Levissima wybiera nową etykieciarkę Sidel
1 Jan 1970 11:26

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Levissima, wiodąca włoska marka wody mineralnej należąca do grupy Sanpellegrino (Nestlé Waters), musiała stawić czoła rosnącemu zapotrzebowaniu na wodę butelkowaną we Włoszech. Rozwiązaniem było uruchomienie nowej linii produkcyjnej wytwarzającej czystą, alpejską wodę mineralną dostępną w butelkach o pojemności 1,5 litra, wykonanych według nowego projektu. Dzięki pomocy ze strony wieloletniego partnera - firmy Sidel - Levissima była w stanie poprawić jakość aplikacji etykiet przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości produkcyjnych. Firmie udało sie tego dokonać dzięki wykorzystaniu możliwości oferowanych przez nową etykieciarkę EvoDECO Roll-Fed – najnowszy model w asortymencie firmy Sidel.

Mieszkańcy Cepiny, w sercu północnych Alp włoskich, zawsze mieli dostęp do wody charakteryzującej się największą czystością. We wczesnych latach XX wieku, lekarze, chirurdzy i wybitni profesorowie zaczęli doceniać terapeutyczne właściwości tej wody – jej przyjemny smak, lekkostrawność i wyjątkową moczopędność. Sprawiło to, że woda z tego miejsca szybko zyskała sławę poza granicami doliny i w latach 30-tych XX wieku zaczęła być sprzedawana pod nazwą Levissima, od łacińskiego przymiotnika levis, oznaczającego „lekka”.

Dziś Levissima jest ulubioną naturalną wodą mineralną ponad dziesięciu milionów rodzin we Włoszech, co plasuje ją wśród trzech największych marek wody butelkowanej w kraju – zarówno pod względem wartości, jak i wielkości sprzedaży. Dzięki nowoczesnemu zakładowi produkcyjnemu w Cepinie do butelek trafia najczystsza woda prosto ze źródła.

Rosnące zapotrzebowanie na zdrową wodę butelkowaną wśród Włochów

W przyszłości spodziewany jest dalszy rozwój i wzrost włoskiego rynku wody butelkowanej, spożywanej tradycyjnie w ciągu dnia oraz do posiłków. Ze względu na to, że włoscy konsumenci coraz częściej starają się szukać zdrowych alternatyw w niskich cenach, woda butelkowana - niezawierająca cukru ani kalorii, w tym posiadająca właściwości funkcjonalne - staje się popularniejsza od innych rodzajów napojów bezalkoholowych. Szacuje się, że do 2022 roku jej sprzedaż detaliczna osiągnie 10,6 miliarda litrów rocznie.

Właśnie dlatego firma Levissima musiała zwiększyć swoje możliwości produkcyjne wody niegazowanej, a jednocześnie wprowadzić do obrotu przeprojektowaną butelkę o pojemności 1,5 litra z krótszą szyjką, ale zachowującą charakterystyczny kwadratowy kształt będący symbolem marki. Aby sprostać stojącym przed firmą wyzwaniom, konieczne było zwiększenie wydajności produkcji do ponad 46 tys. butelek na godzinę. „Znamy wysokie standardy jakościowe i higieniczne, jakie zapewniają urządzenia dostarczane przez firmę Sidel. Także kompetencje i podejście skoncentrowane na kliencie, zaprezentowane przez zespół firmy w czasie montażu i rozruchu nowych urządzeń, połączone z konkretnym zarządzaniem projektem, jeszcze bardziej utwierdziły nas w przekonaniu, że zaufaliśmy właściwej firmie” – wyjaśnia Franco Simoncini, kierownik zakładu produkcyjnego firmy Levissima. Wieloletnia współpraca pomiędzy firmami Sidel i Nestlé Waters również przyczyniła się do sukcesu tego projektu. Co najważniejsze Sidel mógł zaoferować włoskiej rozlewni wody idealne rozwiązanie, nowość w asortymencie firmy - etykieciarkę EvoDECO Roll-Fed wyposażoną w dwa stanowiska etykietowania, dzięki którym jest w stanie zapewnić zarówno wymaganą szybkość produkcji, jak i możliwość precyzyjnego nanoszenia etykiet na kwadratową butelkę o pojemności 1,5 litra.

Najwyższa produktywność i zrównoważony wpływ na środowisko w celu ochrony marki

We wprowadzoną w marcu 2018 roku nową identyfikację wizualną marki Levissima życie tchnęły przeprojektowane butelki i etykiety tego wiodącego włoskiego producenta. Wytwarzana przez firmę czysta i lekka woda mineralna pochodzi z niezwykłego środowiska naturalnego – pradawnych lodowców w samym sercu Alp. Ważnym elementem odświeżonej etykiety i nowego logo marki są alpejskie szczyty, które zostały naniesione na przezroczystą folię. Kolor nowego logo został wykorzystany także na zielonej zakrętce o ergonomicznym kształcie, który ułatwia otwieranie butelki.

