Koncepcyjny karton ReZorce przyjazny dla środowiska
1 Jan 1970 09:14

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Zotefoams, innowator w dziedzinie materiałów komórkowych, który w tym roku obchodzi swoje setne urodziny, informuje o przełomowych wynikach zleconej niedawno oceny cyklu życia (LCA) swojego monomateriałowego opakowania kartonowego w obiegu zamkniętym – ReZorce. Opakowanie ReZorce nie tylko ma o 50% niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego w porównaniu do konwencjonalnych kartonów LPB, ale wymaga także jedenastokrotnie mniej wody do wytworzenia i pięciokrotnie mniej energii do wytworzenia, napełnienia i transportu.

Opakowanie w obiegu zamkniętym ReZorce do kartonów do napojów jest wykonane z w pełni nadającego się do recyklingu monomateriału barierowego, który spełnia lub przewyższa wszystkie normy branży spożywczej i jest pierwszą realną alternatywą dla kompozytowych opakowań barierowych. Niezależna ocena LCA porównuje trzy rodzaje ReZorce – zawierające różne poziomy HDPE z odzysku – z tradycyjnym wielomateriałowym LPB, aby pokazać, że z funkcjonalnego i estetycznego punktu widzenia kartony ReZorce spisują się tak samo lub lepiej niż tradycyjne kartony do napojów.

Wyniki pokazują, że produkcja, napełnianie i transport kartonu ReZorce wymagają pięciokrotnie mniej energii w porównaniu do konwencjonalnych kartonów z tektury opakowaniowej do napojów (LPB). Produkcja ReZorce zużywa także jedenastokrotnie mniej wody i – jeśli zostanie poddany recyklingowi – ma w sumie o 50% niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

ReZorce bazuje na autorskiej technologii spieniania mikrokomórkowego i przekładaniu warstw pianki warstwami litymi, aby zoptymalizować skuteczność bariery i zapewnić taką samą możliwość składania jak konwencjonalne kartony do napojów. Oprócz możliwości recyklingu poprzez zbiórkę odpadów pokonsumenckich, ReZorce może zawierać do 100% materiałów wtórnych (w przypadku dostępności polimerów przetworzonych klasy spożywczej). Materiał HDPE przewyższa w działaniu obecną technologię kartonów do napojów, zapewniając ekologiczną klarowność bez szkody dla wyglądu, odbioru w dotyku czy wydajności, rozprawiając się z największym wyzwaniem branży opakowań żywności i napojów w zakresie ochrony środowiska, jakim są kartony wielomateriałowe.

Firma Zotefoams zleciła The LCA Centre, niezależnym specjalistom w dziedzinie sądowych ocen cyklu życia opakowań, przetestowanie ReZorce i porównanie jego wpływu na środowisko z tradycyjnym wielomateriałowym LPB występującym na rynku. Oceniono trzy rodzaje kartonów ReZorce ze spienionego polietylenu o wysokiej gęstości (zawierające 12,5%, 25% i 50% materiałów wtórnych), a także jedno opakowanie LPB złożone z kartonu (72,5%), polietylenu (24%) i folii aluminiowej (3,5%) – każdy karton mieścił 1 litr soku jabłkowego.

Kluczowymi elementami oceny LCA było określenie potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (kgCO2eq), wpływu na zasoby wodne (m3) i skumulowanego zapotrzebowania na energię (MJ-eq) w czterech różnych scenariuszach „od kołyski do bramy”, a następnie po zakończeniu eksploatacji (spalanie, recykling czy połączenie obu procesów). Wyniki były imponujące – ReZorce ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego we wszystkich scenariuszach oprócz tego, w którym obydwa opakowania zostają spalone.

Dr Alan Campbell, dyrektor techniczny, The LCA Centre: Opakowanie ReZorce wytwarzane z materiałów z odzysku może być korzystne dla środowiska naturalnego z uwagi na niższy od opakowań alternatywnych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

Dane LCA zostały także przeanalizowane przez dr Leigh Holloway z Eco3 Ltd, firmy zajmującej się doradztwem w zakresie ochrony środowiska i innowacji. Z uwagi na swoje kontakty z wysoko ocenianym niemieckim Instytutem IFEU dr Holloway uczestniczył w wielu analizach tekturowych opakowań do napojów, w tym jednego od czołowego producenta kartonów wielomateriałowych (aseptycznych).

Neil Court-Johnston, wiceprezes ds. strategii, EMEA, Zotefoams: Z radością ogłosiliśmy wyniki naszej niedawnej oceny cyklu życia; liczby mówią same za siebie. To ekscytujący czas dla firmy Zotefoams i ReZorce; zainwestowaliśmy milion dolarów w zakład pilotażowy w Stanach Zjednoczonych, który umożliwi właścicielom marek i sprzedawcom szybkie przeprowadzanie prób, pozwalając na wdrożenie technologii pomostowej przed zbliżającymi się terminami ustawowymi.

Współpracujemy z inicjatywą New Plastics Economy i jej projektem HolyGrail, wykorzystując znaczniki chemiczne i cyfrowe znaki wodne do śledzenia plastikowych odpadów i poprawy sortowania opakowań pokonsumenckich oraz wskaźników recyklingu — kontynuuje Court-Johnston. Producenci i właściciele marek przyznają, że bieżąca technologia nie spełnia wyznaczonych celów zrównoważonego rozwoju i współpracujemy już z podobnie myślącymi partnerami. Kartony do napojów to dopiero początek.

Pełną ocenę LCA i więcej informacji można znaleźć na stronie rezorce.info.

Opracowano na podstawie informacji firmy Zotefoams.