramach realizacji agendy badawczej nad innowacyjnymi elementami konstrukcyjnymi form do termoformowania powstało już wiele zaawansowanych realizacji, w dużej mierze dotyczących oprzyrządowania stacji cięcia. Opracowane zostały unikalne konstrukcje noży z uwzględnieniem optymalnych kątów ostrzy, wykonane zostały specjalne kształty elementów systemu naprowadzania noży, a nawet przebudowana koncepcja układu cięcia odbiegająca od standardu czy wręcz wyprzedzająca standardowe zastosowania. Ciekawym rozwiązaniem, opracowanym koncepcyjnie w CBR oraz przetestowanym w produkcji Korporacji KGL S.A. jest wykrawanie otworów lub wykonywanie nacięć na wyrobach w stacji cięcia równocześnie z wycinaniem całego detalu. Standardowo otwory w termoformowanych opakowaniach wykrawa się w osobnej stacji wycinania otworów, jednak przy odpowiednim zaprojektowaniu elementów wycinania dla niektórych produkcji możliwe jest realizowanie tego kroku z pominięciem dodatkowej stacji, co zdecydowanie redukuje koszt narzędzia oraz zużycie energii.

Elastyczność rozwiązań w stacji sztaplowania form do termoformowania jest zasadniczo także ograniczona obrysem zewnętrznym wyrobu, a także jego głębokością. Jednak szeroka analiza konstrukcyjna oraz liczne testy produkcyjne pozwalają na budowę uniwersalnych sztaplarek o nawet bardzo skomplikowanej konstrukcji. Jako efekt takich działań można podać przykład bardzo interesującej sztaplarki prętowej do odbioru i układania okrągłych wieczek typu kopułka i płaskich.

Dzięki innowacyjnym projektom, realizowanym w ramach dofinasowań ze środków Unii Europejskiej, możliwe było przeprowadzenie dogłębnej analizy elastyczności różnorodnych rozwiązań w formach z wycinaniem taśmowym. Centrum Badawczo-Rozwojowe Korporacji KGL zajmuje się szerokim zakresem zagadnień zarówno w kwestii nowych rozwiązań narzędziowych, jak i pracy z innowacyjnymi tworzywami, rozwijając przykładowo koncepcję termoformowania materiałów spienionych i termoodpornych. Bogate doświadczenie w produkcji narzędzi do termoformowania, ekstruzji folii oraz produkcji opakowań daje zespołowi CBR KGL doskonałą bazę do realizacji projektów badawczych w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Opracowano na podstawie informacji firmy KGL