Aby sprostać specyficznym wymaganiom związanym z butelkami i etykietami stosowanymi przez firmę Levissima, Sidel zdecydował się na wykorzystanie etykieciarki EvoDECO Roll-Fed z dwoma stanowiskami, obsługującą lekkie pojemniki i ultracienkie etykiety - stanowiska te obsługują butelki naprzemiennie. Ergonomia całego rozwiązania została zoptymalizowana pod kątem wydajności i efektywności, przy czym wszystkie główne elementy i najważniejsze podzespoły pozostają w pełni widoczne i dostępne podczas produkcji. Sprawia to, że nie ma konieczności wyłączania stacji, a otwarta konstrukcja jest szczególnie wygodna w czasie prac konserwacyjnych oraz przełączania. Nowa etykieciarka umożliwia niezwykle stabilną i dokładną aplikację etykiet na nowe kwadratowe butelki wody Levissima przy zapewnieniu dużej prędkości produkcji, co stanowi rozwiązanie dla dwóch największych wyzwań stawianych przez tego producenta wody - konieczności zapewnienia doskonałej jakości i wysokiej niezawodności.

dav

Nowa etykieciarka wyposażona jest w wyjątkowe funkcje, pozwalające na osiągnięcie dłuższego czasu bezawaryjnej pracy: czyszczenie urządzenia EvoDECO Roll-Fed odbywa się automatycznie w czasie produkcji, za co odpowiada specjalny system zainstalowany na bębnie próżniowym, który stanowi jeden z lekkich podzespołów maszyny; zapewnia to łatwe przełączanie i konserwację. System ten usuwa wszelkie pozostałości kleju, aby poprawić ogólną sprawność maszyny. Etykieciarka jest również wyposażona w opatentowany przez firmę Sidel automatyczny system ekstrakcji etykiet, gwarantujący brak przestojów spowodowanych nieprawidłowym nanoszeniem etykiet bądź brakiem butelki, a tym samym stabilną produkcję o stałej prędkości. Dzięki kolejnej innowacji - opatentowanemu pionowemu urządzeniu do topienia kleju połączonemu z grawerowanym laserowo wałkiem do kleju, klej jest topiony na żądanie i rozprowadzany w odpowiedniej, precyzyjnie dobranej temperaturze. Rezultatem zastosowania tego rozwiązania jest zmniejszenie zużycia kleju, a także zwiększenie jakości oraz ekologiczności rozwiązania.

Połączenie bezpieczeństwa żywności z wysoką wydajnością

Z racji tego, że spółka Levissima chciała znacząco zwiększyć wydajność oraz możliwości produkcyjne - bez jakichkolwiek kompromisów w zakresie bezpieczeństwa żywności - rozwiązanie Sidel Matrix Combi było oczywistym wyborem. System łączący procesy formowania z rozdmuchiwaniem, napełniania oraz zakręcania w jednym urządzeniu pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych i zajmuje nawet do 30% mniej powierzchni w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami wolnostojącymi. Dzięki zmniejszeniu liczby maszyn składających się na linię, rozwiązanie firmy Sidel oferuje nawet do 4% lepszą wydajność w porównaniu z urządzeniami wolnostojącymi, jednocześnie zapewniając niższe zużycie energii elektrycznej oraz szybsze przełączanie formatów butelek. Skutkuje to obniżeniem kosztów operacyjnych nawet o 12%, pozwalając na zmniejszenie zapotrzebowania na pracę, surowce i części zamienne.

Urządzenie Combi dostarczone do zakładu w Cepinie jest wyposażone w nalewarkę bezdotykową Sidel SF100, zapewniającą optymalny czas bezawaryjnej pracy i najwyższą wydajność. Zmniejszona obudowa nalewarki pozwala na utrzymanie najwyższych standardów higieny przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia wody i środków chemicznych podczas czyszczenia zewnętrznego. W ten sposób rozwiązanie zapewnia pełne bezpieczeństwo żywności, co stanowi niezwykle ważną kwestię dla Nestlé Waters.

Oszczędność energii i optymalizacja czasu bezawaryjnej pracy

Urządzenie Sidel Matrix Combi, zainstalowane w zakładzie Levissima, jest również wyposażone w rozwiązanie OptiFeed – podajnik zakrętek oparty na opatentowanej technologii wodospadu, który wykorzystuje wysokość, orientację i szybkie podawanie, co pozwala na zwiększenie oszczędności energii elektrycznej. Ten ostatni cel osiągnięto dzięki systemowi podnoszenia pojedynczych zakrętek, który eliminuje konieczność stosowania sprężonego powietrza podczas ich ekstrakcji, zwiększając jakość wytwarzanych zakrętek i zmniejszając negatywny wpływ ich produkcji na środowisko naturalne. Oprócz tego, że nowe rozwiązanie zapewnia łatwość obsługi i konserwacji - ze względu na zmniejszoną wysokość, łatwiejszy dostęp oraz trwałe materiały - system OptiFeed oferuje także zintegrowany system kontroli, zapewniający idealną jakość produkowanych zakrętek.

Kolejnym rozwiązaniem wdrożonym w zakładzie włoskiej rozlewni jest EIT (Efficiency Improvement Tool). Dzięki nieprzerwanej automatycznej rejestracji danych produkcyjnych, rozwiązanie EIT umożliwia obliczanie szerokiego wachlarza wskaźników KPI, wspomagając pomiary efektywności, analizę problemów produkcyjnych, wykrywanie powodów zmniejszonej wydajności oraz przeprowadzanie analiz przyczyn źródłowych. Rozwiązanie to zostało opracowane w celu zmniejszenia liczby nieplanowanych przestojów, redukcji odpadów i kosztów, a także dla poprawy wydajności rozlewni. Dzięki udostępnieniu pracownikom wszystkich szczebli istotnych i użytecznych informacji na temat kwestii związanych z produkcją, przekazywanych w czasie rzeczywistym, nowe rozwiązanie pomaga zapewnić najwyższy poziom jakości rozlewanej wody, a także stałą wydajność i przepustowość linii produkcyjnej.

Źródło: Sidel